Svenska damlandslaget team såg länge ut att ha kontroll på matchen, men tappade allt i slutsekunderna.
I stället kunde Denmark women's national football team avgöra på stopptid och vinna med 2–1 i VM-kvalet i Göteborg.
– Vi vet att resultatet är så jävla orättvist. Jag hörde lite några från den danska laget. De tyckte samma. Orättvist, sa målskytten Monica Jusu Bah till Aftonbladet.
Räckte inte hela vägen
Sverige stod för en stark offensiv insats under stora delar av matchen.
Det var stolpträffar, bollar nära mållinjen och flera avslut som tvingade Danmarks målvakt Freja Thisgaard till räddningar.
Men trots spelövertaget dröjde utdelningen.
Efter ungefär en halvtimme kvitterade Pernille Harder till 1–1, ett mål som gjorde att matchen levde hela vägen in i slutminuterna.
Avgörandet kom i 92:a minuten
När matchen såg ut att sluta oavgjort slog Danmark till.
I den 92:a minuten blev Janni Thomsen helt fri efter en svensk försvarsmiss och kunde sätta avgörandet bakom Jennifer Falk.
Målet blev ett tungt bakslag för Sverige, och ett drömläge för Danmark i kvalgruppen.
Tuffare väg till VM nu
Förlusten kan få stor betydelse i kampen om en direktplats till FIFA Women's World Cup i Brasilien.
Endast gruppvinnaren går direkt till mästerskapet.
– Det är så snopet. Men det är ju spelare som inte spelat ihop så jättelänge och det är lite orutin, sa experten Hanna Marklund under matchen.
Efter segern toppar Danmark gruppen på sju poäng. Italien står på fyra poäng efter en storseger mot Serbien, samma poängskörd som Sverige.
Nu väntar ett tufft läge för Sverige i kvalet, där varje poäng kan bli avgörande i jakten på en direktbiljett till VM.




