En tvångstanke? En vidskeplig vana? Nej, Benedikt Pliquett drack vatten, fick gräs i munnen och såg ingen annan lösning än att använda stolpen i ett försök att bli av med grässtråna.
Pliquett berättade efteråt att han är diabetiker, kände att blodsockernivån gick nedåt och därför fick gel av Sturm Graz medicinska team för att jämna ut nivåerna. När han tog gelen sköljde han ner den med vatten och fick då grässtrån i munnen.
Ville inte ta några risker
Eftersom det var mitt under match ville inte målvakten ta av sig handskarna och ta några risker. Hans enda logiska lösning var därför att slicka bort gräset från tungan mot stolpen.
Matchen då?
Ja, den vann Sturm Graz med 1–0 efter mål av David Schloffer. Vem vet, att slicka stolparna kanske kan bli Pliquetts kännetecken och adelsmärke i fortsättningen?