LONDON. Sedan Fernando Torres flyttade från Liverpool till Chelsea i januari har det inte blivit ett enda mål för spanjoren.
Det har höjts kritiska röster mot 26-åringen i brittisk press - men Londonklubbens tränare Carlo Ancelotti försvarar supervärvningen.
- Torres gjorde inget mål (mot United), men jag ber inte mina anfallare om mål. Jag ber dem att spela för laget. Det gjorde Torres bra. Folk dömer honom utifrån de mål han gör, men jag ser annorlunda på hans prestationer, säger han enligt Daily Star.
Italienaren var nöjd med "El Niños" insats i vinstmatchen mot Manchester United som gör att "The Blues" nu har den fjärde och sista platsen till Champions League nästa säsong.
- Han arbetade för laget, pressade deras försvar, rörde sig bra och jobbade hårt. Det är tillräckligt för mig.
Därför köpte Chelsea spanjoren