Nyheter24
Annons

Sam Hallam erkänner tvivlet inför OS: ”Inte riktigt nöjd”

Publicerad: 10 feb. 2026, kl. 15:19
"De flesta och även jag går in i det för att försöka vinna och gör man inte det så är man inte riktigt nöjd. Nu är det två turneringar kvar för mig där jag gärna bättrar på det resultatet", säger Sam Hallam, här på plats i OS-staden Milano. Foto: Jessica Gow / TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Sam Hallams fyra år långa förbundskaptensperiod går mot sitt slut.

OS i Milano och VM i Schweiz återstår innan Hallam sätter punkt för att återvända till klubblagsishockeyn och ett tränarjobb i schweiziska Geneve-Servette.

När han tillträdde, efter att ha lett Växjö till tre SM-guld, var förväntningarna och förhoppningarna stora.

Men två VM-brons med stjärnlag och en missad final i Four Nations har sått tvivel.

Speciellt på sättet som hans lag förlorat de två viktigaste matcherna, VM-semifinalerna mot USA (i Globen) och Tjeckien (2024).

— Det är olika typer av matcher, men vi tappar lite av struktur och organisation som vi stått för tidigare under turneringarna. Det är ett steg att ta, säger han.

Inte nöjd

När TT satte sig ned för en längre intervju med Hallam i Stockholm inför avresan erkände han att han inte är nöjd.

Annons

Så här långt.

— Det kan jag inte vara. Vi klättrar på världsrankningen, vi har tagit två raka medaljer, jag tycker att vi spelmässigt har ett Four Nations där vi tar spelet mot Kanada (förlust efter förlängning) till en bra nivå, vi slår USA, vi är obesegrade över 60 minuter – men det är fortfarande två brons.

— De flesta och även jag går in i det för att försöka vinna och gör man inte det så är man inte riktigt nöjd. Nu är det två turneringar kvar för mig där jag gärna bättrar på det resultatet, säger han.

Har du tvivlat på dig själv?

— Jo, det gör man väl kontinuerligt. Det är ett bra sätt att utvärdera sig själv och bli bättre, men det kommer mer från mina egna tankar och analyser än en yttre åsikt.

”Hanterat det bättre”

För bland de där yttre åsikterna fanns de som ville byta ut honom efter bronset vid VM i Globen. Hans utbrott i studion i Viaplay efter semifinalförlusten mot USA gjorde inte saken bättre.

— Jag tyckte att jag kunde ha hanterat intervjun bättre, en part i studion kunde ha hanterat den bättre, men det är vad det är. Sedan lämnar man det, säger han.

Inför OS har Tre Kronor drabbats av ett flertal skador – centerstjärnan Leo Carlssons skada som gör att han missar OS är kännbar. Defensive backen Jonas Brodins skada är också ett avbräck. Ett tag i januari var sju av spelarna skadade samtidigt.

— Det är ofrånkomligt att drabbas av skador. Det är upp till oss att hantera och gå vidare, vi känner oss trygga med att vi har en bredd som gör att vi ska stå starka, säger han.

Fyra snabba frågor

Pasta eller Fish and chips?

— Fish and chips, både för paneringen och vinägern (Hallam har engelska rötter på sin fars sida).

Ebba Andersson eller Sandra Näslund?

— Det är två bra val, men jag säger Ebba. Jag tycker hon är så där skönt tävlingsinriktad, även om båda är tjuriga.

Sol- eller skidsemester?

— Skidsemester, det har jag valt de senaste åren före solsemester. Jag gillar de svenska fjällen, Vemdalsfjällen bland annat.

OS-medalj eller VM-guld?

— Båda.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons