MADRID. Sprickan mellan Wayne Rooney, 24, och Sir Alex Ferguson, 68, såg ut att vara enorm när skotten förklarade på en presskonferens att stjärnan kommer att lämna klubben.
Sedan kom vändningen som ingen hade räknat med. 24-åringen skrev på ett nytt kontrakt som sträcker sig fram till 2015.
”Han kommer att stanna. Även om vi gillar det eller inte”, skriver wr8_utd på Red Cafe.
– Wayne har bett om ursäkt till mig och spelarna, han kommer att göra detsamma inför fansen, vilket är väldigt viktigt då hela den här härvan har gjort oss alla mycket illa, sa Ferguson efter att det nya kontraktet var påskrivet enligt The Sun.
Cristiano Ronaldo, som spelade i klubben mellan 2003-2009, är säker på att det var rätt beslut som ”Roo” fattade.
– Det är bara Rooney som vet vad som är bäst för hans karriär och det är något vi alla måste respektera. Självklart tror jag att den bästa klubben för honom är Manchester United, säger han enligt Sky Sports.
Radarparet under tiden i United