Framtiden för Isabella Löwengrips luftslott är smått oviss

Strategin blev då att vi kanske ska fokusera på mitt varumärke istället. Att kanske är det lättare att bygga ett personligt varumärke internationellt än ett skönhetsmärke. Om jag blir större kan jag i steget efter det etablera Löwengrip Beauty.
[…]

Vi stod inför två val: ha is i magen över att säljet på mina kanaler i USA hinner stabiliseras (att ha en fin lägenhet att sälja på var en del av strategin) och vi hinner få kunder till den amerikanska byrån samt tro att försäljningen av Löwengrip Beauty lossnar vi att vi inte blöder pengar. //Isabella Löwengrip

Så om jag förstått Isabella Löwengrips senaste inlägg rätt så var alltså hennes strategi hela tiden ”fake it ’til you make it”?
Att skaffa sig alla attribut som hör framgång till – men utan själva framgången –  och hoppas på att ingen ska se igenom det?
I lägenheten för 150 000 kr/månaden skulle Isabella alltså leka framgångsrik, samtidigt som hon, bakom dimridån,  var tvungen att vända på varenda krona?
Om lägenheten i New York ingick i luftslottet så är det väl ganska troligt att det även gäller huset hon hyrde i San Tropez i somras?
Om huset inte var del av ett samarbete så ska Isabella ha pungat ut med närmare miljonen för att få frottera sig med ”rätt” folk på Rivieran med förhoppningen att någon skulle vilja köpa grisen i säcken innan pengarna tog slut?
Med facit i hand kan man väl dra slutsatsen att det inte fungerade och att hon – enligt sin blogg –  är eller har varit skrämmande nära en konkurs?
Så vad innebär detta?
Förmodligen att Isabella kommer tvingas sminka sig själv på morgonen, och om inte det är ett straff värre än döden, så vet inte jag…

Ni är MÅNGA som undrat när Isabella Löwengrips luftslott slutligen kommer sprängas, och jag kan väl säga som så.
Sprängas eller säcka ihop som en pyspunka, det återstår att se, men sätt på er öronkåporna för säkerhets skull.

OBS! Bilden är ett montage.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *