VANCOUVER. Hela Kanada står natten till torsdagen bakom Vancouver Canucks i jakten på Stanley Cup-bucklan. Ska man se till historiken är det mycket som talar för att bröderna Daniel och Henrik Sedin får lyfta pokalen.
De senaste tio gångerna som en Stanley Cup-final gått hela vägen till en sjunde och avgörande match har hemmalaget tagit hem det åtta gånger.
Bara 2009 (Pittsburgh) och 1971 (Montreal) vann bortalaget match sju. Även Nyheter24:s hockeyexpert Niklas Wikegård tror att Vancouver har stora chanser.
– Hemmaplan borde vara en fördel, de har en atmosfär i arenan som är helt otrolig, säger han i sin videoblogg.
Dessutom är det värt att påpeka att samtliga möten hittills i finalspelet slutat med seger för hemmalaget. Vancouver har dock tagit tre uddamålssegrar medan Boston varit tämligen överlägsna i sina hemmamatcher.
"Match sju alltid vidöppen"
Vancouver har aldrig tidigare vunnit Stanley Cup. Boston har fem triumfer, men den senaste kom 1972. Det är två lag som inte är vana vid att gå så här långt, vilket självklart kan påverka prestationen i den avgörande matchen.
– Match sju är alltid vidöppen, det är det minsta man kan säga. Men det vore kul som tusan om (Alexander) Edler och Sedinbröderna kunde få bli Stanley Cup-mästare, säger Niklas Wikegård i sitt blogginlägg.