• bild 1 / 3

    Bianca Meyer.

    Foto: Karin Bylund

  • bild 2 / 3

    Styvmödrar och prinsessor.

    Foto: SCANPIX

  • bild 3 / 3

    Bianca Meyer försöker hitta sin plats som styvmor.

    Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX

Bianca Meyer: Jag vill inte bli den elaka styvmodern

KRÖNIKA. Att leva med barn som inte är ens egna.

Bianca Meyer

Bianca Meyer är komiker och journalist. Varje lördag skriver hon krönikor för Nyheter24.

Besök hennes blogg här.

Jag var sju år och mina föräldrar hade skilt sig. Hon hade blont hår ned till midjan. Som en prinsessa. Vi spelade "Hej knekt" efter middagen och jag frågade om hon inte kunde sova över. Det kunde hon. Varje kväll sedan dess.

Vi åkte till Värmland för att träffa hennes släkt. Det pirrade i magen av spänning och förväntan. Men när vi öppnade dörren slog det som en känslomässig stank mot mig. Jag ville därifrån till varje pris. Jag skyllde på att jag hade ont i magen och fick en värktablett.

De hade bäddat i gästrummet. När jag gick och la mig kunde jag inte hålla mig längre. Jag grät och bad att pappa skulle stanna hos mig tills jag somnat, men han ville vara med henne. Jag ville dö. Jag visste inte varför men jag ville dö. Den dumma gråten tog aldrig slut. Hon blev irriterad och la sig i ett annat rum. När jag vaknade var pappa arg.

Vi hade det fint ofta de kommande sju åren, jag och styvmodern. Men det blev aldrig en verkligt varm relation. Det blev inga kramar och pussar. Inget "jag älskar dig". Det låg något outtalat där och skavde. När min pappa sedan dog kom allt det förträngda upp till ytan och ledde till katastrofala följder för både styvmoderns och min, och min och min lillasysters relation.

Jag har ingen kontakt med någon av dem idag.

Femton år efter värmlandsresan blir jag kär i en man. Han har en nioårig son och en sjuårig dotter. En sjuårig dotter som tycker att jag har vackert långt, svart hår. Som en prinsessa. Jag frågade om jag fick sova över och det fick jag. Varje kväll sedan dess.

Jag har tänkt mycket kring styvföräldraskapet. Hur gör man för att det inte ska gå illa, och vem är att beskylla när det gör det? Barnen har inte valt situationen. De har inte valt att bli födda, och sannerligen inte in i en familj där föräldrarna inte kan hålla sams och älska varandra.

De har inte valt att det helt plötsligt flyttar in en ny människa som de kanske inte måste älska men i alla fall förväntas respektera.

De bär ofta på en massa jobbiga känslor som de varken förstår eller kan sätta ord på. Som styvförälder måste man veta om det här och anpassa sig till det. Man måste veta om att man själv och ens egna känslor är sekundära. Annars får man skaffa sig en partner utan barn. Jag kräver helgonlika egenskaper av en styvförälder.

Samtidigt bubblar det upp förbjudna tankar och känslor inom mig.

"Jag orkar inte höra er pladdra konstant om ingenting."

"Om ni ropar på pappa en gång till så exploderar jag."

"Jag är bara tjugotvå, jag borde inte behöva ställa upp på den här skiten, på någon annans skit."

"Det är inte mitt fel att ni finns, ändå måste jag ta konsekvensen av det."

Och dessa tankar får jag trots att jag, till skillnad från min styvmor, älskar barnen. Och att de, till skillnad från mig som barn, inte verkar känna sig åsidosatta i min närvaro.

Alltså i den bästa av styvföräldravärldar.

Jag vill inte kompromissa med mina ideal. Men jag måste erkänna att jag har fula tankar och känslor för mig själv så att jag inte förtränger dem och blir som hon, den elaka styvmodern.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-5

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • De fula tankarna finns där och kommer alltid att göra det oavsett hur mycket man älskar barnen. Liknande tankar finns även om de biologiska barnen, men de tankarna blir aldrig ifrågasatta. Tack för dina ord och att du inser att ingenting är någonsin barnens fel, de har inte valt. Lycka till!

    20/1 2011 av låtsasmamma Anmäl Svara
  • Du är helt fantastisk.

    15/1 2011 av Anmäl Svara
  • Fantastiskt skrivet! Du är en gudabenådad skribent.

    15/1 2011 av Ehrnberg Anmäl Svara
  • Den totala bristen på kontroll över barnen gör väl knappast att barnlösa män och kvinnor skulle börja längta efter barn. Varje gång jag börjar tycka det är lite tråkigt att jag inte har barn, så räddas jag av att något barn får hysteriskt idiotanfall i matbutiken för att det inte får som det vill. Vem vill leva instängd i sådär 18 år med en drogad markatta? Det finns pris som är högre än vad man är beredd att betala. Sedan en kändisbarnpsykolog hävdat, att om ett barn vill slå en spik i pianot, så ska det få göra det, så har det gått åt helvete. Om inte barn får som de vill, så tar de psykisk skada? Alltså borde alla människor i traditionella kulturer vara psykskadade?

    15/1 2011 av Cannedheat Anmäl Svara
  • Det är härligt att ha något att se fram emot varje lördag! Du skriver otroligt bra.

    15/1 2011 av Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

    • Klicka in dig i artikeln - på egen risk.

      Foto: Faksimil YouTube

    VideoExtra: Eurovisions galnaste bidrag

    Det enda som går att säga gällande följande bidrag är: "Hur tänkte de här!?". Nyheter24:s Emma Malmlöf listar de sjukaste bidragen i Eurovision genom tiderna.

    Läs mer
    • bild 1 / 14

      Klicka dig in i artikeln för att se röda mattans höga slitsar och djupa urringningar.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 2 / 14

      Irina Shayk drog till med både en avslöjande urringning och en lårhög slits.

      Foto: Getty Images

    • bild 3 / 14

      Som gärna fick hållas på plats från vinden.

      Foto: Getty Images

    • bild 4 / 14

      Nicole Kidman är 44 år men hennes bröst är fortfarande så snygga att hon kan sätta på sig en sådan här klänning.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 5 / 14

      Som inte lämnar mycket till fantasin.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 6 / 14

      Kylie Minogue valde att både ha en bred och djup urringning samtidigt som klänningen har flera transparanta partier.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 7 / 14

      Högre slits än Jessie J:s får man leta efter.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 8 / 14

      Doutzen Kroes ska inte på något kinky bondage-party. Även om det ser ut som det.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 9 / 14

      Kim Kardashian räds inte att visa upp så mycket av sina kurvor som möjligt.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 10 / 14

      Victoria Silvstedt - drottningen av höga slitsar.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 11 / 14

      Skönheten Delphine Chaneac valde en 90-tals inspirerad och avslöjande outfit.

      Foto: Getty Images

    • bild 12 / 14

      Som såg ut så här i sin helhet.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 13 / 14

      Hofit Golan klämde in brösten i den här märkliga urringningen.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 14 / 14

      Jin Jin - inte så classy men väl uppmärksammad. Men hur fick man ens ihop mönstret?

      Foto: Getty Images

    Bildextra: Vågat på röda mattan i Cannes

    Se där! Nicole Kidmans bröstvårta. Och lite till.

    Läs mer
    • bild 1 / 5

      Kung Carl Gustaf ser ut att snabbt ha funnit ett gemensamt intresse med Estelle - sömn. Om den drömtörstande duon inte passar sig riskerar de att besegras av ögonlockens tyngdkraft många gånger i framtiden.

      Foto: Kungahuset.se

    • bild 2 / 5

      Carl Gustaf är en van jägare och medan kronprinsessan Victoria förför kameralinsen passar kungen på att bedöma tyngden på sin senaste fångst.

      Foto: Kungahuset.se

    • bild 3 / 5

      Att växa i kläderna verkar vara ett tips som mamma Victoria och pappa Daniel har anammat. Se bara så lång Estelle kan bli innan hon byter klänning!

      Foto: Kungahuset.se

    • bild 4 / 5

      Att fotograferas med sin mormor, morfar, farmor, farfar och dessutom mamma och pappa - samtidigt - kan vara tröttsamt. Estelle protesterar blygsamt med en powernap.

      Foto: Kungahuset.se

    • bild 5 / 5

      När prins Carl Philip med faddrar kliver in i bilden väljer Estelle att kliva ur, i alla fall mentalt, och förflyttar sig till drömmarnas värld.

      Foto: Kungahuset.se

    Trött på Estelle? Du är inte ensam!

    Tröttsam fotografering? Vare sig Kungen eller Estelle ser särkilt roade ut av varandras sällskap.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Peter Haber spelade tidigare Sunes pappa. Nu tar Morgan Alling över. I rollen som mamma Karin ser vi Anha Lundqvist.

      Foto: SCANPIX/Bilden är ett montage

    • bild 2 / 4

      Morgan Alling ska axla rollen som Rudolf Andersson.

      Foto: SCANPIX

    • bild 3 / 4

      Peter Haber gjorde karaktären odödlig. Men hade han varit trovärdig som småbarnspappa i den här åldern?

      Foto: SCANPIX

    • bild 4 / 4

      Anja Lundqvist spelar mamma Karin som har fullt upp med att hålla ordning på familjen Andersson.

      Foto: SCANPIX

    Sune är tillbaka - med Morgan Alling som pappa Rudolf

    Succéfilmen "Sunes sommar" får en uppföljare, men utan Peter Haber som pappan.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Alex och Amanda Schulman ska få tillökning - nu avslöjar de att det blir en flicka

      Foto: Eero Hannukainen/All Over Press

    • bild 2 / 3

      Blivande tvåbarnsföräldrar.

       

    • bild 3 / 3

      Paret gick ut med graviditeten redan i vecka elva.

      Foto: CHARLOTTE BRUNZELL / ALL OVER PRESS

    Nu avslöjar Alex och Amanda könet på kommande bebisen

    Snart utökar de Schulman-klanen med ännu en tjej.

    Läs mer
  • 138 miljoner kronor i ersättning efter att ha fått...

    Igår 10:17

    Två år efter olyckan som förändrade Gabriela Cedillos liv och en utdragen rättstvist senare får stuntskådespelerskan ersättning - en inte så liten sådan - av filmbolaget. Stuntkvinnan Gabriela Cedillo , 26, skadades så svårt unde...

  • Loreens succé - nu har vi chans att ta hem allt

    torsdag 24/5 22:53

    Sverige vidare till final. Sverige var på helspänn. 18 tävlande slogs om de 10 platserna i lördagen stora final av Eurovision. Inte helt oväntat gick Loreen , med sitt kraftfulla framträdande, vidare. Sverige har därmed en chans ...

  • Här är kändisarnas betyg på Loreen

    torsdag 24/5 22:37

    Så recenserade de svenska kändisarna Loreens uppträdande i Eurovison. Trots det oroväckande förbudet att inte prata, för att spara på rösten, tog den svenska stjärnan i ordentligt när hon i kvällens Eurovision framförde Euphoria ...

Besökarnas kommentarer

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Intervju24: Sara Varga
    INTERVJU. Nyheter24:s Pascal Engman har träffat sångerskan Sara Varga och talat om elaka killar, knark, kärlek, sin välpolerade yta och liv...
  • Intervju24: Amelia Adamo
    Nyheter24:s Pascal Engman har träffat tidningsdrottningen Amelia Adamo och talat om mäktiga mäns sexlust, att vara olyckligt kär, Isabella ...
  • Söndagsintervjun: Eric Saad...
    Nyheter24:s Pascal Engman har träffat popstjärnan Eric Saade och talat om journalister, kalabalik, avundsjuka, Alex Schulman, raggning, naz...
  • Söndagsintervjun: Gert Fylk...
    Nyheter24:s Pascal Engman har träffat Gert Fylking och talat om att dela bröllopssvit med Christer Pettersson, att dansa tryckare med prins...
  • Söndagsintervjun: Marcus Bi...
    INTERVJU24. Nyheter24:s Pascal Engman har träffat krönikören, författaren och poeten Marcus Birro och talat om hur man raggar med sina böck...
    • Ett framträdande som visade sig ge resultat.

      Foto: Stella Pictures

    #Sweden - hetast på twitter världen över

    Bara någon minut efter att Loreen framfört Sveriges bidrag i Eurovision trendade både artisten - och Sverige, på twitter.

    Läs mer
    • Indianskrud för hela slanten.

       

    VIDEO: Tjuvtitta på kvällens framträdanden i Eurovision

    Vad har Loreens konkurrenter för scenkläder och vem har fulaste frillan.

    Läs mer
    • bild 1 / 8

      Vem är stjärnan som tappat spänsten?

      Foto: Stella Pictures

    • bild 2 / 8

      Lite för mycket sol utan skydd och viktpendlande för denna modells del.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 3 / 8

      Hon har bland varit jury i amerikanska "Top Model".

      Foto: Stella Pictures

    • bild 4 / 8

      I överigt tvekar inte Janice Dickinson på att fixa till sitt yttre.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 5 / 8

      Bland annat har hon gjort läpparna. För att nämna något.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 6 / 8

      Hon har även skrivit boken "Hela jag är fejk - och jag är perfekt".

      Foto: Stella Pictures

    • bild 7 / 8

      Kanske har även alkoholen tagit ut sin rätt på modellen.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 8 / 8

      Hon har tidigare nämligen erkänt att hon är alkoholist.

      Foto: Stella Pictures

    Supermodellens skräckben på promenad

    Stjärnan har lagt en förmögenhet på att hålla sitt ansikte ungt. Men en eller annan kroppsdel glömde hon i projekt: "evigt ung".

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Nicole Kidman är extremt vågad i den nya filmen.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 2 / 4

      Hon spelar en kvinna som faller för män i fängelse.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 3 / 4

      I en scen kissar hon på motspelaren Zac Efron - något som fick publiken i Cannes att tappa hakan.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 4 / 4

      Nicole dök upp i Cannes klädd i en klassisk röd och sexig klänning.

      Foto: Stella Pictures

    Nicole Kidmans porriga thriller gav Cannes en chock

    Glöm "Eyes Wide Shut" - Nicole är tillbaka. Sexigare än någonsin.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Pattinson ryktas vara aktuell för "The Hunger Games"-uppföljaren.

      Foto: SCANPIX

    • bild 2 / 3

      Han har precis avslutat sin roll som vampys i den populära "Twilight"-serien.

      Foto: SCANPIX

    • bild 3 / 3

      Jennifer Lawrence spelar huvudrollen i "The Hunger Games"-trilogin.

      Foto: SCANPIX

    Pattinson aktuell för Hunger Games-uppföljare

    Cannes-aktuelle Robert Pattinson ryktas vara aktuell för uppföljaren till succén "The Hunger Games", "Catching Fire".

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Glenn Hysén avslöjar hur han listade ut att sonen Anton var homosexuell.

      Foto: PATRICK SÖRQUIST / SCANPIX

    • bild 2 / 4

      "Förstod när han fimpade den ena saftiga tjejen efter den andra", säger Glenn.

      Foto: Daniel Stiller / Bildbyrån

    • bild 3 / 4

      Den förre landslagsbacken var invigningstalare på Pridefestivalen 2007.

      Foto: PATRICK SÖRQUIST / SCANPIX

    • bild 4 / 4

      Anton Hysén är med i årets upplaga av "Let's Dance".

      Foto: FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

    Så listade Glenn Hysén ut sonens läggning

    Glenn Hysén kände till att sonen Anton var homosexuell - långt innan han valde att komma ut: "Förstod när han fimpade den ena saftiga tjejen efter den andra."

    Läs mer
    • Amandus Allstadius är i final.

      Foto: DANIEL OHLSSON/TV4

    Amandus klar för "Big Brother"-final

    Amandus Allstadius kan vinna "Big Brother". På torsdagen stod det klart att han är finalklar i dokusåpan.

    Läs mer
    • bild 1 / 2

      Loreen får inte prata - då kan allt vara kört.

      Foto: JESSICA GOW / SCANPIX

    • bild 2 / 2

      Foto: Jessica Gow / SCANPIX

    Loreen tvingas tiga i Baku - "Nu ska hon vara tyst"

    Sveriges hopp i Eurovision har belagts med talförbud.

    Läs mer
    • bild 1 / 17

      Thomas Bodström, Pernilla Wahlgren och Hannah Graaf är tre av de sexton kändisar som kommer att försöka sig på att vara roliga på bekostnad av sig själva. Se resten av gänget genom att klicka dig vidare.

      Foto: Stella Pictures/Bilden är ett montage

    • bild 2 / 17

      Tony Irving, 45. Sitter till vardags i "Let's Dance"-juryn. Nu ska han själv stå inför publik. Hur kommer han reagera på negativ kritik?

      Foto: SCANPIX

    • bild 3 / 17

      Hannah Graaf, 33. Har tävlat tidigare i bland annat "Melodifestivalen" och "Let's Dance" och ställer nu frivilligt upp på att försöka bli ståuppkomiker.

      Foto: SCANPIX

    • bild 4 / 17

      Annika Jankell, 51. Att vara gift med Thorsten Flinck lär ha krävt en del humor.

      Foto: SCANPIX

    • bild 5 / 17

      Glenn Hysén, 52. Göteborgare. Räkna med ordvitsar.

      Foto: SCANPIX

    • bild 6 / 17

      Sofia Wistam, 45. Har Soff-i-propp några humoress i rockärmen?

      Foto: SCANPIX

    • bild 7 / 17

      Katrin Zytomierska, 34. Humor är inte att skämta om sin barnflicka, tydligen. Vad kan hon hitta på istället?

      Foto: SCANPIX

    • bild 8 / 17

      Marcus Birro, 39. Kan denne man av allvar skoja till det måntro?

      Foto: SCANPIX

    • bild 9 / 17

      Sprallig som få, men är hon rolig? Pernilla Wahlgren, 44, testar ståuppandet i höst.

      Foto: SCANPIX

    • bild 10 / 17

      Bingo Rimér, 36, lär inte ha svårt att hitta galna anekdoter från sitt liv att driva med.

      Foto: SCANPIX

    • bild 11 / 17

      Thomas Bodström, 50, advokat, deckarförfattare, politiker, fortbollsspelare - snart även komiker.

      Foto: SCANPIX

    • bild 12 / 17

      Rickard Olsson, 45, är van att underhålla en publik, men kanske inte genom att skämta om så vågade ämnen som krävs i standup.

      Foto: SCANPIX

    • bild 13 / 17

      Anders Öfvergård, 43, är arg. Frågan är om han är rolig också!

      Foto: SCANPIX

    • bild 14 / 17

      Är Johannes Brost, 65, liv ett skämt? Återstår att se...

      Foto: SCANPIX

    • bild 15 / 17

      Christer Sandelin, 50, verkar trivas i teverutan. Efter förra årets medverkan i "Så mycket bättre" dyker han nu även upp i "Mitt liv är ett skämt".

      Foto: SCANPIX

    • bild 16 / 17

      Har Frank Andersson, 56, vad som krävs för att driva med sig själv?

      Foto: SCANPIX

    • bild 17 / 17

      Teveprofilen Edward Bloom, 41, kommer också att testa sina kunskaper inom komiken.

      Foto: Stella Pictures

    Här är kändisarna som ska bli ståuppkomiker

    Kan Pernilla Wahlgren vara ironisk? Har Hannah Graaf och Thomas Bodström självdistans? I höst får du veta hur bra de här tre och tretton andra svenska kändisar är på att skämta på sin egen bekostnad.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Lite fårklet i ansiktet och man strålar så här fint. Tydligen.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Jonathan Short

    • bild 2 / 4

      Även Jennifer Lopez är ett fan av metoden.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 3 / 4

      Likaså Kim Kardashian.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 4 / 4

      Undra vad David Beckham tycker om fruns skönhetsrutiner?

      Foto: Scanpix/AP Photo/Evan Agostini

    Stjärnans lyxstund - smörjer in ansiktet med moderkaka från får

    Victoria Beckham har en ny favorit i skönhetshyllan.

    Läs mer
    • bild 1 / 14

      Klicka dig in i artikeln för att se röda mattans höga slitsar och djupa urringningar.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 2 / 14

      Irina Shayk drog till med både en avslöjande urringning och en lårhög slits.

      Foto: Getty Images

    • bild 3 / 14

      Som gärna fick hållas på plats från vinden.

      Foto: Getty Images

    • bild 4 / 14

      Nicole Kidman är 44 år men hennes bröst är fortfarande så snygga att hon kan sätta på sig en sådan här klänning.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 5 / 14

      Som inte lämnar mycket till fantasin.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 6 / 14

      Kylie Minogue valde att både ha en bred och djup urringning samtidigt som klänningen har flera transparanta partier.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 7 / 14

      Högre slits än Jessie J:s får man leta efter.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 8 / 14

      Doutzen Kroes ska inte på något kinky bondage-party. Även om det ser ut som det.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 9 / 14

      Kim Kardashian räds inte att visa upp så mycket av sina kurvor som möjligt.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 10 / 14

      Victoria Silvstedt - drottningen av höga slitsar.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 11 / 14

      Skönheten Delphine Chaneac valde en 90-tals inspirerad och avslöjande outfit.

      Foto: Getty Images

    • bild 12 / 14

      Som såg ut så här i sin helhet.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 13 / 14

      Hofit Golan klämde in brösten i den här märkliga urringningen.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 14 / 14

      Jin Jin - inte så classy men väl uppmärksammad. Men hur fick man ens ihop mönstret?

      Foto: Getty Images

    Bildextra: Vågat på röda mattan i Cannes

    Se där! Nicole Kidmans bröstvårta. Och lite till.

    Läs mer
  • Fler biljetter till Peace &...
    Fler biljetter till Peace & Love släpps klockan elva idag! Igår 11:11
  • John Cale-doftande folkpop
    Dagens festivallåt - 24 maj. Warhol-inspirerad folktrio att vara bakis till. torsdag 24/5 12:00
  • Ny old school-soul
    Dagens festivallåt - 23 maj. Soul för en ny tid. onsdag 23/5 12:00
  • Helylle-americana
    Dagens festivallåt - 22 maj. Springsteen-doftande americana. tisdag 22/5 12:00
  • J-Lo till Sverige
    J-Lo, även känd som Jennifer Lopez, kommer till Sverige. Den femte oktober uppträder hon i Globen. tisdag 22/5 09:33
  • DJ-kollektiv som garanterar...
    Dagens festivallåt - 21 maj. Två DJ-duos som tillsammans fuckar och punchar dig med housemusik. måndag 21/5 12:00
  • Spelschema till Dans Dakar ...
    Nu är schemat till dansfesten vid Universitetet klart. På Dans Dakar 2012 återfinner vi flera stora namn inom dansgenren, bland andra Paul ... måndag 21/5 09:45
  • Seth Cohen-pop
    Dagens festivallåt- 18 maj. OC-musik som gör oss nostalgiska. fredag 18/5 12:00
  • Spelschema för Siesta!
    Äntligen är det dags att börja planera DIN egen Siesta! Nu har nämligen spelschemat kommit. torsdag 17/5 15:12
  • Roligaste musiken på väldig...
    Dagens festivallåt - 17 maj. Norsk konstmusik som får en att vilja dansa. torsdag 17/5 14:01
  • LISTA: Här är de hetaste tjejerna i världen

    onsdag 23/5 17:34

    Se vilka stjärnor som fått en plats på prestigefyllda listan Maxim Hot 100. Sedan år 2000 har tidningen Maxim listat de hundra hetaste kvinnorna i världen och nu är årets lista här. Spana in topp 20 i galleriet ovan - håller du m...

  • Victoria's Secret-modell mordhotad efter artistdis...

    onsdag 23/5 16:01

    Chrissy Teigens kritik mot Chris Brown och hans sångröst fick fansen att gå i taket. Det gäller att tänka till både en och två gånger innan man uttrycker sig via sociala medier. Speciellt om man ska tycka till om en artist vars fa...

  • Här är Rodneys BB-turné

    onsdag 23/5 13:43

    "Big Brother"-boken är bara inne i sin prolog för Rodney Da Silva. Nu tänker han göra karriär som dokusåpans stora namn. Han har avverkat två "Big Brother" -säsonger och gjort succé som en av Sveriges mest profilerade dokusåpadel...

  • 35 år efter originalet - Alfredson gör remake av B...

    onsdag 23/5 11:54

    Japp, du läste rätt. Klassikern från 1977, som bygger på Astrid Lindgrens ännu mer klassiska saga, får en remake. Bakom kameran står Tomas Alfredson, som senast gjorde "Tinker, Tailor, Soldier, Spy". Tomas Alfredson kommer in fr...

  • Så hämnades Blondinbella på stalkern

    onsdag 23/5 11:24

    Hämnden blev ljuv efter att en man terroriserat Isabella Löwengrip via telefon. I en vecka har en, för Isabella Löwengrip , 21, okänd, man ringt bloggaren upprepade gånger. Till slut fick hon nog. Via sin twitter lämnade Löweng...

  • Kungen, Silvia, Carl-Philip, Sofia, Madde och Chri...

    tisdag 22/5 17:12

    Det blev en lång dag för Estelle. Och det var många som ville dela dagen med lillsessan - som till slut verkade tycka att dopdagen blev lite väl tröttsam. Slottskyrkan fylldes av speciellt inbjudna gäster. Stockholms innterstad kr...

  • bild 1 / 14

    Klicka dig in i artikeln för att se röda mattans höga slitsar och djupa urringningar.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 2 / 14

    Irina Shayk drog till med både en avslöjande urringning och en lårhög slits.

    Foto: Getty Images

  • bild 3 / 14

    Som gärna fick hållas på plats från vinden.

    Foto: Getty Images

  • bild 4 / 14

    Nicole Kidman är 44 år men hennes bröst är fortfarande så snygga att hon kan sätta på sig en sådan här klänning.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 5 / 14

    Som inte lämnar mycket till fantasin.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 6 / 14

    Kylie Minogue valde att både ha en bred och djup urringning samtidigt som klänningen har flera transparanta partier.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 7 / 14

    Högre slits än Jessie J:s får man leta efter.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 8 / 14

    Doutzen Kroes ska inte på något kinky bondage-party. Även om det ser ut som det.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 9 / 14

    Kim Kardashian räds inte att visa upp så mycket av sina kurvor som möjligt.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 10 / 14

    Victoria Silvstedt - drottningen av höga slitsar.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 11 / 14

    Skönheten Delphine Chaneac valde en 90-tals inspirerad och avslöjande outfit.

    Foto: Getty Images

  • bild 12 / 14

    Som såg ut så här i sin helhet.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 13 / 14

    Hofit Golan klämde in brösten i den här märkliga urringningen.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 14 / 14

    Jin Jin - inte så classy men väl uppmärksammad. Men hur fick man ens ihop mönstret?

    Foto: Getty Images

Bildextra: Vågat på röda mattan i Cannes

Se där! Nicole Kidmans bröstvårta. Och lite till.

 

Magkort, superslitsar och en aning för transparanta plagg.

 

Bläddra vidare i bildspelet ovan för att se stjärnornas vågade val på filmfestivalen i Cannes.