Det här inlägget skulle kommit kl 15, men ni får hålla till godo med båda till kl 18
Antonija Mandirs video, där hon pratar om hur influencers förtjänar att ha semester i sommar efter att ha spenderat året med att underhålla svenska folket på sina sociala medier, har gått och rent av blivit en smula viralt.
Hade vårt lands befolkning dukat under helt i pandemin om det inte vore för alla influencers?
Nu har Antonija publicerat en förklaring till innehållet i sin video, och menar att vi alla har missförstått henne och hennes video.
Att hon inte alls jämförde influencers med exempelvis vårdpersonal, utan bara ville hylla sina kollegor.

Influencers HAR kanske jobbat extra hårt under pandemin, men å andra sidan är ju deras jobb det många av oss skulle kalla semester.
Hur många gånger har Antonija varit i Spanien de senaste månaderna, för att ”leta hus” (läs: solat, badat och festat)?
Om det faller under kategorin jobb så förstår jag att Antonija anser sig ha jobbat SÅÅÅ mycket och behöver semester, men jag kan inte låta bli att undra..
Om sol och bad i Spanien räknas som jobb, vad tusan ska hon då göra på sin semester?
