Nyheter24
Annons

Nya OS-hoppens nervösa väntan på pass: ”Inte säkert”

Publicerad: 13 dec. 2025, kl. 06:30
Isdansparet Milla Ruud Reitan och Nikolaj Majorov i samband med helgens SM-tävlingar i Landskrona. Foto: Johan Nilsson / TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Den formella ansökan om svenskt medborgarskap för Milla Ruud Reitan skickades in den 1 december till Migrationsverket.

— I december hade jag varit i Sverige i två år. Vi måste följa Migrationsverkets regler som alla andra, säger norskan i samband med helgens SM-tävlingar i Landskrona.

Ville inte fira

Under hösten missade paret att knipa en OS-kvotplats under kvalet i Peking med blott 0,23 poäng, men när Finland nyligen tackade nej till en plats tillföll den Sverige.

Då blev det snabba ryck att få ordning på alla papper för ansökan.

— Vi blev väldigt glada, men jag tror att ingen av oss ville fira för mycket. För vi vet också vet att det inte är säkert ännu. Just nu vet vi inte så mycket mer än någon annan egentligen, säger 20-åriga Ruud Reitan.

Isdansparet Nikolaj Majorov och Milla Ruud Reitan på träning inför SM i Landskrona.
Isdansparet Nikolaj Majorov och Milla Ruud Reitan på träning inför SM i Landskrona.

I VM- och EM-sammanhang finns inte samma regler med krav på ett gemensamt medborgarskap. Vad som nu sker ligger utanför deras makt, säger duon.

Först när det svenska passet är i hamn – senast i slutet av januari – kan isdansparet tas ut av Sveriges olympiska kommitté (SOK). Isdansen i Milano startar den 9 februari med den rytmiska dansen.

”Lång karriär framför oss”

— Vi har gjort vår del som idrottsutövare och presterat det vi ska. Vi får ta det som det kommer, rätt och slätt. Om det inte blir detta OS så har vi en lång karriär framför oss, säger norskan.

Kort efter att de påbörjade sin satsning tillsammans sommaren 2023 blev de även ett par utanför isen och de bor ihop i Norrköping.

— Vi jobbar på för fullt, som vanligt. Nu ser det kanske inte ut som att vi är alltför stressade. Men det är klart, det ligger ju som en liten grej där bak. Vi försöker lägga undan det för att inte få sömnlösa nätter, säger 25-årige Nikolaj Majorov.

Fakta: Måste ha bott i Sverige i två år

En person som är medborgare i ett annat nordiskt land och som inte har bott i Sverige i fem år får göra en ansökan om medborgarskap. Då är ett grundläggande krav att man har bott i Sverige i minst två år.

Nordiska medborgare som har bott i Sverige i minst fem år kan göra en anmälan om att bli svensk medborgare. Vid en anmälan om medborgarskap ställs det lägre krav.

Källa: Migrationsverkets webbplats.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons