MILANO. Under lördagen ställs serieledarna Milan mot Brescia. Massimilano Allegri förväntar sig tre poäng - samt att Zlatan Ibrahimovic inte drar på sig en varning som gör att superstjärnan blir avstängd.
- Jag hoppas att Zlatan är duktig och att han inte blir varnad, säger Allegri på dagens presskonferens.
Skulle svensken få ett gult kort riskerar han att missa stormatchen mot Roma, trots att den anrika klubben har en match mot Bologna innan. Den 12-13 december hotar serie A-spelarnas organisation att gå ut i strejk eftersom att förhandlingarna om det nya kollektivavtalet inte har gått att lösa.
- Jag tror tyvärr att det är stor risk att det blir strejk, det ser tufft ut men vi får se. Jag kan inte tänka på allt det här, vi får ta en sak i taget. Vi koncentrerar oss på tre poäng mot Brescia, säger Milan-tränaren.
43-åringen har inga planer på att vila ”Ibra” utan tänker spela med det bästa laget.
- Det är en svår match för oss och just nu är den av avgörande betydelse för tabellen. Vi får inte misslyckas. Jag måste tänka på att vinna matchen i morgon och ställa upp det bästa laget, förklarar han.
Ett av svenskens många mål i Milan