Nyheter24
Annons

Tillbaka efter skandalen: "Rensat luften"

Publicerad: 12 dec. 2025, kl. 16:36
Julia Simon under skidskytte-VM i Schweiz förra säsongen, då hon tog fyra guld. Arkivbild. Foto: Henrik Montgomery/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Tidigare i höstas dömdes fransyskan Julia Simon till tre månaders villkorlig dom och böter på 15 000 euro för att ha tagit Justine Braisaz-Bouchets kontokort och handlat för på nätet. Det franska förbundet stängde också av henne i sex månader, varav fem månader villkorligt.

Simon missade världscuppremiären i Östersund, men var tillbaka till tävlingarna i Hochfilzen där hon kom på 19:e plats i sprinten.

— Det har varit upp och ner. Men jag har haft bra stöd där hemma och har fått bra träning.

På frågan om hon var mentalt redo för att tävla, svarade hon:

— Naturligtvis, det visade jag i dag, särskilt på skjutvallen (en bom). Och det kommer att bli bättre och bättre under säsongen.

Bedrägeriet skedde för 2,5 år sedan, men Simon erkände det inte förrän inför rättegången nu i höst. Händelsen har i alla fall inte påverkat laget under de två senaste tävlingssäsongerna då fransyskorna varit bättre än någonsin.

— Vi har rensat luften, vi har pratat, men det stannar mellan oss, säger Simon.

Simon var VM-drottning förra säsongen med fyra guld.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons