Är Rhodesian ridgeback en kamphund verkligen?

Det är givetvis fruktansvärt att Sandhras hund blev attackerad av en annan hund, men att gå så långt som att kalla en Rhodesian ridgeback för kamphund tycker jag är att smutskasta hela rasen. 
Jag undrar om Mogi skulle tycka att det här är förtal av hund på samma sätt som det var förtal att tro att hennes ”Mon Amour” var lastbilschaufför?
Jag tror nästan det. Kanske kan de driva en gemensam kamp för upprättelse?

Ja, Rhodesian ridgeback användes för att jaga lejon en gång i tiden men inte på sätt som Calle och Sandhra verkar tro.
Den var ju inte som att hunden på egen hand jagade ifatt och fällde lejonet till marken.
Nej, arbetssättet var att i flock trötta ut viltet med snabba och effektiva rörelseförflyttningar, så att jägaren fick viltet, speciellt lejon, på nära skotthåll.

Jag brukade vara hundvakt i flera månader i stöten åt två småhundar vars matte arbetade i Dubai på vinterhalvåret.
Jag testade att låta hundarna leka i en sån där hundrastgård där man kan släppa dem lösa tillsammans med andra hundar men jag gillade det inte alls.
Jag gjorde det bara den där enda gången för jag litar helt enkelt inte på andra hundar eller deras ägare så de fick bara vara lösa där om vi var ensamma där.
Det är lite samma sak som att jag vet att jag är en bra bilförare men att det spelar mindre roll om alla andra på vägarna kör som dårar!
Nikki är en hanhund och vem vet, kanske håller han på att bli könsmogen? Kanske var Rhodesian ridgebacken också en hanhund? Okastrerad? Testosteronkrig?

Jag hoppas lilla krulltottehunden återhämtat sig från parkincidenten och inte blir rädd för andra, större hundar.
För den är söt som få – även om det skulle visa sig att han är en trotsig tonåring just nu som kanske mopsat sig på hundpark..

Tack för tips!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *