Skadeläget börjar ljusna för Premier League-ledaren Arsenal. Förhoppningen är att norske lagkaptenen Martin Ødegaard, som varit borta sedan tidigt i oktober, ska kunna vara med i truppen till onsdagens Champions League-match hemma mot Bayern München.
— Det var nära att han kunde ha spelat senast (4–1 mot Tottenham i söndags). Så vi hoppas att han kan vara med i truppen i morgon, säger Arsenals tränare Mikel Arteta på tisdagens presskonferens.
Svenske anfallsstjärnan Viktor Gyökeres kommer däremot inte till spel. 27-åringen missade den senaste landslagssamlingen med Sverige på grund av en lårskada, och är ännu inte helt redo för match.
Men möjligen kan han och anfallskollegan Kai Havertz, som också varit skadad, vara aktuella för spel på söndag, när Arsenal möter tabelltvåan Chelsea på bortaplan i Premier League.
— Det ser väldigt lovande ut. Under de kommande dagarna ska vi undersöka båda två för att kolla läget, och huruvida vi kan försöka få dem redo till helgen, eller kanske matchen därefter, säger Arteta.
Både Arsenal och Bayern München har inlett Champions League-spelet prickfritt, med fyra raka segrar.




