Kanske lite av båda?

Jag har satt upp lite partydekorationer och lagt fram ballonger som vi ska blåsa upp sen för att välkomna lilla Zelda när hon anländer. Vet inte när hon kommer egentligen men jag sätter upp kalaset redan nu.
Vet inte om jag har för lite att göra här hemma eller för engagerad? Kanske lite av båda, haha ?
[…] Baggiz ska inte känna sig utanför. Vi kommer att ge honom lika mycket uppmärksamhet och lite extra under första tiden. När Bill går och bär på Zelda ska jag bära på Baggiz. Vi kommer att involvera Baggiz i allting och låta honom vara nära. Från att byta blöjor, lek och promenader. Sen är det viktigt för oss hur vi uppfostra Zelda. Att Baggiz är ingen leksak, att hon måste vara försiktig med honom och älska honom.
När bebisen kommer hem vill vi att Baggiz ska ha bra första intryck. Vi har tänkt att ge honom tonfisktårta och nya leksaker. Han blir nog extra glad när lillasyster kommer hem med något fint till honom. ♥//Foki

Jag kan inte låta bli att fnittra åt Foki och alla hennes påhitt.
Bebisen ska tas emot med ballongkalas och kissemissen ska kånkas omkring på varje gång någon av föräldrarna bär på bebisen.
Baggiz ska involveras på alla sätt som man normalt gör med ett syskon, med blöjbyten, lek och promenader. SuperJ är med och tar hans om lillasyster Jolie och Baggiz ska mutas med tonfisktårta för att inte känna sig utanför när Zelda kommer.
Jag undrar om Baggiz kommer uppskatta att behöva vara med uppe på skötbordet bland bebisar och bajsblöjor eller om han hellre kommer vilja ligga kvar och sova under det varma täcket?

Både Foki och Bill ser Baggiz som sin bebis och jag förstår att de oroar sig för hur han ska reagera när det kommer en bebis, men jag tror Foki har en poäng här uppe:
Vet inte om jag har för lite att göra här hemma eller för engagerad? Kanske lite av båda, haha ?

Ja, kanske lite av båda men vem är inte det?
Eftersom jag inte vill ha några biologiska barn så tar jag ut hela mitt pyssel och pyntengagemang på THK och Lilla Snöboll. De har förmodligen fler outfits än den generelle bebisen och avskyr 99% av dem. (100% avsky på Lilla Snöboll)

Men det är skönt att se att Foki har lite framförhållning så bebisen inte hinner sticka ut huvudet innan mamma är riktigt beredd så som Alexandra Brings lilla tjej gjorde. 
”Helluuuuu, här kommer jag! 6 veckor för tidigt!!”
Plopp!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *