”Fy fan vilken win för ens hjärta ändå.”

Sandra Beijer:

Att åka utomlands som ensam singel med tre par hade jag förresten aldrig gjort förut. Det slog mig att jag har varit i ett förhållande på alla resor jag gjort med kompisar sedan jag flyttade hemifrån.
Så märkligt ändå.

Jag har alltid haft någon som utan att fråga smörjer in min rygg med solkräm, som hämtar en extra kaffe till mig vid frukosten, som vill dela en förrätt vid middagen. Alltid haft någon som undrar hur det går för karaktärerna i boken jag läser, som hjälper mig att ta bilder till bloggen och som säger att jag är fin i bikini. Någon som knäpper sista haken jag inte når i en klänning, som oroar sig för att jag ska bränna mig och som knuffar mig ner i poolen när jag inte är beredd.

Men vet ni vad det bra var?
Det var inte särskilt jobbigt att det inte var så.

Jag saknade ingen alls.

Fy fan vilken win för ens hjärta ändå.//Sandra

Sandy Bell har varit i Italien med tre kärlekspar – bland annat min chefredaktör Pelle (förrädare hehe) och hans fru – och hon skriver nu om hur det varit att vara den ökända ”femte” hjulet och det verkar ha gått mer än bra.
(Vet någon förresten varför det heter ”femte hjulet” på svenska och ”third wheel” på engelska? Varför har engelskan färre hjul? Metaforar vi om bilar och de om cyklar kanske?)

Visst känns det som att Sandra börjar må bra igen, trots den lilla vin-incidenten på Trädgården tidigare i somras? Alltså, på riktigt bra?
Det gör mig glad på något vis, lite som när man gläds för en kompis som äntligen tar sig upp från det där geggiga hålet av sorg efter att ha blivit slaktad av en kille?
Ibland känns det nästan som att jag känner bloggarna jag skriver om även fast jag aldrig träffat många av dem i verkliga livet. Jag är med dem i deras med och motgångar, när de fuckar upp och när de reser sig igen – som Thorsten Flinck så vackert och barfota uttryckte det.

Sandra är en av dem jag faktiskt aldrig träffat, men jag har en känsla av att om jag någonsin gör det så kommer jag vilja ge henne en kram av ren impuls och förmodligen få ett glas vin över mig för att jag är ett sånt freak som kramar främmande människor. =)
På förhand – I am sorry.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *