Zlatan Ibrahimovic och Maxwell kom som unga proffs till Ajax 2001. Sedan dess har de varit nära vänner och spelat tillsammans i flera klubbar.
"Sov på en madrass på golvet"
Maxwell var faktiskt med redan Zlatan landade på flygplatsen i Amsterdam, skriver Le10sport. Tillsammans fixade de alla formaliteter: ordnade med bankkonton och telefonabonnemang. Efter det hängde de ihop.
– Vi åt nästan varje dag tillsammans. När han kände sig hjälplös bodde han hos mig i två, tre veckor. Han sov på en madrass på golvet. Vi var två unga människor som träffats i en främmande stad och åt pizza och korv, säger Maxwell enligt Le10sport.
"Pratade inte mycket engelska"
Zlatan verkar i sin tur hjälpt Maxwell på andra plan.
– Ibra var väldigt öppen. Jag pratade inte mycket engelska, så han var noga med att jag skulle förstå, säger han.