McLeish: ”Jag vill inte förlora Seb"

- 14/10/2010, 15:19 -

Jessica Gow/AP/SCANPIX

Birmingham-tränaren vill inte tappa Sebastian Larsson.

BIRMINGHAM. Sebastian Larsson, 25, är ordinarie i Birmingham men sitter på ett kontrakt som går ut nästa sommar. Klubben och den svenske mittfältarens rådgivare har förhandlat förut men inte lyckats nå en överrenskommelse.

På klubbens hemsida går nu tränaren Alex McLeish ut och medger att han gärna ser att 25-åringen stannar kvar i klubben.

– Vi har pratat med Seb:s folk igen för ett par veckor sedan och har sedan dess väntat på att Peter Pannu ska komma tillbaka från Kina, något som han nu har gjort. Det senaste är att han ska ta det från där, säger skotten till klubbens hemsida.

Han fortsätter:

– Seb blir Bosman så vi måste tänka på det. Det är nu upp till klubben och hans folk att försöka enas.

Om det inte blir så att landslagsmittfältaren stannar kvar så vet skotten att han kommer att hitta liknande spelare med samma kvalité.

– Jag skulle inte vilja förlora Larsson eftersom att han är en värdefull spelare för oss som har haft en bra säsong. Men det finns spelare från hela världen som kan komma in och göra det möjligt för oss att hålla bättre kvalité och standarden uppe, avslutar han.

Fans i Arsenal, den klubb han tidigare spelade i, vill gärna ha tillbaka honom.

Kom till Arsenal Sebby", skriver signaturen MJ på Goal.

Ett drömmål av svensken mot Tottenham