Tisdag 27 Sep
Stockholm

Cashen flödar - trots fiaskon

Maple Leafs dominerar inte på isen. Men utanför gör de det.
Maple Leafs dominerar inte på isen. Men utanför gör de det. Foto: Darren Calabrese/AP/SCANPIX

Man var näst sämst i hela NHL förra säsongen och har inte spelat slutspel sedan innan lockouten. Det hindrar inte att Toronto Maple Leafs är NHL:s mest, och en av hela Nordamerikas, mest framgångsrika klubbar. Utanför isen alltså.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

TORONTO. Miserabla värvningar, ännu sämre trader, draftade prospects utan talang, Rickard Wallin. Ja, listan av problem på isen har varit lång för Toronto Maple Leafs under de senaste åren. Trots det, mår klubben i stort rent lysande.

Den konventionella sportbusinesslogiken gör gällande att en klubb måste inte bara gå till slutspel, utan också helst också långt där, för att nå även ekonomisk framgång. Ett samband som inte är relevant för Toronto Maple Leafs. Förra säsongen gjorde klubben från Kanadas största stad ett rörelseresultat på hela 78,9 miljoner dollar. Bäst i hela NHL och även klart bättre än storklubbar i andra nordamerikanska sporter som New York Yankees (baseball) och LA Lakers (basket).

Inte nog med det - Toronto noterade också högst omsättning (168 miljoner) och värderas dessutom högst (470 miljoner) av samtliga NHL-klubbar. Något som säkert glädjer klubbens ägare - pensionsförvaltaren för delstaten Ontarios lärare och byggföretagaren Larry Tanenbaum.

Storstadslag i ekonomitopp

Ironiskt nog har klubbens ekonomiska resultat gått åt rakt motsatt håll som de sportsliga. Innan lockouten, då Toronto tillhörde om inte toppen, så åtminstone den övre halvan av ligan, låg omsättningen på knappa 70 procent av dagens nivå och rörelseresultat på 17 procent av vad man redovisade 2009.

Bland övriga finansiella toppar i NHL återfinns New York Rangers (rörelseresultat 27,7 miljoner), Montreal (31 miljoner) och Detroit Red Wings, som trots Michigans lågkonjunktur gjorde en vinst på 27,4 miljoner.

Nära hälften av de 30 NHL-klubbarna redovisar negativt rörelseresultat. Värst är, inte helt oväntat, Florida Panthers (-13,6 miljoner) och den gångna säsongen av NHL centralt förvaltade Phoenix Coyotes (-18,5 miljoner).

Hockeysverige.se

Kommentera
Kopiera länk
Dela

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.