Nyheter24
Annons

Benzema tillbaka i landslaget – efter skandalen

Publicerad: 5 aug. 2010, kl. 17:06
Uppdaterad: 5 aug. 2010, kl. 19:50
Benzema är tillbaka i landslaget. Foto: Francois Mori/AP/SCANPIX
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

PARIS. Det har stormat rejält kring det franska landslaget under en längre tid. Förbundskaptenen Laurent Blanc valde att peta hela truppen som var med i VM. Det är dock ett kärt gammalt återseende i truppen. Karim Benzema, som fortfarande utreds för prostitutionsskandalen, har dock hittat tillbaka till landslaget efter att ha varit petad i VM.

– Jag tyckte att det var viktigt att ringa honom eftersom han kan vara en del av lagets kärna framöver, säger Blanc enligt AP.

– Han har kvalitéerna och förhoppningvis motivationen. Det var mitt ansvar att ta ut honom trots att han inte är i bästa form, varken fysiskt eller psykiskt.

Hela 13 spelare som inte har gjort en landskamp tidigare är uttagna i det nya landslaget. Frankrike möter Norge i en träningsmatch nästa vecka.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons