Blondinbella:
Blondinbella försöker på alla sätt rättfärdiga sin resa till och lanseringsförsöket i Saudi med att ”det är bättre att vara på plats och försöka påverkar än att bojkotta landet” och nu medan hon är i landet är hon tvungen att ha på sig en Abaya – en heltäckande svart klänning – något som är lagstadgat för invånarna i Saudiarabiens enligt deras tolkning av sharia, alla kvinnor bära abaya när de vistas i offentliga miljöer.
2016 greps en Saudisk kvinna av polisen efter att hon twittrat ut en bild på sig själv utan att bära en abaya så det är sannerligen inget val av dessa kvinnor att bära den.
Så vad gör Bella?
Hon lägger ut på sin Instastory att ”Jag gillar den!” Tihiiiiiii typ..
Jag förstår att hon behöver följa dessa lagar när hon är i Saudi men varför då inte ta tillfället i akt att kritisera plagget som är både kränkande och kontrollerande för kvinnor? Stå upp för allas rättigheter att få klä sig som man vill och slå ett slag för det kvinnoförtryck som pågår i Saudi?
Nej, nej… Bella GILLAR plagget!
Klart hon gör! Allt för att kunna tjäna så mycket pengar som möjligt! Då verkar hon mer än gärna skita i kvinnors rättigheter, för när hon sätter sig på planet därifrån kan ju hon knöla ner sin Abaya i resväskan och fortsätta sitt liv precis som vanligt – i ett land där hon har både rättigheter OCH kvinnor har fått rösta och köra bil sedan innan hon föddes. Och idrotta. Och simma. Och umgås med män. Och prova kläder medan hon shoppar.
Men hon gillar den! Fräscht!
