Barn och integritet på sociala medier

Barn och sociala medier är lite av en het potatis just nu, där debatten är i full gång kring var gränsen för dessa publiceringar bör gå.
Får man som förälder exponera sina barn hur som helst under förevändningen att man ju faktiskt själv bakat fram den här ungen?
Det finns givetvis grader i helvetet och vissa strider är helt enkelt inte värda att ta, men här är en som jag vill diskutera kring:

Bilden här ovan är en skärmdump från en video som en influencer lagt upp på Instagram till sina 50 000 följare.
Jag har valt att inte namnge influencern då detta med ”sharenting” är ett större problem än en enskild person som postar den här typen av innehåll på sina sociala medier.
Vad som händer i den här videon är att influencerns son blivit så pass bajsnödig att han sätter sig bredvid poolen och bajsar.
Vad gör mamman? Hon filmar alltsamman och lägger ut klippet på Instagram.
Klippet, som föreställer en liten pojken som inte hann till toaletten ska nu roa influencerns dryga 50 000 följare, som uteslutande skriver positiva kommentarer och hjärtan.
Ingen av hennes följare verkar ens ha reflekterat över vad som faktiskt sker i den här videon eller funderat kring hur det eventuellt kan komma att påverka barnet längre fram i livet. Det är en video på ett naket barn, i en väldigt utlämnande situation som nu vem som helst kan spara ner och använda för egna syften, vad det än må vara. I samma sekund som mamman publicerade den här videon på Instagram så förlorade hon kontrollen över den. Det ÄR problematiskt och någonting vi behöver lyfta upp och diskutera, istället för att bara normalisera sådant här av rädsla för att bli anklagad för ”mom shaming”.

Det mest problematiska i den här typen av frågor tycker jag är att så många människor bara ”gör” utan att ens reflektera över sina beslut och vad det kan komma att innebära. Oavsett vad man gör i den här frågan så måste det vara ett genomtänkt och aktivt beslut och inte någonting man gör utan vidare eftertanke.

Det här typen av content tycker jag är över gränsen och integritetskränkande på bekostnad av barnet.
Var tycker ni gränsen går?

Jag bad mamman om en kommentar kring hur hon och hennes man resonerar kring det content som publiceras på sociala medier och hon svarade så här:

Hej Camilla,

Jag tyckte att videon är väldigt gullig. Han är fortfarande en bebis och här har jag och min man utgått från vad vi själva skulle tycka är ok om vi var 2 år.

Allt gott, XXX

Jag ser gärna att diskussionen mer handlar om problematiken i stort snarare än om en enskild publicering eller influencer.
Givetvis får man även tycka att det inte är ett dugg problematiskt, det som jag skriver om här ovan. Alla har rätt att tycka och tänka precis vad de vill om det här, men det är väl det som gör en diskussion levande, eller hur?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *