Nyheter24
Annons

VM-stjärnans okända intresse: "Större känsla för dem"

Publicerad: 8 juni 2026, kl. 05:30
Uppdaterad: 8 juni 2026, kl. 05:42
Gabriel Gudmundsson under landslagets träning i Dallas. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Ämne:

Fotboll

Nyfikenhet är något som måste stillas. Så under fotbollslandslagets färd till VM-basen i Dallas i lördags fick ”Gabbe” och några andra spelare tillträde till cockpiten.

— Vi surrade lite med piloterna och frågade hur det går till. Det var jättetrevliga och öppna, säger 27-åringen som om några veckor spelar mot Japan på Dallas Stadium.

Jättearenan i Arlington i södra delen av storstadsområdet Dallas-Fort Worth är vanligtvis hemmaplan för Dallas Cowboys, klassisk och framgångsrik NFL-klubb med fem Super Bowl-titlar.

Dallas Cowboys Hunter Luepke stoppas av Minnesota Vikings i en ligamatch i vintras.
Dallas Cowboys Hunter Luepke stoppas av Minnesota Vikings i en ligamatch i vintras.

Det har Gudmundsson stenkoll på. Han har inget favoritlag men den klubb han följer extra noga är San Francisco 49ers.

Annons

— 49ers äger Leeds så det har blivit lite större känsla för dem.

Välbehövlig dos

Gudmundssons frejdiga kantspel är en stor tillgång i såväl Leeds som i landslaget. Hans bidrag i playoff-matcherna mot Ukraina och Polen var påtagligt. Inte konstigt att många oroades när han skadade låret kort senare och tvingades till ett längre uppehåll.

Först i VM-genrepet mot Grekland i torsdags var han tillbaka – och känner sig redo för VM-premiären mot Tunisien på måndag (04.00) i Monterrey, Mexiko.

— Det var mer än fem veckor sedan jag spelade en match. Jag fick mig en bra och välbehövlig dos. Vi hade en plan på att bygga upp mig inför VM och jag känner mig hundraprocentig fysiskt.

Annons

— Rytmen var inte den bästa men det viktigaste var att komma igång och känna på det igen.

27-åringen ses i Leeds som ett fynd efter den starka första säsongen i Premier League. Han belönades av fansen med utmärkelsen som årets spelare.

— Målet var att hjälpa klubben att stanna kvar. Allt har känts bra. Det ska bli spännande att se vad vi kan göra längre fram med den grupp vi har.

Klart med tröjbyte

Känner du att du skapat en relation till fansen?

Annons

— Det tycker jag nog. De har varit stöttande hela säsongen, helt fantastiska. Från första dagen jag kom. De har varit en stor faktor till framgången vi haft, säger Gudmundsson som förra sommaren lämnade Lille i franska ligan efter fyra år.

Mot Japan i gruppavslutningen den 26 juni ställs han mot klubbkompisen Ao Tanaka. De har redan kommit överens om att byta tröjor – oavsett hur det går.

— Det är bra att ha det klart innan matchen eftersom det kan smälla lite, säger Gabriel Gudmundsson.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons