Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Här är Chelseas tränarkarusell

- 04/04/2012, 15:45 -
Den förre trogne Chelsea-mittfältaren ses fortfarande som en tillfällig lösning, trots att han verkar fått ordning på Chelseas spel. En tydlig indikation på hur tufft tränarjobbet i Londonklubben är.
1 av 17

Den förre trogne Chelsea-mittfältaren ses fortfarande som en tillfällig lösning, trots att han verkar fått ordning på Chelseas spel. En tydlig indikation på hur tufft tränarjobbet i Londonklubben är.

Kirsty Wigglesworth/SCANPIX

Med en liknande bakgrund som Mourinho hoppades Chelseas fans på en ny storhetstid med André Villas Boas som tränare. Efter förlusten mot W.B.A rann bägaren över och portugisen fick sparken fjärde mars i år.
2 av 17

Med en liknande bakgrund som Mourinho hoppades Chelseas fans på en ny storhetstid med André Villas Boas som tränare. Efter förlusten mot W.B.A rann bägaren över och portugisen fick sparken fjärde mars i år.

Alastair Grant/SCANPIX

Carlo Ancelotti gjorde succé första säsongen som tränare för Chelsea säsongen 2009/2010. Vinst i både ligan och FA-cupen. Säsongen därpå blev dock Chelsea titellösa och det stod inte den ryske miljardären ut med.
3 av 17

Carlo Ancelotti gjorde succé första säsongen som tränare för Chelsea säsongen 2009/2010. Vinst i både ligan och FA-cupen. Säsongen därpå blev dock Chelsea titellösa och det stod inte den ryske miljardären ut med.

Tom Hevezi/SCANPIX

Guus Hiddink gjorde vad han kunde med Chelsea våren 2009 då han tog klubben till en semifinal i Champions League och en vinst i FA-cupen på fyra månader som tränare.
4 av 17

Guus Hiddink gjorde vad han kunde med Chelsea våren 2009 då han tog klubben till en semifinal i Champions League och en vinst i FA-cupen på fyra månader som tränare.

Alastair Grant/SCANPIX

Chelseas fans ser knappast tillbaka på tiden då Luiz Felipe Scolari var tränare med blida ögon. Scolari fick inte ens en säsong på sig och smakade skosulan i början av februari 2009.
5 av 17

Chelseas fans ser knappast tillbaka på tiden då Luiz Felipe Scolari var tränare med blida ögon. Scolari fick inte ens en säsong på sig och smakade skosulan i början av februari 2009.

PAUL THOMAS/SCANPIX

Den mest framgångsrika tränaren av alla i Chelsea är José Mourinho. Han tränade Londonklubben mellan juni 2004 och september 2007. Två ligatitlar, två ligacupvinster och en FA-cup-vinst hann Mourinho med innan han hamnade i klinch med Abramovich och avgic
6 av 17

Den mest framgångsrika tränaren av alla i Chelsea är José Mourinho. Han tränade Londonklubben mellan juni 2004 och september 2007. Två ligatitlar, två ligacupvinster och en FA-cup-vinst hann Mourinho med innan han hamnade i klinch med Abramovich och avgic

SCOTT HEPPELL/SCANPIX

Trots klubbens enda finalplats i Champions League fick Avram Grant bara säsongen 2007/2008 på sig innan han fick sparken av den ryske oligarken.
7 av 17

Trots klubbens enda finalplats i Champions League fick Avram Grant bara säsongen 2007/2008 på sig innan han fick sparken av den ryske oligarken.

SIMON DAWSON/SCANPIX

Mellan hösten 2000 och våren 2004 tränade Claudio Ranieri Chelsea. 2003 köpte Roman Abramovich klubben och bara ett år efter sparkade han Ranieri sedan framgångarna uteblivit.
8 av 17

Mellan hösten 2000 och våren 2004 tränade Claudio Ranieri Chelsea. 2003 köpte Roman Abramovich klubben och bara ett år efter sparkade han Ranieri sedan framgångarna uteblivit.

Massimo Pinca/SCANPIX

Chelseas tränarkarusell började redan innan Abramovich köpte klubben. Gianluca Vialli fick sparken hösten 2000 som spelande tränare efter en konflikt med dåvarande ägaren Ken Bates. Här står Vialli med den holländska legenden Ruud Gullit.
9 av 17

Chelseas tränarkarusell började redan innan Abramovich köpte klubben. Gianluca Vialli fick sparken hösten 2000 som spelande tränare efter en konflikt med dåvarande ägaren Ken Bates. Här står Vialli med den holländska legenden Ruud Gullit.

Fiona Hanson/SCANPIX

Inte mindre än åtta tränare har basat över Chelsea sedan millenieskiftet. Sju av dessa bara under ägaren Roman Abramovichs nio år i klubben. Här är samtliga som försökt sig på fotbollsvärldens mest ångestladdade jobb.
10 av 17

Inte mindre än åtta tränare har basat över Chelsea sedan millenieskiftet. Sju av dessa bara under ägaren Roman Abramovichs nio år i klubben. Här är samtliga som försökt sig på fotbollsvärldens mest ångestladdade jobb.

Montage / Scanpix

Roberto Di Matteo är Londonklubbens nuvarande tränare. Men han lär ersättas efter säsongen, trots ett starkt facit med avancemang i FA-cupen, Champions League och bara en förlust på fyra matcher i ligan.
11 av 17

Roberto Di Matteo är Londonklubbens nuvarande tränare. Men han lär ersättas efter säsongen, trots ett starkt facit med avancemang i FA-cupen, Champions League och bara en förlust på fyra matcher i ligan.

Scanpix

Di Matteo håller titeldrömmarna vid liv. Han kan leda laget till en Champions League-semifinal på onsdagskvällen mot portugisiska Benfica.
12 av 17

Di Matteo håller titeldrömmarna vid liv. Han kan leda laget till en Champions League-semifinal på onsdagskvällen mot portugisiska Benfica.

Scanpix

Chelsea fick jubla i första kvartsfinalmötet med Benfica. En viktig 1-0-seger inkasserades på bortaplan.
13 av 17

Chelsea fick jubla i första kvartsfinalmötet med Benfica. En viktig 1-0-seger inkasserades på bortaplan.

Scanpix

Salomon Kalou blev matchens ende målskytt. Nu väntar returen på Stamford Bridge.
14 av 17

Salomon Kalou blev matchens ende målskytt. Nu väntar returen på Stamford Bridge.

Scanpix

Den tidigare assisterande tränaren tog över huvudansvaret i mars sedan portugisen André Villas Boas fått sparken efter en längre tids dåliga resultat.
15 av 17

Den tidigare assisterande tränaren tog över huvudansvaret i mars sedan portugisen André Villas Boas fått sparken efter en längre tids dåliga resultat.

Scanpix

Kan ett avancemang öppna för en fortsättning för Di Matteo?
16 av 17

Kan ett avancemang öppna för en fortsättning för Di Matteo?

Scanpix

Men att döma av ägare Abramovich höga krav lär det krävas mer än seger mot Benfica för det.
17 av 17

Men att döma av ägare Abramovich höga krav lär det krävas mer än seger mot Benfica för det.

Scanpix

Inte mindre än åtta tränare har basat över Chelsea sedan millenieskiftet. Sju av dessa bara under ägaren Roman Abramovichs nio år i klubben. Här är samtliga som försökt sig på fotbollsvärldens mest ångestladdade jobb.