Arsenals amerikanske miljardär

Den omstridde Stan Kroenke går in i klubbens styrelse.


För ett och ett halvt år sedan sa Arsenals ordförande Peter Hill-Wood att folk som han inte var välkomna i Londonklubben. Den amerikanske miljardären Stan Kroenke köpte ändå aktier i Arsenal. I ett uttalande på klubbens hemsida säger Peter Hill-Wood i dag:

– Vi är glada över att välkomna Stan till Arsenals styrelse. Han tar med sig en stor erfarenhet genom sina direkta inblandningar i sportklubbar i USA och vi förväntar oss att dra nytta av hans kommersiella insikter och kunskaper.

Utnämningen kan ses som ett försök att hindra den uzbekiske miljardären Alisher Usmanov att öka sitt ägande i klubben.

Skrivet av:

Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev