BUENOS AIRES. Under fotbolls-VM 1986 var argentinaren Diego Maradona helt fantastisk när han ledde sitt Argentina till VM-guld. Han blev således tilldelad guldbollen som turneringens bästa spelare.
När guldbollen var ute med en turnerande fotbollsutställning försvann den spårlöst och ingen har vetat vad som hänt med den, eller vart den är - tills nu.
En fängslad maffiaboss har nu lättat sitt hjärta och berättar att bollen stals av maffian och smältes ner till guldtackor.
– Jag försökte få tillbaka Maradonas guldboll från familjen som hade stulit den, men det var inte möjligt, säger maffiasbossen don Camorra don Salvatore Lo Russo till italienska åklagare enligt Daily Star.
– Guldbollen hade blivit nersmält till guldtackor. Men jag lyckades ge tillbaka fyra av Maradonas klockor till honom som stals i samma veva, säger han.
Se Maradonas "Guds hand":