Nyheter24
Annons

Brynäs historiska SM-guld – besegrade Frölunda: ”Jättestolt”

Publicerad: 27 mars 2026, kl. 08:15
Uppdaterad: 27 mars 2026, kl. 08:15
Brynäs Hanna Thuvik, Viivi Vainikka och Julia Östlund firar klubbens första SM-guld på damsidan. Foto: Jessica Gow/TT

Ämne:

Sverige

— Jag är bara jättestolt, säger poängdrottningen Viivi Vainikka i SDHL:s Youtube-sändning.

Finländskan hyllar laget:

— Vi visste att vi kan gå hela vägen. Vi har så roligt tillsammans. Vi älskar varandra i det här laget, säger Vainikka.

Det var guldlängtan i luften i ett näst intill fullsatt Monitor ERP arena i Gävle.

Aldrig tidigare hade Brynäs vunnit SM-guld i ishockey på damsidan. Men efter två raka segrar i finalserien mot regerande mästarlaget Frölunda var nu gulddrömmen nära. Allt som krävdes var en hemmaseger, i den tredje matchen i bäst av fem, för att punktera matchserien och att pokalen skulle hamna i Gävlelagets ägo.

Annons

Ingen guldfrossa

Men det började svajigt. Brynäs tappade enkla puckar i egen zon och fick det inte alls att stämma offensivt. Efter elva minuter kom också kallduschen. Frölunda etablerade tryck och landslagsspelaren Felizia Wikner-Zienkiewicz kunde ge Göteborgslaget ledningen.

Men Brynäs visade ingen guldfrossa.

Brynässpelarna med sina guldhjälmar.
Brynässpelarna med sina guldhjälmar.

Omgående kvitterade hemmalaget genom lagets poängdrottning, finländskan Viivi Vainikka. Hennes sjätte mål under slutspelet. Strax före den första pausvilan satte sedan 19-årige talangen Tilde Sundnäs Grillfors ledningsmålet och vändningen var därmed ett faktum.

Annons

I mitten av den andra perioden kom dock nästa kalldusch för hemmapubliken. Efter att Brynäs kontrollerat händelserna kunde Frölunda sticka emellan och kvittera till 2–2.

Någon guldfrossa i Brynäs den här gången? Möjligen hos publiken, men inte på isen. Frölunda-spelarna hann knappt jubla färdigt innan Vainikka tryckte dit 3–2-målet – hennes andra fullträff i matchen.

Storpublik i Gävle

Vainikka lämnade Luleå för Brynäs inför den här säsongen och var med och slog ut sin gamla klubb i semifinal under Brynäs väg till final.

I den tredje perioden fortsatte Brynäs trumma på och det blev inget snack om var säsongens SM-titel skulle hamna. Resultatet skrevs till 6–2 och vid slutsignal utbröt vilda glädjescener både på isen och bland de 6 851 åskådarna på läktarna.

Annons

Efter sju finalförluster är Gävleklubben bäst i Sverige.

— Det är så jäkla skönt. Vi är så värda detta. Vi har kämpat som bara den hela säsongen. Jag tycker att vi tar ett kliv till i slutspelet, säger forwarden Hanna Thuvik.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons