Isabellas knep för att få vardagen att gå ihop…

”Jag har många knep för att få vardagen att gå ihop” heter Isabellas inlägg med spaltmetrar av text, men egentligen hade det räckt med en enda mening.
Hon får sin vardag att gå ihop genom att ha människor som konstant krattar vägen hon går på så att det aldrig finns någonting som riskerar att inte gå ihop.
Fascinerande att vara så allergisk mot ”störningar”, så som ett möte som blir fem minuter sent samtidigt som hon skriver:

Jag undviker att tänka på negativa saker eller att något ens skulle vara negativt. Det låter klyschigt men jag försöker alltid se till de positiva i allt som sker. Istället för att se moln så försöker jag höja blicken och tänka på att solen alltid skiner ovanför molnen. Med det sagt så är livet så mycket större (och fantastiskt) än att fokusera på saker som problem.

Men ett möte som råkar bli fem minuter sent skulle få Isabella att göra en ”falling down” där bland tuber, burkar och godisdoftande smet – ja, det låter ju fullt rimligt.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *