LONDON. David Beckham, 35, har flera gånger uttalat sig om att han gärna lånas ut till någon klubb i Europa när MLS (amerikanska ligan Major League Soccer) är slut - för att ha en chans på att få spela EM 2012.
"Becks" har tidigare varit och tränat med Arsenal men Arsene Wenger har inte plats med flera spelare i truppen. Under fredagen krossades även drömmen om att få återvända till Manchester United.
– Jag tror inte det med tanke på hans ålder. Jag har väl aldrig värvat en spelare i den åldern, eller har jag?, sa Sir Alex Ferguson enligt Sky Sports.
Nyheter24:s Premier League-bloggare Magnus Falk tycker att "Fergie" gör fel för att den engelske mittfältaren fortfarande har mycket att ge.
"Beckham är en av de mest genomtränade spelarna i England och han har en högerfot som fortfarande inte sett sin likhet i England på många år. Tänk er en Walcott med Beckhams fot. Fullständigt osannolikt.
Beckham går in i de flesta lagen i Premier League. Han vill spela och med andra ord kan han bli billig. En uppmaning till lagen i Premier League, ta hand om denna kronjuvel. Beckham har massor att visa igen och naturligtvis skall han spela i England", skriver han på sin blogg.
Se flera fantastiska mål från "Becks" här