Nyheter24
Annons

Talanger slogs på tränares order – AIK tar avstånd

Publicerad: 1 nov. 2025, kl. 08:08
AIK:s juniorspelare ställdes mot varandra i thaiboxning. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Händelsen inträffade vid juniorernas säsongsavslutning i juni 2024. I ett videoklipp syns barbröstade spelare utbyta slag och sparkar. De har benskydd och handskar, men inget huvudskydd.

I bakgrunden spelas låten ”Eye of the Tiger”, och runt omkring står lagkamrater och hejar på innan fajten bryts och nya slagkämpar tar vid. Enligt Aftonbladet är spelarna mellan 15 och 18 år. I en match ska det ha skilt tre år och uppemot 30 kilo mellan deltagarna.

— På en film är det en kille som får ganska bra med stryk. Då sa de efteråt att den filmen inte får läggas ut eller skickas någonstans, säger en spelare som var på plats till Aftonbladet.

Dagen var enligt tidningen tänkt som en rolig säsongsavslutning och uppfattades så av en del av spelarna – men inte alla.

— Jag såg många som slogs där men som inte ville, säger en spelare.

Stefan Gustavson, vd i AIK sedan in oktober 2024, reagerar starkt.

Man blir både ledsen och besviken när man ser det här. Sådana här saker ska vi inte hålla på med över huvud taget, säger han.

— Det där är ingenting AIK ska stå för.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons