LIVERPOOL. Luis Suárez hade inte uttalat sig om den tolv matcher långa domen efter hans rasistattack mot Patrice Evra – förrän i dag. Suárez anser sig vara orättvist behandlad av FA och förklarar att han inte har uttalat sig förrän på grund av rädslan för en längre avstängning.
– Utan ett uns av bevis stängde de av mig. Jag accepterade det utan att säga någonting eftersom de hade förlängt avstängningen och hela grejen hade fortsatt. Men mitt samvete är helt rent, säger Suárez till rysk TV enligt The Guardian.
Suárez vägrade hälsa på Evra
Anfallaren från Uruguay retade upp många genom att vägra hälsa på Evra inför säsongens andra match mot Liverpool. Detta tvingade fram ett flertal ursäkter från flera håll i Liverpool – men inte ifrån Suárez.
– Det fanns inte ett enda övertygande bevis för att jag hade gjort någon av de grejerna som jag blev anklagad för. Jag är väldigt lugn om allt. I hela min barndom har jag spelat med mörkhyade i Uruguay och alla vet om att det är en stor del av befolkningen. Jag har både haft vitfärgade och mörkfärgade lagkamrater och vänner i landslaget, i Liverpool, i Holland där majoriteten av spelarna är från Surinam, och jag har aldrig haft några problem med dem.
"De har alltid stöttat mig"
Suárez anser att han har blivit orättvist behandlad men han påpekar också att det inte rör honom i ryggen vad medier och motståndarklackar tycker om honom.
– Det som den engelska pressen har skrivit om mig intresserar mig inte. Det som intresserar mig är vad folk tycker och tänker om mig i Uruguay och i Liverpool, och de har alltid stöttat mig.