Nyheter24
Annons

Möregårdh nobbar "OS-test"

Publicerad: 14 nov. 2025, kl. 15:51
Sverige får klarar sig utan Truls Möregårdh i Mixed Team World Cup i december. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson / TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

Sverige

Mixed Team World Cup, ett inofficiellt VM för mixedlag om man så vill, avgörs i Kina i december. Sverige är ett av lagen, men ställer upp utan den största blågula stjärnan, rapporterar Radiosporten.

Truls Möregårdh kommer inte till spel i turneringen eftersom den ligger dåligt till med tanke på WTT-slutspelet i Hongkong som inleds den 10 december.

Enligt Radiosporten är det ett gemensamt beslut fattat av Möregårdh och damernas förbundskapten Tobias Bergman, som är den som är lagansvarig under mixed-VM.

”Mixed lag” är ny OS-gren från och med sommarspelen i Los Angeles 2028 då mixedklassen ersätter damernas och herrarnas separata lagtävlingar.

Det svenska laget i World Cup blir nu: Filippa Bergand, Linda Bergström, Stina Källberg, Mattias Falck, Anton Källberg och Kristian Karlsson.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons