Behöver Lovisa Worge gå en ”crash course” i influencer marketing nu när hon ska vara en influencer?

Lovisa Worge kan fortsätta hävdar att hon bara ”tipsar” om CAIAS produkter och att det är anledningen till att hon inte markerar dessa inlägg som reklam, men när hon börjar pratar om CAIA som ”vi” och berättar hur mycket hon har ”krigat” för att läppennan – som bär hennes namn – ska bli precis så som hon vill, så försvinner det sista lilla tvivlet till om det här är ett ”tips” och det blir solklart för alla och envar att det rör sig om ren reklam.
I Konsumentverkets vägledning för marknadsföring på sociala medier så finns det ett fiffigt litet avsnitt om just detta.
Det får bli söndagens lästips, framför allt till Lovisa, som inte verkar ha lagstiftningen helt klar för sig.

Hon kan fortsätta göra smygreklam för CAIA Cosmetics – det kommer i slutändan bara drabba henne själv – ja, och CAIA Cosmetics då så klart..
Kanske kan Lovisa använda pengarna hon fick i sin senaste löneförhöjning till att betala för de juridiska kostnader som en stämning i patent och marknadsdomstolen brukar resultera i?
De brukar hamna på ett par hundratusen kronor för influencern, verkligen ett kul sätt att använda sina pengar på, visst visst?

 

KLICKA HÄR!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *