Billström lämnade sin post som utrikesminister i september 2024. Sedan dess har han startat ett aktiebolag i eget namn där han bland annat erbjuder föredrag kring geopolitik.
En standardföreläsning kostar 75 000 kronor. Billström har ännu inte lämnat in någon årsredovisning. Momsinbetalningar för det andra kvartalet i år motsvarar intäkter på över 600 000 kronor, enligt Expressen.
Trots det har den tidigare utrikesministern sökt och plockat ut full avgångsersättning om 156 000 kronor i månaden utan att göra några avräkningar.
Enligt reglerna ska tidigare ministrar rapportera in nya inkomster, men eftersom Billström inte har plockat ut någon lön behöver han inte göra avdrag för intäkterna i bolaget.
”Jag har haft ett omställningsår och har följt det regelverk som finns. Och det stämmer att jag har hållit ett antal föreläsningar även om min huvudsakliga uppgift har varit att skriva min bok. Eftersom mitt bolag är under uppbyggnad så har jag inte tagit ut någon lön, därmed har det inte varit aktuellt med avräkningar”, skriver Billström i en kommentar till Expressen.