Match mellan Klitjko och Valujev i fara
Ryssens organisation, med legendariske promotorn Don King i spetsen, har lagt ett bud på 4 miljoner dollar som Klitjko inte har accepterat. Deadline för dagen då plats och arena skall bestämmas närmar sig med stormsteg.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Matchen mellan giganterna Vitalij Klitjko (204 cm) och Nikolaj Valujev (213 cm), som är planerad till den 29 maj, riskerar nu att inte bli av.
Innan platsen för matchen kan bestämmas, så måste de båda boxarna och deras respektive organisationer komma överrens om hur mycket pengar de skall få för att gå upp mot varandra.
Don King, som företräder Valujev, har gett ett bud på 4 miljoner dollar, som Klitjko inte accepterat. Klitjkos representant Shelly Finkel tycker å andra sidan att två miljoner dollar borde räcka för att få till en match mellan de båda jättarna.
- Valujev kan välja att acceptera, annars hittar vi en annan motståndare, säger Finkel till tyska BILD.
Vitalij Klitjko håller i dag WBC-bältet i tungvikt, medans Nikolaj Valujev snabbt vill in på stora scenen igen efter att ha förlorat sitt WBA-bälte till britten David Haye.