Tredje medaljen för Anders Olsson

Firade 43-årsdagen med att ta brons.


Efter två guld i Paralympics, kompletterade simmaren Anders Olsson sin fenomenala trippel med ett brons på 50 meter fritt i dag. Efter världsrekordet på 400 meter var han inte helt upplagd för att simma en sprindistans.

– Nej, jag ville inte alls ta på mig badkläderna i morse, men sedan när jag såg att det var tre kineser som var snabbast i kvalet så tände jag till. Tänkte att där ska jag in, säger han till Aftonbladet.

Skrivet av:

Senaste nytt

Newcastle tog första CL-segern på 20 år – slog PSG

2 timmar sedan

USA tog sjunde raka VM-guldet efter Biles show

3 timmar sedan
USA är världsmästare i laggymnastik för sjunde gången i följd. Detta efter en rejäl uppvisning av storstjärnan Simone Biles under finalen i Antwerpen.

Hattrick för Troock – stoppade Nybros segertrend

3 timmar sedan
Nykomlingen Nybros segertrend är över. 0–6 hemma mot AIK blev klubbens första förlust i hockeyallsvenskan. Jag tror det var en läropeng för oss, säger tränaren Tommy Samuelsson till TV4 Play.

Nilsson kan avgå: "Ett av alla tänkbara alternativ"

igår 20:20
Karl-Erik Nilsson överväger att avgå efter kritiken. Det berättar Riksidrottsförbundets ordförande för Göteborgs-Posten. "Det är ett av alla tänkbara alternativ", skriver han.

Gör som Sörenstam – spelar mot herrarna

igår 17:30
Amerikanskan Lexi Thompson kommer att pegga upp på nästa veckas PGA-tourtävling i Nevada.

Fotbolls-VM firar 100 år – spelas i sex länder

igår 17:28
Fotbolls-VM firar 100 år 2030 – vilket firas stort och brett. Slutspelet ska spelas på tre kontinenter och i sex länder. "I en splittrad värld är fotbollen enande", säger Fifa-ordföranden Gianni Infantino.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.