Torsdag 6 Maj
Stockholm

Tobias Billström

Tobias Lennart Billström, föddes 27 december år 1973, är en svensk politiker. Han är Riksdagens förste vice talman, samt riksdagsledamot för Malmö kommun.


Efter invalet i riksdagen år 2002 blev Billström suppleant i utbildningsutskottet, kulturutskottet samt arbetsmarknadsutskottet. 2003 utsågs han till ledamot i utbildningsutskottet. 


I april 2005 blev han ledamot av socialförsäkringsutskottet samt moderaternas talesman i migration- och integrationsfrågor. Han har bland annat arbetat för att flyktingar från Irak ska få tas emot i fler Europeiska länder, och framhävt behovet av en gemensam asyl- och migrationspolitik för EU. Den 6 oktober 2006 blev han migrationsminister. 

Billström var tillförordnad arbetsmarknadsminister mellan den 7 juli 2010 till den 5 oktober 2010.

Den 29 september 2014 valdes han till förste vice talman i Sveriges riksdag. Mellan den 6 oktober 2006 och 29 september 2014 var han migrationsminister i regeringen Reinfeldt.

Visa resten ↓