Isabella Löwengrips sanning är lika föränderlig som sanden i ett timglas


Skärmdump från Aftonbladet.

Jag stannade en månad och varje helg fick jag genomgå de här behandlingarna. // Isabella Löwengrip


Skärmdump från Isabellas blogg.

”Jag stannade en månad och varje helg fick jag genomgå de här behandlingarna” har alltså blivit den gjordes på en fredag och inte på en helg”. 

Så ECT-behandlingar varje helg under den där månaden hon var inlagd för att överhuvudtaget kunna släppas ut igen (vilket även varit två, tre och fyra veckor, beroende på vad som passat Isabellas agenda) har alltså blivit EN behandling på EN fredag.
Jag är inte så bekant med behandlingsmetoden så jag leta reda på lite information på nätet om hur ECT brukar gå till.

Det är inte så mycket kvar av Isabellas dramatiska inläggnings och behandlingsmånad på Danderyd nu, så frågan är ju vad som blir kvar av Isabellas intervju med Martin Wicklin på P1, som av någon outgrundlig anledning blivit nominerad till Guldörat?
Det ska bli intressant att se hur den här nomineringen står sig om det visar sig att Granskningsnämnden för press, radio och tv håller med Isabellas mamma i hennes anmälan, och faktiskt fäller avsnittet.
Ärendet ska upp på bordet snart och jag kommer meddela utfallet så fort det offentliggjorts, vilket SKA vara före Guldörat delas ut.

Jag tror det finns lika mycket sanning i Isabellas påstående att hon fått ECT-behandling som det fanns i påståendet om hotlappen på sin bil, som hon skulle fått pga min granskning av hennes statistiklögn.
Inte ett skit, men jag ser som vanligt fram emot att bli motbevisad av Isabella, någonting som hittills aldrig skett. 😉

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *