Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Kaoset i Djurgården – styrelsemedlem ångrade sig

- 29/04/2013, 15:31 -
Ingvar "Putte" Karlsson valde att lämna Dif efter hoten men ändrade sig.
1 av 4

Ingvar "Putte" Karlsson valde att lämna Dif efter hoten men ändrade sig.

SCANPIX

Carlsson har varit i klubben i många år och ska sitta kvar tills mars nästa år.
2 av 4

Carlsson har varit i klubben i många år och ska sitta kvar tills mars nästa år.

Svenska Dagbladet / SCANPIX

Pehrsson hotades på telefon i förra veckan och sedan på träningsanläggningen Kaknäs av tre individer .
3 av 4

Pehrsson hotades på telefon i förra veckan och sedan på träningsanläggningen Kaknäs av tre individer .

SCANPIX SWEDEN

Även klubbens ordförande Tommy Jacobsson väljer att lämna sitt uppdrag.
4 av 4

Även klubbens ordförande Tommy Jacobsson väljer att lämna sitt uppdrag.

SCANPIX SWEDEN

Det råder kaos i Djurgården efter den senaste tidens händelser. Styrelseledamoten Ingvar "Putte" Carlsson bestämde sig först för att lämna sitt uppdrag – men ångrade sig:
– Jag vill inte vika ner mig för de här människorna, säger han till Fotbollskanalen.

STOCKHOLM. I fredags lamslogs fotbolls-Sverige efter beskedet att Djurgårdens manager Magnus Pehrsson och klubbens ordförande Tommy Jacobsson lämnar klubben efter hot. Styrelseledamoten Ingvar "Putte" Carlsson valde först också att avgå från sin post men väljer istället att stanna kvar.

– Jag sitter kvar, jag var på gång att kliva av jag med, men jag har träffat en massa människor som velat att jag ska vara kvar och jag sitter min mandatperiod ut, till i mars nästa år, säger Ingvar "Putte" Carlsson, till Fotbollskanalen.

"Fullständigt kaos i klubben"

Djurgården har fått en mardrömsstart med hot, avhopp, och en avbruten match. 

– Det är fullständigt kaos i klubben, säger en uppgiftslämnare till Fotbollskanalen.

Huliganernas hot har skakat Djurgården till grunden och konsekvenserna av dem har blivit enorma. Till och med Sveriges statsminister Fredrik Reinfeldt höll en presskonferens där han adresserade problemet.

Uppfattar det inte som hot

Tre män födda 1979, 1985 respektive 1990 greps i samband med Djurgårdens möte med Syrianska. Huliganerna är enligt Aftonbladet, sedan tidigare kända av supporterpolisen och är misstänkta för olaga hot. Själva kan de dock oförstående att de hotat Pehrsson.

 – Jag kan inte gå in på detaljer om hur de ställer sig till anklagelserna. Men de är oförstående till att det har uppfattats som ett hot, säger Ann-Britt Furugård, förundersökningsledare vid supporterpolisen till Aftonbladet.

"Klart som fan han blev hotad"

Även om Carlsson inte var på plats anser han enligt Fotbollskanalen, att det inte råder några tvivel om att Pehrsson blev hotad.

– Det har jag ingen åsikt om, jag var inte där, men jag träffade Magnus i torsdags och det är klart som fan att han blev hotad. Jag fick även ta hand om Stefan (Alvén) när de hotade honom och det var inte roligt.

Djurgården jobbar onekligen i uppförsbacke. Laget ligger hopplöst sist i tabellen med bara ett poäng efter sex omgångar. På onsdagen har de chans att vända trenden då de möter Örgryte i semifinal i Svenska cupen.