Måndag 19 Apr
Stockholm

Defoe dödshotad - vill fly Portsmouth

Portsmouths anfallare uppskattas inte längre av klubbens fans.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Att fotbollen berör är lika viktigt som självklart. Men det som har hänt i Portsmouth de senaste dagarna har återigen slängt en skugga över sporten vi alla älskar. Efter att Jermaine Defoe begärt en flytt från klubben har han mottagit flera dödshot från Portsmouths "fans. Extremisterna i klubbens fanskara har dessutom gett sig på den kvicke anfallarens familj. Defoe saknades i 0-0-mötet med Bristol City i går kväll. Den officiella orsaken sades vara att han var förskyld. Men i dag kom sanningen fram. Och därför har den 169 cm långe Defoe bestämt sig för att aldrig mer spela för Portsmouth. Vänner till Defoe som Times har talat med säger att den lille stjärnan är "otroligt upprörd" och känner sig "äcklad" av alla hot som inkommit.

26-åringen har sedan Harry Redknapp lämnade klubben för Tottenham mest fått sitta på bänken. Det har lett till att förhållandet mellan Defoe och nye tränaren Tony Adams fullständigt kollapsat. Defoe har de senaste dagarna bönat och bett Redknapp att hämta över honom till Tottenham, där Defoe själv spelade mellan 2004 och 2008. Men Portsmouths prislapp på 240 miljoner har skrämt bort Tottenham samtidigt som Juventus gett sig in i leken.

Se när en Defoe biter Mascherano

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela