Nu är tränarbytet officiellt.
Liverpool bekräftar på sin hemsida att Andoni Iraola tar över som ny huvudtränare efter Arne Slot, som lämnat klubben.
Tog Bournemouth till högsta ligaplaceringen i klubbens historia
Den 43-årige spanjoren kommer närmast från Bournemouth, där han under den gångna säsongen ledde klubben till en sjätteplats i Premier League, den högsta ligaplaceringen i klubbens historia.
På Anfield väntar nu uppdraget att lyfta Liverpool vidare efter en säsong där laget slutade femma i ligan och åkte ur Champions League i kvartsfinal mot de blivande mästarna Paris Saint-Germain.
"Attraherad av Liverpool"
– Verkligen, verkligen glad. För självklart känner alla till Liverpool, att det är en stor klubb, en gigantisk klubb, en av de största i världen, säger Iraola i sitt första uttalande som Liverpool-tränare på deras hemsida.
Han beskriver också klubben som ett självklart val.
– Det behövs inte mycket för att vara attraherad av Liverpool, säger han.
Tränar svenska stjärnan
Iraola får nu ansvaret för en stjärnspäckad spelartrupp, där bland andra svenske landslagsanfallaren Alexander Isak väntas ingå inför den kommande säsongen.
Utnämningen innebär att ett av sommarens mest omtalade tränarrykten nu blivit verklighet.
Liverpool hoppas att den tidigare Bournemouth-tränaren ska kunna ta klubben tillbaka till toppen av både engelsk och europeisk fotboll.




