Nyheter24
Annons

Ny seger för "Dirty Harry" – Harryssons VM-succé fortsätter

Publicerad: 27 dec. 2025, kl. 21:46
Uppdaterad: 27 dec. 2025, kl. 22:11
Andreas Harrysson närbild vänster. Andreas Harrysson med armarna i luftenhöger.
Andreas Harrysson är klar för åttondelsfinal i dart-VM i London. Foto: Steven Paston & Bradley Collyer
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Svensken, kallad för ”Dirty-Harry”, är klar för åttondelsfinal efter seger över Ricardo Pietreczko, Tyskland, med 4–2.

50-åringen från Målilla, rankad 114 i världen, har vunnit tre raka matcher och spelat in 60 000 pund, motsvarande cirka 740 000 kronor

Andra svensken att någonsin tagit sig till fjärde omgången

Senast en svensk tog sig till den fjärde omgången i dart-VM var under 2023 när Jeffrey de Graaf tog sig dit som den första svensken någonsin.

Nu har det hänt för andra gången i historien, detta efter Andreas Harrysson besegrat tyske Ricardo ”Pikachu” Pietreczko med 4–2 i set under lördagskvällen.

Andreas Harrysson stod under lördagskvällen som vinnare i sin fjärde omgång i dart-VM.Bild: Steven Paston

Möter femte bästa i världen

Dirty Harrys seger innebär säkrade 60 000 pund i prispengar, vilket motsvarar 740 000 kronor. 

Prissumman blir nu ännu större vid ytterligare omgångar. 

För Harryssons nästa match väntar walesaren Jonny Clayton, som är rankad femma i världen.

– Han gör det riktigt bra. Han är verkligen ett hot i nästa runda och Jonny kan inte underskatta honom. Harrysson förtjänade att vinna i dag, säger experten Mark Webster i Viaplay.

Nästa omgång avgörs den 29 och 30 december.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Svenska succén fortsätter: ”Dirty-Harry” säkrar 740 000 kr