År 2001 - ett rymdäventyr

Originaltitel: 2001: A Space Odyssey
Regissör:Stanley Kubrick
Utgivningsår:1968
Längd: 141 min
Antal betyg:13725 betyg
Betygsätt:
Filmtipset-betyg:

Om År 2001 - ett rymdäventyr:

År 2001 - ett rymdäventyr är en nedräkning till imorgon, en karta till det mänskliga ödet, en strävan efter oändlighet. För att påbörja sin resa in i framtiden besöker Kubrick vår apliknande historia, och hoppar sedan framåt in i den koloniserade rymden och slänger bort astronaut Bowman till en oexploaterade delarna i rymden.

Liknande filmer

Titel: 2010
Originaltitel: 2010
Regissör: Peter Hyams
År: 1984
Genre: Thriller, Äventyr, Science Fiction, Mysterium
Film nr.: 2767
2010
Titel: Moon
Originaltitel: Moon
Regissör: Duncan Jones
År: 2009
Genre: Drama, Science Fiction, Mysterium
Film nr.: 71630
Moon
Titel: Solaris
Originaltitel: Soljaris
Regissör: Andrej Tarkovskij
År: 1972
Genre: Drama, Romantik, Science Fiction, Mysterium
Film nr.: 4490
Solaris
Titel: Dark Star
Originaltitel: Dark Star
Regissör: John Carpenter
År: 1974
Genre: Komedi, Thriller, Science Fiction
Film nr.: 2850
Dark Star
Titel: The Tree of Life
Originaltitel: The Tree of Life
Regissör: Terrence Malick
År: 2011
Genre: Drama, Fantasy
Film nr.: 81990
The Tree of Life
- Visa fler...

Skådespelare:

Gary Lockwood, Keir Dullea, Sean Sullivan (I), Robert Beatty, Leonard Rossiter, William Sylvester, Daniel Richter, Margaret Tyzack, Douglas Rain (röst)

Manus:

Stanley Kubrick, Arthur C Clarke

Genre:

Drama, Äventyr, Science Fiction, Mysterium

Produktionsland:

Storbritannien, USA

Recension År 2001 - ett rymdäventyr

- Santa Claus sätter betyg 4 och skriver:
En planet. ta ta tatatata! ... och apor som dyrkar en helig basilisk Det här är ingen vanlig science-fiction film! Den börjar väldigt underligt. På tjugo minuter finns inte minsta tillstymmelse till handling innan vi plötsligt slungas flera tusen år framåt förföljda (eller ledsagade?) av den fagre Strauss. Stanley Kubrick var ingen ordinär filmskapare. Alla hans filmer har någon kultstatus...

Recension av År 2001 - ett rymdäventyr - Läs hela!

Med i listor: Äventyr Top 50, 60-tal Top 50, Filmer flest filmtipsare äger, Filmtipset Top 30, Filmtipsets Topp 250, Mysterium Top 50, Populärt och billigt, Sci Fi-litteraturbaserat, Science Fiction Top 50
Filmnummer: 677
Diskussioner om År 2001 - ett rymdäventyr  (0 diskussioner)
Det finns inga diskussioner här just nu
Starta ny diskussion
Kommentarer om År 2001 - ett rymdäventyr (1215 st)
Waterlily (Anmäl)   18:25 9/5
Jag säger som 3rd man: Betyget är 4-/3+
Rhofpheh (Anmäl)   17:54 9/5
Den är väldigt snygg och stundtals väldigt bra. Jag tycker skarpt om samtalen med HAL och hur de fick till artificiell gravitation. Men både början och slutet kändes helt onödigt, även om slutet verkade vara en rolig idé åtminstone, och många scener var lite väl långa och händelselösa.
3rd man (Anmäl)   19:01 8/5
Betyget är 4-/3+
Engravadlax (Anmäl)   01:05 24/4
Nu var det så många år sedan jag såg 2001 att jag knappt mindes den, och det kändes som att det var dags för att se om den medan jag ändå höll på med att bocka av Kubricks. Mitt intryck av filmen mindes jag, och det var mer eller mindre detsamma denna gång: kallt, dött bildspråk, ingen substans, ett tomt skal av en film, men ett stundtals ganska snyggt skal. Hela episoden med HAL var mig fullständigt likgiltig, jag försökte verkligen att finna någon som helst kvalité som inte bara innefattade stillbilder av rymdstationen, men till slut var det bara det bakomliggande konceptet som jag fann någorlunda underhållande -- då är det ganska illa. Den 'abstrakta' sekvensen (egentligen är det en felanvändning av begreppet 'abstrakt', som obildade, mediokra målare insisterar på att använda för att få sina konstnärliga misslyckanden att verka djupare än vad de är, det vill säga inte alls; en mer korrekt benämning vore 'formlöshet') den var kul i nån minut, men så fort nyhetens behag hade avtagit var det bara osammanhängande, och det var nästan lika ledsamt som slutet var plågsamt. Jag var inte imponerad första gången, inte andra gången, och jag hade inte varit imponerad om jag såg den 1968 heller.
Simon Liptone (Anmäl)   12:32 18/4
Att göra alla scener så utdragna som möjligt i en film med minimal handling gör inte filmen varken svår eller djup. Bara ytlig, trist och dålig. Den var säkert ball '68 med alla "häftiga" effekter. Men nu 40 år senare har den inget kvar som lockar.
  Det finns fler kommentarer  Fler kommentarer till År 2001 - ett rymdäventyr
  Gå till filmforum  Till filmforum
Bästa pris
Recensioner
Betyg
Dela
Listor
Entertainity AB © 2000-2012 Om Filmtipset Kontakt Medhjälpare Länkar Hjälp Regler & Villkor
annons
annons
clock
Svensk titel (T)
Originaltitel (O)
Regissör (R)
Manus (M)
Skådespelare (S)
Land (L)
År (Å)


Sök medlem
Avancerad sök