Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!
Tips på uppdrag till blivande brud?
Jag ska anordna en möhippa och har kört fast i de små uppdragen som händer mellan de stora grejerna under dagen. Har ni några bra tips som inte innefattar att sälja pussar på stan eller be om kärleksråd? 🙂
Vi körde små utmaningar a’la bäst I test mellan bruden och utlottade motståndare från gästerna, typ blås upp en ballong så omkretsen blir lika lång som en gurka är och sånt.
Måste det vara uppdrag? Annars kanske någon form av quiz som brudgummen redan svarat på och så ska bruden svara på samma frågor så ni se om de svarar samma
Foto-utmaning. En kul grej att göra ett minne av sen.
Vi fick bruden (och även brudgummen på sin svensexa) att måla ett porträtt av varandra. Oxå en kul grej att sen presentera på bröllopet
Vadå foto-utmaning?
Ja. Tex ta en bild på dig och x i ett träd, ta en bild med en främling, eller något annat som kan ge kul bilder.
Ah vad roligt!
Fy vad hemskt
Haha! Ja. Hur kan någon tycka det är kul att ta bilder med en främling eller måla ett porträtt?
För att alla tänker och tycker olika ? din hjärna är inte mallen för vad alla ska tycka
En skojig jag varit med om var krokiteckning där bilderna personen tecknat sedan blev ”utställda” på bröllopsfesten.
Vi har haft som rolig grej, limma 4 bilder på en paffbit runt hennes nacke, bilderna ska vara på hennes blivande make, ett ex , en dröm-freecard,och någon 4de typ kompis eller liknande, sen ska hon gå runt och fråga randoms vem de tror hon ska gifta sig med!
Vad är en paffbit?
Be alla kompisar på möhippan skriva en hemlighet/random fakta om sig själv, så får bruden gissa vem det är.
Be mannen svara på quiz om dem och sen ska bruden gissa hans svar.
Har ett litet barn som älskar pippi långstrump. Hade inte sett det på 25 år kanske innan barnet fastnade för det.
Och ursäkta mig men huuur kan jag tycka att pippis pappa är så orimligt sexig?
Har verkligen på senare år börjat gilla lite mer pappakropp. Och här är ju typexempel på en snygg man med pappakropp.
Han har ju dessutom skägg! ??
Haha jag upptäckte att ena polisen var rätt sexig när min dotter tittade på Pippi. Den längre av dom som man upplevde som sur och otrevlig när man var liten. Osäker på om det är dunderkarlsson eller Blom han heter 🙂
Kling och Klang heter poliserna. Dunderkarlsson och Blom är tjuvarna.
Hahaha just det. Hur kunde jag glömma det ?
Vad heter den långa polisen? Är det Kling?
Den ena tjuven är rätt snygg, i härlig 70-talsmanchester.
Långa polisen är skitsnygg!
Haha var tvungen att googla. Han var helt klart skitsnygg. Varför har jag aldrig noterat det tidigare?
Hahaha dör va kul ! Det skulle man inte kunna gissa, att man 30 år senare skulle dregla över polisen i Pippi ( ja jag googlade och han var snygg).
Ett annat samtalsämne är ju Tommy och Annikas pappa och termos i brallan ??.
Googla det ni!
Just Pippis pappa har jag lite svårt för, men JAAA typen generellt!! ?? Lite knubbiga, skäggiga (dock välvårdade) män är ???
Beppe Wolgers? Han har ju en snygg son som var popstjärna på 90-talet typ.
Oj såg just att Tom Wolgers gick bort i cancer 2020. Vif. 🙁
hans andra son har varit min lärare ?
Hahahah jag upptäckte samma när jag började titta igen med mina barn! Pippis pappa är het och den långe polisen är woooow.
Jag upptäckte även att Madickens pappa har nåt han med ?
Kan faktiskt hålla med om Madickens pappa ?
Tack för denna tråd ! Kom på nu att jag skulle fortsatt med, ”personer jag tycker är sexiga men skäms lite över ” . Men kom på att det kanske är försent nu.
Ok kör ändå ?. Tyckte Claes Månsson var sexig i drömkåken när jag var yngre .
Lite sent som sagt men jag fyller på med att jag pinsamt nog tyckte Ola Magnell var sexig som ung när jag tittade på en svtplay dokumentär nyligen. ?
Arga snickaren❤️?❤️?❤️?❤️?
Vanheden?
Haha den var lite kul 🙂
Haha !
Ni som har barn – när det var dags att åka in till förlossningen, hur gjorde ni om vattnet gått men fortfarande sipprade eller om vattnet inte gått ännu men av rädsla för att det skulle gå, för att skydda bilen ni åkte i?
Hade trosan full med bindor samt satt på en plastpåse. ? vattnet hade gått vid 03 på natten och vi åkte in vid 09 och då sipprade det lite då och då.
Förlossningsbinda och handduk.
Alltså det är ju inte ett konstant flöde. Jag tog med en handduk och satt på i bilen. Inte svårare än så.
Men för vissa verkar det vara ett mer konstant flöde. Därför jag frågar.
Jag tog faktiskt en blöja från mitt äldsta barn (typ storlek 5) Klippte sönder sidorna och hade som en gigantisk binda med mannens kalsonger istället för trosor. Funkade skitbra!
Samma här, det var perfekt! Kanske även en liten blöja, om man köpt till kommande bebisen, skulle funka? Tyckte det sipprade en hel del så hade inte velat köra på handduk etc.
En handduk på sätet? Känns nog som att det kommer mer än det faktiskt gör. Sen finns ju också sånadär engångsunderlägg för typ blöjbyte.
Sambon tog tid mellan och ringde förlossningen, de tyckte inte att det var dags att åka in än men sambon bestämde att vi åker ä då (var 4 minuter mellan värkarna) och tur var det, vi har 40 minuter att köra och hann inte vara på förlossningen mer än 1 timma innan pojken var ute. Hade vi lyssnat på personalen som tyckte att ”vi kunde komma om det är outhärdligt” så hade jag härdat ut hemma till han kom ut, eftersom jag tänkte vänta då de sa att vi skulle göra det men sambon var bestämd med att vi åker. Vi märkte inte av någon vattenavgång och på BB kom den inte heller så de trodde där att jag haft en långsam vattenavgång men jag var då aldrig blöt om baken varken hemma eller i bilen.
Haha läste att du frågade om NÄR det var dags att åka in.. jag är trött märker jag. Jaja jag behövde varken binda eller annat, det var uppenbarligen dags men inget vatten kom! ?
Med första barnet hade jag nattbinda när jag åkte in. Sen inne på förlossningen så bytte jag direkt till deras bindor och nättrosor. Med andra barnet så var det rikligare flöde, en klassisk Hollywoodförlossning när det sa splash, och då tog jag äldsta barnets blöjor ? tager vad man haver!
Tänkte inte ens på att vattnet kunde gå:-) der gjorde det inte heller.
Samma här. Tre gånger har jag fött barn dessutom, inte ens tredje gången funderade jag på om jag skulle blöta ner taxin?. Var mer orolig att jag skulle föda i taxin, snabba förlossningar.
La en stor handduk mellan benen
För mig kom det galet mycket vatten hela tiden (och det tog 1, 5 dygn från att vattnet gick tills barnet kom…) så jag var glad att jag hade förlossningsbindor hemma! Hade även en handduk i bilen.
Hade sånt kisskyddslakan från Ikea redo i bilen med handduk över.
Jag läckte vatten i många veckor, så bilfärden till förlossningen var inte annorlunda än vardagen hemma haha. Skaffa inkontinensskydd man har på t.ex. sjukhus och äldreboenden (alltså plastade engångsunderlägg på typ 50×100 cm) och ha alltid med ett i väskan och i bilen. Om vattnet går innan du åker in så lägger du ett ett sånt på sätet och viker en handduk över. Inkontinensskydden som blir över är perfekta att ha i skötväskan när man ska byta blöja ute på stan.
Hade alldeles för ont för att ens tänka tanken på att skydda bilen haha… Men hade på mig sån tjock förlossningsbinda har jag för mig!
Vi ska på bröllop nästa vecka där brudparet inte önskar sig några presenter utan bidrag till deras bröllopsresa. Vad är rimligt att ge då? Vi är ett par som ska på bröllopet (alltså två om ni fattar vad jag menar ?).
Beror väl på hur nära ni är. Hade det varit ett syskon eller bästa vän så hade jag gett minst 1000 kr. Men är det en bekant eller kusin kanske 500 kr. Beror på personerna helt enkelt, och såklart vad man själv har för budget.
1000 kr tänker jag. Om det inte är någon väldigt närstående.
Jag skulle skippa ett sånt bröllop. Förstår inte hur man kan be om pengar.
För att man inte vill ha massa skit som man ändå inte kommer använda/gillar. Alla bröllop jag varit på (förutom ett som för övrigt va jökligt tråkigt) har paret önskar sig pengar. Jag som gäst uppskattar det då det kräver minimal ansträngning från min sida och jag ger hellre pengar som de kan hitta på något roligt för istället för att köpa något som jag inte ens vet om de kommer gilla eller om det kommer bli liggandes längst inne i en låda.
Tycker mer det är en principsak att man inte ber om pengar. Om du tycker det är lättare så kan du ju fråga om de planerar bröllopsresa och isåfall ge ett kuvert med pengar som gåva.
Håller med dig. Har alltid tyckt att det låter konstigt att folk önskar sig pengar även i födelsedagspresent och julklapp också.
Jag har inget problem med det. Min systers största intresse är klättring och jag är höjdrädd så vet absolut ingenting om det. Hon önskar sig pengar för att köpa saker till utrustning/resor och det är mkt bättre att hon får det än att jag ska försöka jaga runt efter rätt saker.
Nä man är ju olika. I min familj har vi alltid tyckt att det låter konstigt och inget vi gärna gett bort för det blir så tydligt vad man tycker att någon är värd.
Inom familj brukar man ju hålla sig runt samma summor oavsett om presenten är pengar eller saker. Och det är ju inte vad man tycker att den personen är värd? Att jag ger dyrare presenter nu än när jag studerade är ju inte för att jag värderar människorna runtomkring mig högre nu utan för att jag har mer pengar själv.
Det gör vi också, håller oss runt samma belopp, men det känns mer ”värdefullt” att ge en sak för t.ex 300 spänn, än att ge dem i kontanter. Eller för den delen, en swish.
Ni gör som ni gör, vi gör som vi gör. Finns inget rätt eller fel.??
Precis samma summa som jag hade tänkt köpa en present för.
Alltså folk har väl frågat vad de önskar sig. Och de har svarat att de vill kunna göra en fin bröllopsresa.
Det är väl deras val om de vill ha en glassmaskin, brödrost, kristallskål eller bidrag till sin bröllopsresa.
Vad är det för fel med det?
Men varför tror du folk ska komma med massa skit ? Det är antingen 100% skit eller pengar ?
Mellan 400-1000kr hade jag gett, beroende på hur nära vän det är.
Samma här. Hade det varit nån avlägsen vän då hade jag inte velat ge mer än 400kr.
Det var generöst! Hade det varit en avlägsen vän hade jag inte ens gått?
Nej det hade jag inte heller gjort. Hade inte gått på ett bröllop där dom inte var värda att ge minst 1000 kronor.
Skulle också säga att det beror på hur nära ni är. Vi ska också på ett sådan bröllop om ett par veckor men totalt kommer detta bröllop ha kostat oss 10.000kr som gäster.
Möhippa och svensexan går på 3.500kr st, 1000kr i bröllopspresent och sedan typ 2000kr för att ta oss till bröllopet inkl hotell då vi bor i en annan del av Sverige ?
Sånt dyrt bröllop hade jag skippat. Sambon hade velat gå men jag hade hellre lagt våra pengar på nåt roligare.
Åh herregud ? 10 000 kr?! Väldigt nära familj eller vänner då antar jag?
Ja bara att komma på ett bröllop eller delta i svensexor/möhippor eller köpa brudtärneklänning kostar ofta mycket. Och att då utöver det behövs ge pengar…nä fy. De som nu prompt måste ha stora bröllopsfester och vill stå i centrum en dag kan väl bekosta allt själva.
Brukar inte brudparet stå för brudtärneklänningar?
Det skiljer sig nog.. Jag har fått betala för 2 egna
Oj den dagen kan inte jag.
När jag var föräldraledig med ansträngd ekonomi skulle jag vara brudtärna på kompis bröllop.
Fick bekosta klänning, möhippa och sedan ville de ha bidrag till bröllopsresa ?
Dessutom barnfritt vilket blev krångligt då jag fortfarande ammade lille bebisen.
Men herregud, känns särskilt orimligt kostnaderna för möhippa och svensexa?! Varför måste allt vara så dyrt.
Jag tycker faktiskt det är lite fräckt att be om pengar. Var på bröllop nyligen där pengar efterfrågades, gav 600. Tyckte middagen var sisådär och drack ingen alkohol…
Och jag tycker det är skönt istället för att köpa ngn dyr present som de kanske inte uppskattar ändå. Vill hellre ge bidrag till en resa.
Håller med. Jag är så less på människor som tihi vill att folk ska dela deras stora dag och sen förväntar sig att alla ska ha lika stort intresse i att kasta pengar för kärleken.
Men om dom inte önskar sig presenter så brukar folk ändå vela komma med nåt och om man inte vill ha massa onödiga saker är väl pengar bättre. Du skulle ändå lagt pengar på en present, men du slipper anstränga dig ?
Vi fick pengar till en resa på vårt bröllop. Däremot var det en annan som var ansvarig för insamlingen så vi fick bara den totala slutsumman. På så sätt kändes det som att gästerna vågade ge det dom ville om de så va 20kr eller 1000kr. Ger man direkt till brudparet kanske man börjar tänka mer som folk gör här, vad som är rimligt att ge och att man inte vill att dom ska tycka man är snål osv.
Ja men jag ger hellre en fin flaska champagne eller donerar pengar till välgörenhet. När det bara ber om pengar känns det som att jag betalar för att få gå på bröllopet…
Men du lägger ju fortfarande pengar på något så varför kan du inte bidra till bröllopsresan? Känns det bättre att ge någon pryl de ändå inte kommer använda. Men känns som det är typiskt svenskt att man inte vill ge pengar, går man på Balkanbröllop osv så är det en självklarhet att du ger pengar istället för att köpa en random pryl.
Håller med, förstår inte problemet. Är väl bättre att de får ett litet bidrag till en resa än typ 5 ljusstakar de inte vill ha eller behöver? Samma sak till födelsedagar, ger gärna någon en slant så den kan få köpa just den specifika yogabyxa, bordsunderlägg eller tekokare den verkligen vill ha än att få något som blir fel.
Men om du tycker om och bryr dig om brudparet, känns det då inte bra att få hjälpa dem att åka på en resa som de kanske inte hade haft råd med utan gästernas bidrag? Ger du present främst för din egen skull eller för mottagarens?
Men tärnklänning tycker du att du ska betala?
Eller hur
Nej det tycker jag verkligen inte. Det är ännu mer fräckt. Var skriver jag att jag tycker att man ska betala för egen klänning?
Du skrev att du hade gjort det, anonym antar då att du tycker det är ok, gissar jag.
Att jag skriver att jag har fått betala för 2 tärnklänningar är inte samma som att jag tycker att det är något man ska göra. Läsförståelsen är verkligen på botten här. Någon frågade om inte brudparet ska stå för tärnklänningar och jag svarade att det är nog individuellt, då jag har varit tärna på 2 bröllop där jag fick betala för klänningarna själv (framgick inte förrän i sista sekund då klänningarna skulle beställas och betalas). Jag tycker inte man ska få stå för den kostnaden själv.
1000 kr till en vän, mer om det var familjemedlem
1000kr tycker jag låter jättemycket, 500 är en mer rimligt summa enligt mig.. men det kanske är för att 500kr alltid varit standard i min familj vid julklapp, dop, bröllop om man ger pengar..
Väldigt snålt!
Men sluta! Behöver inte alls handla om snålhet. Alla har olika ekonomiska förutsättningar och särskilt nu när det är svindyrt att leva kanske inte alla kan lägga flera tusen på andras bröllop.
Vad löjlig du är. Man kanske inte har råd.
Eller vill man hellre göra nåt vettigt för sina pengar än ge bort extra för att inte verka snål.
Fy för såna med din inställning. Jag hade aldrig krävt nåt av mina gäster vare sig jag hade gift mig eller fyllt jämnt.
Men snälla, alla ger efter egna förutsättningar.
Skulle du tycka det var snålt om du gifte dig och dina släktingar och vänner gav er 500 kr?
Så sjukt otacksamt när någon ger en gåva, oavsett storlek.
Får, eller fick du, några 500-lappar på ditt bröllop kan du gott ge tillbaka dem till mottagaren med den attityden.
Men du tycker väl antagligen att personen hade kunnat låta bli att ge något över huvud taget, eller varför inte bara be personen att stanna hemma, snål som den är.
Tycker också 1000kr är mycket om det inte är ens bästa vän eller typ kusin
När jag var toastmaster gav de flesta 1000per par eller 500 om man var singel. Då satte man in pengar på brudens brors konto så brudparet såg inte vem som betalat hur mycket, de fick bara ett kort med allas namn.
Köp då sådana guldiga chokladpengar
Förlåt nu tänkte jag vara ytlig, men jag behöver verkligen tips på hur jag kan göra en glow up.
Fick för lite över ett halvår sedan en allergisk reaktion av hårfärg och kan därför inte färga håret längre, har en jättestor ful utväxt. Fick för ca ett år sedan glasögon också (mina ögon klarar inte av linser, har provat) och känner inte igen mig själv i dem, känner mig ful. Ovanpå detta pluggar jag hemifrån, har sunkat ner mig i mjukiskläder och dessutom gått upp en del i vikt vilket jag inte är bekväm i. Det är väl inte hela världen men jag insåg idag när jag var på mataffären att trots att människor knappast är sitt mest piffiga jag på Ica så var jag sunkigast där. Några enkla tips på hur jag kan göra för att slippa se ut som ett träsktroll?
T o m Shrek fick sin prinsessa till slut, så du behöver inte vara orolig.
Haha har man och barn så det är inte mitt största bekymmer att inga prinsessor står på kö. Tyvärr. Dessutom hade de valt shrek framför mig.
Klipp dig, lite kortare så att du snart har din vanliga hårfärg och slipper utväxten.
Smörj in dig med brun utan sol, lite färg i ansiktet är alltid uppiggande
Detta kommer låta hemskt. Men om det är viktuppgången som är problemet så försök att gå ner några kilon. Om det påverkar hur du känner in för dig själv.
Det andra handlar ju bara om hur mlt du fixar dig typ. Köp snygga mjukisar?
Kanske ett par nice solglasögon i din styrka som du kan ha när du går ut under sommarhalvåret?
Det är inte viktuppgången i sig, mer kombination av allt under en ganska kort period liksom. Men solglasögon hade jag inte tänkt på, ska kolla på det!
Några tips, ta inge illa upp:
– Gå ner i vikt (om du tror att det kan påverka)
– Lär dig sminka dig snyggt
– Köp nya kläder, om du vill ha mest mjukisar så köp snygga sådana
– Köp ett par snygga och moderna glasögonbågar
– Snygga smycken
Tar absolut inte illa upp!
Har du nån idé om vad som är snygga och moderna glasögonbågar? Har tittat lite på lensway idag men känner mig helt lost.
Hmmm nej det är nog subjektivt. Men tänker lite tjockare svarta bågar i någon form du gillar? Jag tycker smala bågar brukar bli ganska tantiga.
Välskötta och målade naglar är ett annat tips för att känna sig fin och fräsch.
Ace+Tate kanske är ett bra riktmärke
Man måste gå och prova för att se hur de verkligen sitter i ansiktet. Och ta med någon du känner att du kan lita på smakmässigt (och som är bra på att läsa av din reaktion) Lyssna inte för mycket på vad personalen i glasögonaffären tycker att du skall passa i…
Vad innebär det att du testat linser? För en del tar det ju ett tag att vänja sig, kan tex ha linser några timmar om dagen. Är det all hårfärg du är allergisk mot? Vad har du för utväxt?
Jag skulle hur som fokusera på att äta mat som är bra för kroppen. Promenera, få frisk luft. Kanske träna något? Bli stark, känna sig bra på något (om inte annat att känna att man gör något/har disciplinen), utlösa endorfiner.
Kanske börja med att klä dig i någon bekväm byxa och kanske basic överdel, men mer än bara ”mjukis”, om du förstår hur jag menar? Sätta upp en tofs istället för slarvtofs. Du vet, lite sådana där saker så du själv får känna att du anstränger dig?
Tycker verkligen du ska unna dig en ansiktsbehandling! Så får du en boost och bra grund. Köp sen bra hudvårdsprodukter, fråga om vad som kan passa dig när du gör behandlingen 🙂 Sen finns det ju sådana där ”smink-kurser”, eller finns iaf i min stad, där man kan ta med sitt egna smink och så visar de hur du kan använda det på bästa sätt! Aldrig gått en sådan kurs men verkar så bra.
Köp nya kläder som passar, köp nya glasögon som du trivs i och kanske en keps om du tycker utväxten är jobbig?
Har du kollat efter snällare hårfärger utan ammoniak och liknande? Typ på lyko?
Tycker håret gör så mycket. Ser min utväxt sunkig ut hjälper det inte hur jag klär mig eller sminkar mig.
Alla har perioder då man känner sug missnöjd och ful, det betyder inte att du är det!
Om du vill förändra något för att ”komma ur” känslan skulle jag säga – klipp av en bra bit på håret så att det är friskt och bra kvalité. Vill du jämna ut färgen finns växtbaserad hårfärg. Testa på en liten yta på huden för att säkra att du inte reagerar på den. Gå till salong och plocka/färga brynen.
Kunde varit jag som skrev detta!
Hade en så bra coronahöst 2020 och kände verkligen inifrån och ut hur jag glänste och blev mitt bästa jag. Av privata skäl har jag gått ner mig igen men kämpar mig tillbaka och det här var mitt recept den hösten:
Daglig promenad på minst 5km, gärna på morgonen följt av en god men bra frukost.
Tog hand om min hy.
Åt bra överlag, det kom i samband med mina dagliga promenader. Började senare också komma in i löpträningen igen och jag vet att man inte MÅSTE gå ner i vikt för att må bra och känna sig fin och fräsch, men jag kände att jag gjorde det i alla fall.
Jag mår bra av ett fint hem, tycker det typ känns inne i kroppen och på så sätt får man en form av ”glow” för att man känner sig harmonisk i sitt hem, eller hur jag ska förklara.
Känner också igen det där med glasögon. Jag fick nya i höstas, modell större och lite åt runda/pilot-modell. Jag typ skaffade mig en stil utifrån det, kapade håret axellångt och favoritplagget att bära till detta var polotröja.
Sen tycker jag också att det hjälper om man inte ”sunkar ner sig” hemma, myskläder i all ära men det finns ju fina! Eller så klär man sig i vanliga kläder hemma, även om det inte är så bekvämt alltid.
Kanske inte hjälper, men mycket kommer ju inifrån och det var så jag gjorde och så jag håller på nu igen?
Gå till en optiker och prova bågar, sist jag skulle ha nya så provade jag nog 75 par innan jag hittade ett par bågar som jag gillade!
Ang hårfärg så kan man ju bleka/färga ljusa slingor om man är allergisk mot mörk färg. Jag är allergisk mot mörk färg, men det luriga är att de allergena ämnena är ofta besläktade med andra ämnen som kan korsreagera. Om du reagerade på mörk färg bör du vara försiktig med vilken mascara och solkräm du använder också för vissa ämnen finns i dessa produkter. Även mörka färgade jeans… Läs på om PPD-mix och parafenyeldiamin!
Brun utan sol!! Riktig life saver.
Nu vet jag inte hur ditt ”normalläge” är men för mig som har ljust hår tycker jag också det blir ett lyft att färga ögonbrynen.
Som någon annan sa, lär dig sminka dig snyggt även till vardags.
Fixa naglarna
Köpa lite nya kläder kanske?
Men gud, insåg ju nu att om du inte kan färga håret är nog inte färgning av bryn aktuellt ??♀️
Jo! Det finns allergivänlig färg. Mina tips är:
– brun utan sol(!!). Tipsar om tanrevel PRO, värt alla pengar enligt mig.
– browlift, om du är allergisk mot färg kan du färga hemma innan med tex refectocil sensitive. Jag trodde att jag var allergisk (fått reaktion flera ggr) och har inte färgat på flera år men jag tålde Rapides ögonbrynsfärg!
– kan du slinga håret lite kanske? Vet inte vilken hårfärg du har. I Stockholm finns ”Green Heads” som har allergivänlig färg!
– overnight curls? Eller hitta något snyggt sätt att styla håret på.
– snygga mjukiskläder! Jag går typ alltid i bekväma kläder men får ändå komplimanger. Har lite finare ”mjukiskläder”. Tex svarta mjukisbyxor som är raka och inte med resår vid fötterna. Eller leggings.
– snygga solglasögon, skor och kläder (som ovan).
– gå ner lite i vikt om du vill. Jag gick upp 6 kg pga kortisonbehandling och håller nu på att försöka gå ner. Hittills gått ner 2,5kg. Äter färre kalorier. Äter tex Nicks choklad istället för vanlig.
– hudvård som passar dig. Jag kör koreansk hudvård. Håll det enkelt!
Det är nog det jag kan komma på nu som har hjälpt mig i såna perioder!❤️
Instämmer helt på TanRevel, har varit en gamechanger för en blekfis som mig som inte är så värst intresserad av smink! Använder den var tredje dag och känner mig alltid fräsch och solkysst + i princip omöjlig att misslyckas med till skillnad från vanliga smörjor.
– Klipp håret och ta hand om det så det är friskt och glansigt
– Manikyr och pedikyr
– Hudvårdsrutin och lätt/snabb makeup
– Investera i accessoarer; en finare väska, solglasögon, sommarskor, glasögon
– Skippa mjukiskläder och köp fina set, till exempel i linne eller kashmir i neutrala färger som du kan klä upp med dina accessoarer men samtidigt bekvämt
– Ett sista tips då jag pluggade hemifrån hela pandemin; rutiner. Till exempel gå en morgonpromenad/träna varje morgon, duscha och fixa dig som om du skulle till ett jobb eller skola på morgonen.
Kanontips. Håller med om allt. Dessa rutiner lyfte mig ur vardagshafset.
Tycker att rena, välskötta skor och en snygg frisyr gör extremt stor skillnad. Så mitt tips är att tvätta/putsa dina de skor du har för att fräscha upp dem inför sommaren och gå till frisören, även om du inte kan ändra till en hårfärg som du känner dig bekväm med just nu.
Välj kläder till dagen efter innan du går och lägger dig på kvällen! Jag använder betydligt fler av mina kläder i garderoben och väljer snyggare plagg när jag gör så. De dagar jag inte gör så, utan väljer på morgonen så sitter jag bara jättetrött på sängkanten och stirrar tills jag tar det bekvämaste jag kan se.
Vad har hon för intressen? Kanske något inom det isf? Vinprovning? Ölprovning? Om ni är den typen av personer som tycker sånt är kul så kanske någon slags nakenmålning? Eller en vanlig målning av något annat kul?
Någon bakkurs eller matlagninskurs? Eller typ av provskjutning?
Tex lerduve? Eller glasblåsning? Drejning?
Dem här skulle till den som frågade om saker att göra inför möhippan. Inte riktigt uppdrag men små saker att göra under dagen iaf
Hon sa ju iofs att se stora grejerna redan är bokade och att hon vill ha tips på små uppdrag att göra däremellan. Blir nog lite mycket att klämma in en vinprovning då eller ?
Jo jag insåg det sen. Kan ha läst lite för fort??
Nästa år ska två nära släktingar i samma familj ta studenten. Fick precis reda på att de inte kommer ha studentskiva samma dag (olika skolor). Vi bor 1,5 timme ifrån. Jag antar att det är på en veckodag och vi har småbarn. Hur tusan väljer man vems man ska gå på? Pga omständigheter kan jag inte ta så mycket semester vid tillfället då jag kommer vara tjänstledig från och med sommaren. 3 timmars körning på en dag är rätt mycket med småbarn och skulle inte orka/hinna två gånger på en vecka + dyrt. Vad gör man för att inte såra den ena eller den andra?
Jag skulle avstå från att delta i studentskivorna men uppvakta båda två på något annat sätt vid något annat tillfälle.
Jag tror att dom skulle bli förolämpade om vi inte kom alls är jag rädd. Vi är inte en så stor familj och dom har ändå ställt upp en del för mig i mina yngre år.
Ni kan inte komma typ helgen före då? Liksom för att fira i förskott och inte efteråt.
Har du en partner? Tänker ifall ni kan åka till en var? 🙂 så känner sig båda sedda. Annars hade jag åkt till den som bodde närmast och åkt dit efter och lämnat present, kanske spelat in en video som studenten kan få på dagen? 🙂
Antingen inte gå på någon och fira båda två vid ett senare tillfälle eller gå på den som tar studenten först men svänga förbi den andra och lämna present och säga grattis (roligare att få present i förskott än efterskott tänker jag).
Svänga förbi är lite svårt när det tar 3 timmar körning tur och retur ?
Dom är alltså syskon – så det är alltså samma familj 🙂
Men varför skulle de bli sur om ni inte kommer? Kan ni inte så är det ju så.
Väl taskigare välja ett av syskonen bara än ingen alls.
Men då ser jag inte varför du inte kan komma på första studentskivan och samtidigt uppvakta andra syskonet. Hen lär ju vara där och förstår säker att ni inte orkar resa med barnen så långt två ggr på samma vecka.
Är det själva mottagningen som familjen ordnar du menar? Eller alltså fest? Familjen måste väl förstå att det är svårt att komma på två, det borde varit enklare för de själva att ha en mottagning för båda barnen som tar studenten.
Jo förstod det, menade svänga förbi och hälsa på den andra och gratta i förskott när ni ändå är där på den första studentskivan
Men 3 timmar tur och retur är väl överkomligt? 1,5 h per resväg.
Lämna småbarnen hemma.
Kolla vilken tag som passar er bäst – prata med den som det gäller. Kommer den släktingen närvara på den andres student? När studenten ska iväg och vidare för kvällen kanske ni kan hitta på något med den andre? Om de båda är släktingar; kanske träffa dem båda vid ett enskilt tillfälle?
Vet inte hur nära ni är men generellt är det väl kul att bli uppvaktad men man spenderar ju rätt lite tid med familjen och släkten under själva studentdagen ?
Samma familj i form av att det är två syskon som tar studenten samtidigt men olika dagar. Jag måste fundera lite. Vi är nära släkt och vi har inte så många andra än varandra på vår sida. På den andra förälderns sida finns det fler 🙂 vill så gärna ställa upp för båda syskonen. Tycker mycket om båda barnen och familjen i sig så försöker komma på någon smart lösning:
Finns det någon möjlighet att sova där? Jag hade nämligen försökt att gå på båda, särskilt om det är människor som har ställt upp för en så mycket. Kanske försökt ordna barnvakt om det hade gått (sorry om jag missat om du skrivit om det).
Säg exakt det till studenterna. De är myndiga och kommer uppskatta din ärlighet. Du VILL ju fira båda.
Men detta är nästa år? Måste du planera för det redan nu? Jag tänker att det beror väl på hur och när det är dags, är kalsen två dagar efter varann eller veckan efter varann. Eller så struntar du i att gå på bägge o hänvisar till långa resvägar och barn osv. Eller så åker bara du, barn o partner får stanna hemma. Man kan skicka blombud eller present som för att visa uppskattning istället om man inte kan närvara.
Blir folk verkligen sårade av sånt tänkte jag först men sen kom jag på att det kanske är skillnad på en 19-åring och mig som är 30. Kan du gå på den som har först och ta med present till den andra + nåt som dennes föräldrar kan hänga om halsen sen på den andras utspring? Förklara att du inte kan åka två gånger så du firar båda samma dag. Be om att få säga grattis på videosamtal på den andres studentskiva. Vet inte vad mer man kan göra tyvärr.
Skulle också hoppa båda helt, alternativt gå på den som passar bäst in i schemat och tackat nej till den andra och vid behov skylla på jobbet typ. Men såklart uppvaktat på något annat sätt ?
Du går på ena och din partner på den andra såklart!
Säg som det är. Du vill gå på båda men får det inte att gå ihop. Var ärlig med hur läget är. Kommer de befinna sig på varandras studentskivor? Kan du inte fira båda samtidigt?
Håller med. Var ärlig. Det är absolut inte orimligt att det blir för mycket belastning. Det är lång tid och långt avstånd. Om det inte finns förståelse är problemet inte ditt. Studenten är inte allt.
Om båda två kommer närvara på den första studentskivan så hade jag tagit med mig present till båda två och gått på den, och förklarat att du inte har möjlighet att gå på den andra. Tror inte den andra 19åringen tar illa upp, studenten kommer nog förstå ? hen har något en hel del annat att tänka på just den dagen än att du inte kunde komma.
Nästa år? Det hinner ju hända väldigt mycket på ett år, så förutsättningarna är kanske annorlunda ?
Tänkte samma. Vem planerar ens för studenten om ett år??
Är de lika nära så hade jag nog valt att inte gå på någon av dem…
Tycker faktiskt du ska anstränga dig och gå på båda. Om det är dyrt får du börja spara bensinpengarna nu liksom, det är ju ändå ett år bort. Sen kanske hela din familj inte behöver komma med på båda utan lämna småbarnen hemma och åk själv
Jag har en kollega som inte sköter sitt jobb utan jag och andra kollegor tvingas göra en del av hens arbetsuppgifter då dessa uppgifter måste göras helt enkelt. Jag har börjat att låta bli å göra men till slut måste jag/nån annan kollega göra dom då kollegan helt enkelt inte gör dom. Jag har sagt till kollegan att hen måste sköta sina arbetsuppgifter, ingenting händer. Hen började bråka med mig om saken och jag sa tillbaka, ingenting händer. Cheferna vet om situationen men bryr sig inte utan JAG har blivit stämplad som den svåra medarbetaren (hen som inte sköter sitt jobb springer till cheferna och klagar om mig). Dags att byta jobb?
Fast vad händer om ni alla struntar i att göra uppgifterna? Kommer någon dö, få betala, eller något gå sönder? Förstår att man inte kan strunta i alla typer av uppgifter men sluta hjälp den där latmasken och byt jobb om ni har så slappa chefer
Kolla först om det är tydligt att uppgiften är kollegans och inte din. Är det tydligt så strunta helt enkelt i att göra det. Strunta i om det skapar kaos. När det blir kaos blir det fart på chefen. Får du skit då så visa att du gjort ditt men inte kan slutföra pga kollegan.
Ber chefen dig att göra uppgiften åt kollegan så svara att det går bra men du då vill ha hjälp med att prioritera bort en av dina andra arbetsuppgifter.
Ställ lite krav på chefen. Funkar det inte vänd dig till facket och HR.
Så länge ni får verksamheten att funka kommer chefen troligen inte agera.
Jag har lite samma bekymmer. Så otroligt jävla störande att kollegan ”kommer undan” hela tiden också.
Samma här! Är ganska ny på jobbet och vill inte bli klassad som ”den jobbiga”?
Fy fasen lider med dig, hade samma problem på tidigare arbetsplatsen och fast vi ändå var flera som pratade med chefen om det så kom chefen alltid med bortförklaringar och inget hände. Tog så mycket energi ?
Har en svägerska som är så extremt nojig över allt med sina barn. Att umgås med dem blir nästan aldrig trevligt för hon kan aldrig slappna av och har så låg stresströskel att hon blir sur och irriterad både på barnen med även sin man (som inte är en tiondel så omständlig och nojig). Och det värsta är när hon projicerar det på mig och mina barn också. Jag är inte alls nojig av mig och det stressar henne enormt och hon ifrågasätter saker jag gör med barnen eller nojar åt mig angående mina barn. Hur biter man ifrån till en sån person? Hade det varit en bekant hade jag nog bara låtit umgänget rinna ut i sanden, men det funkar inte riktigt när det är så nära som en svägerska. Eftersom jag inte är speciellt nojig själv så känner jag att jag har svårt att förstå henne. Kan inte förhålla mig på ett bra sätt till nån som stressar upp sig för minsta lilla.
Fatta hennes båda händer, dra henne lite till dig och fråga ”Hur är det?”
När hon nojar ta tag i hennes hand och säg ”Det där ordnar sig jättebra ska du se”
Tala med låg lugn röst.
Berätta sen vad som hände.
Oj vad intressant! Vad nojjar hon över? Kan du ge exempel ?
Typ allt som rör barnen. När de leker kan hon aldrig slappna utan är hela tiden ”på språng” att blanda sig i för hon är orolig att de ska ramla. Om de leker på öppen yta, typ deras trädgård, så nojar hon ihjäl sig så fort hon inte har barnen (särskilt den yngsta) inom synhåll hela tiden. Om de leker i trädkojan tex så är jag inte särskilt orolig för mitt barn, för jag vet att hen har lekt där massor och behärskar att klättra upp och ner till den, men då stressar hon upp sig istället och frågar mig gång på gång: är du okej med det där? Du vet att de kan ramla där va?
Typ såna saker. Hon fick barn några år före mig och körde ofta med repliken: vänta bara tills du själv får barn, när jag ibland tyckte hon var lite väl nojig. Nu har jag två barn och kan fortfarande inte relatera till hennes nervighet.
Jag hade nog pratat med mitt syskon som var tillsammans med henne. Sagt att jag blir orolig själv runt svägerskan och då hade partnern kunnat prata med henne kanske?
Kan du beskriva lite kring vad hon är nojig över ?
Hon låter stressad och ångestfylld. Jag förstår att du vill ”bita ifrån” när samma känsla överförs till dig. Tror tyvärr det bara kommer göra saker värre. Om du har en bra relation till henne kan du försöka prata om hennes oro någon gång när ni båda har tid och barnen inte är där. Annars skulle jag göra som någon annan föreslog och prata om det med ditt syskon.
Dagens kröning – vad tycker ni? Jag såg en del och det känns ju helt otroligt att Charles får hålla i olika heliga regalier och smörjas mm, så omodernt men ändå lite kul. Undra vad de själva tycker…
Tycker det är intressant och fascinerande. Jag gillar ju monarkin men det kostade ju räääääätt så mycket att genomföra, lite väl mycket men jag har å andra sidan ingen erfarenhet att ordna en kröning haha så vet inte vad allt kostar men tänker att kostnad för säkerheten drar iväg rätt bra ?
250 miljoner kostar kalaset.
Helt sjukt…
Nej! Tre miljarder!
Ca 1,3 miljarder får jag upp när jag googlar iallafall ??♀️
Fantastiskt. Bara engelsmän är så här bra på stora ritualer. Som att få bevittna dåtiden i nutid. Förstår att det betyder mycket för många britter.
Kolla in hans mammas kröning. Där var 8000 inbjudna och en himla massa av dem hade tiaror och blingbling av modell värst. Lille Charles står där bredvid sin mormor och tittar på när dotter och mamma kröntes.
Jag är övertygad att mormor pratade med lille Charles om den här dagen. 70 år senare.
Och så maffigt med musiken till när kronan sätts på huvudet!. Sjukt, hon var ju så ung ändå, tänk hur det måste ha känts att miljoner/miljarder? såg på.
300 miljoner såg jag nu att det var 1953.
Trodde inte att det gick till så men var intressant att se! Som taget ur en film.
Fascinerande. Men oj vad Charles såg trött ut.
Ja han såg schleten ut. Drottning Camilla strålade jämförelsevis.
Avskyr Charles så kan inte bry mig mindre.
Helt obegripligt att så många år 2023 fortfarande är för monarkin.
För mig är det obegripligt att en del inte vill ha monarki.
Marcelo Pena, jag tycker att det är lite sorgligt att han opererade sina ögonlock. Hans ögon med hooded eyes var ju lite det som gjorde hans look! Nu tycker jag att han ser mer feminin ut och inte så speciell. Jag har inget emot operationer, har själv genomgått ett par, men tycker det är synd med operationer som totalt förändrat en människas utseende så mycket.
Men en anledning att man opererar när man har så är att man kan ha mkt huvudvärk pga spänningar. Vet inte om det var så i hans fall eller enbart kosmetiskt syfte
Jovisst, men jag tror inte det var därför även om han säger det. Han har ju alltid haft hooded eyes, det är inte pga ålder som ögonlocken blivit tunga liksom… med tanke på allt annat han gjort för utseendet så tror jag nog att detta också är estetiskt, men att det inte är lika mycket ”okej” som att fixa tänderna mm och därför säger han att det är pga att han känner sig tung över ögonen.
Håller med. Hooded eyes är så snyggt. Har noll förståelse för de som opererar bort dem av kosmetiska skäl.
Fast varför är det sorgligt? Det är liksom utseendet. Inte konstigt att folk får så mycket komplex osv när vi lägger så här mycket värde i utseendet.
från av att mått skit av massa ångest och ensamhet under jan feb och mars, samt blivit dumpad, varit rädd för att jag är dödligt sjuk då jag även har hälsoångest så har livet blivit ljust igen?
trivs med att jobba, va med barnen och bara själv då jag har en helg barnfri. Ingen dejting, ingen alkohol, börjat med antidepp/ångestmedicin och börjat tränat flera kvällar i veckan och dragit ner på socker.
Känner mig så glad!!!? ville bara säga det ? att livet kan vända ?
Åh vad härligt för dig! ☀ ?
Heja dig!!! 🙂
Vad glad jag blir! Känner samma sen jag började medicinera!
Jag undrar hur bra det är för ens varumärke som influencer att lägga in såna där syrliga ”om jag vill ha tips ber jag om det” och tackat vänligast nej till att folk tipsar om xxxxxx”. Ni fattar grejen. För det de säljer med hjälp av är ju relationen till följarna, och det känns som en grej de får stå ut med i det specifika yrket. Att de inte ska skåda given häst i mun eller vad man säger och uttrycka sig så att eventuellt engagemang minimeras – även om det bara är litegrann. Tänker också ur samarbetespartnernas synpunkt.
Plus att det blir fånigt när det annars ska frågas efter tips titt som tätt och sen med vissa grejer ja då är det tydligen inte ok. Och ja jag tänker på HT nu, känns som hon ofta ber om tips men även slår ner på folk som tipsar.
Tänkte på det också när jag såg HTs inlägg. Blir ju konstigt när man fläker ut hela sitt liv men säger MEN NI FÅR INTE HA NÅGON ÅSIKT. Och särskilt när typ hälften av alla inlägg är frågor om tips och erfarenheter men helt plötsligt får man inte dela någon åsikt.
Jag får lite dålig känsla av att hon köper så mycket grejer till bebisen och de bara är i veckan 15, särskilt mtp att det är en riskgraviditet, hon har förlorat ett tidigare barn och det tog typ 6 år att bli gravid. Kan dom inte ha lite is i magen och se att allt går bra innan de shoppar loss….
Vecka 16 väl?
Oj ursäkta mig jag tog fel på en hel vecka
Menade 15+3 blir det väl då kanske
Du är ju besatt av henne så borde veta vilken vecka hon är i.
Herregud. Låt henne köpa kläder om hon vill.
Enligt tidigare trådar här har hon ju varit på flera ultraljud. Så om allt sett bra ut på dem så tycker jag inte att det är särskilt konstigt att man börjar köpa lite.
Nej jag är inte besatt. Men du kan säga samma sak till de andra som kommenterar om HT också isåfall.
De förlorade ju tidigare barnet i typ v22 så även om UL ser bra ut så vet man ju aldrig.
De har dessutom RUL kvar och de har inte heller köpt ”lite” saker.
Håller med! Bara för att det har gått bra såhär långt så är det lååååång tid kvar av graviditeten där vad som helst kan hända. Att köpa en massa nappar, kläder osv osv, redan känns bara grymt mot sig själv om något går fel.
Jag började följa henne för att jag tyckte synd om all kritik hon fått, men nu börjar jag förstå den. Hon interagerar ju inte på riktigt med följande heller. Dasha och Hanna Friberg är större influencers, trots det hinner de interagera på riktigt.
Det var gulligt av dig! Hur menar du med inte interagerar på riktigt, typ att hon ställer dumma ”skriv vad ni vill hitta på i helgen under min nya bild”-frågor för att få mer engagemang?
De andra gillar reaktioner som man gett på stories, uppskattar tips som de fått från följare etc etc. Det här är som tvärtom. Oväntat att en mindre influencer som ändå ska ha det här som jobb inte gör ngt av det.
Efter allt hon upplevt vill jag se henne lyckad, men det skaver när det känns som om följarna stör och ja..jag vet inte. Kanske är en period som hon är inne i pga all oro? Förståeligt isåfall. Rätt ny följare så jag kan inte veta
Reagerade när Sandra Beijer snäste av ett gott råd angående gardiner. Vad tusan liksom. Vill man inte interagera eller få respons från intresserade så kan man ju antingen inte publicera de kommentarerna eller inaktivera fältet helt. Men att först publicera för att sedan snäsa känns dubbelt aggressivt och syrligt. Undrar precis som du, vill de inte ha en bra relation med sina följare?
Ja det är så himla märkligt! Och jag tkr som sagt att man får stå ut med den biten av yrket när man ändå har den ynnesten att få jobba med det
Och tjäna riktigt mycket pengar på det!
Det har jag missat! När gjorde hon detta ?
Tänker på Hanapee.
Ja lite! Men hon ber inte om tips och andras erfarenheter eller allmän input som HT gör, åtminstone inte lika ofta
Hon är ju allmänt dryg nuförtiden…
Samma med Emma Forsblom, om nån följer henne? Hypar upp sin flytt till Norrland nåt enormt, ber om tips och råd mm. Men så fort nån frågar varför hennes sambo inte ska flytta med så blir det taggarna utåt ?
Ja, jag fattar inte hur man orkar hålla på. Flyttar 60 mil från killen och lägger upp massa stories om ”abusive relationships” och hur mycket hon älskar sin son och sin hund. Som att be om att få kommentarer om varför killen inte syns eller nämns, men ändå bli skitsur när någon frågar.
Känns så himla töntigt bara. När man fläker ut rövar och tuttar och sexleksaker men en fråga om killen – nä då blir man sur. Så märkligt.
Haha exakt! Hon känns väldigt omogen och ego.
Det är samma med hon andra ivf:aren Saralagom. Jag har haft hyperemesis tre gånger och det är vidrigt. Inga mediciner hjälpte mig heller så jag tog med glädje alla tips och råd jag kunde få.
Hon blir istället sur när någon tipsar.
Jag är gravid och får så jävla mycket råd att jag blir TOKIG. Nu är jag inte influenser utan får mer eller mindre välmenande tyck&tänk från varenda morsa i stan. Majoriteten av alla kvinnor får barn, ändå tror varenda mamma att de sitter på unika råd. När jag mådde illa slutade jag att berätta det för folk för varje dag fick jag råd om: tugga mandlar/salta kex/knäckebröd/Oliver/gurka/osv i oändlighet, jag fick tips om mediciner (som om läkaren inte redan har skrivit ut), armband, fotmassage, you name it. Efter nån vecka orkade jag inte höra mer och slutade dela med mig av mitt mående istället. Tänk då att vara influenser och få samma tips från hundratals, tusentals. Sen kommer dessa råd i varenda fråga. Vilken barnvagn, vilket babyskydd, vilka kläder, napp eller inte napp – vilken napp, hur ska barnet bäras och nu på sluttampen: ska barnet ammas och hur ska jag göra det. Det kommer konkreta ”råd” om sjölva amningen, och lika pushiga råd från mammor som flaskmatade och anser att det är SUPERIOR. Till slut brinner hjärnan.
Jag är förstagångsmamma, men jag är inte dum i huvudet. Jag kan söka information jag behöver själv, jag kan bestämma vad som funkar för oss i vårt liv, jag kan känna efter vad jag och min kropp behöver, jag vill dessutom vara mamma på mitt eget sätt och inte som min kollega Lisa eller grannen eller svägerskan eller nån annan. Förstår HT till 100%. Man orkar inte med alla jävla åsikter.
MÅSTE du dumpa över alla ”råd” oönskat? På privatpersoner eller influensers? Måste din åsikt alltid bli luftad?
Ändra din inställning. Folk försöker vara snälla och ge råd. Om du säger att du är illamående så försöker folk säga vad som funkar för dem. Så du slipper uppfinna hjulet på nytt liksom. Ta det med en klackspark istället för att bli så irriterad. Bland alla tipsen finns ibland guldkorn eller saker du kan ha nytta av senare. Sedan kan jag personligen tycka det är värre med tips när man faktiskt har barn och någon vill ge tips på uppfostran. Jag har tre barn, tre helt olika barn och testat det mesta. Jag behöver då inte tips från någon med ett barn om hur jag ska göra. Men jag säger bara tack för tipset. För ingen säger något för att vara elak. Så ändra din inställning om du inte vill gå runt och vara irriterad de närmaste 18 åren…
Du förstår väl att folk säger för att hjälpa dig? Det handlar inte om att lufta sin åsikt utan att ge dig tips om vad som kan hjälpa mot illamående.
Inse istället att du inte vet allt och lyssna på råden du får. Glöm de du inte gillar och nyttja de du gillar.
Du är inte första människan som är gravid. Det finns så sjukt många bra tips att få om du bara vill lyssna.
Så nyfiken på vad som hände med Linn Herbertsson och Mattias Trotzig, de verkade så kära, gjorde slut och nu är hon förlovad med någon ny.
I såna kretsar är det väl vanligt att ju rikare och mer inflytelserik man är desto mindre lojal är man… hans aura skriker otrogen 40+ som inte kan stadga sig. Men vad vet jag
Ja han har en sån knullig bakisaura så det inte är klokt! Tänker på typ packade stureplansmän med hamburgerdressing runt munnen och fläckig slips som baraaaa vill knullaaaaa. Har absolut inga belägg för detta.
Hahahahha exakt så, och sådär snuskig som stöter på 20 åringar på klubben o fläker bord och drinkar. Sliskig typ bara
Och Forni som är team Trotzig men väldigt mycket kompis med Linn när det passade…
Var hon hans eller hennes vän först? Tycker det är så märkligt att hon umgås med han nu, men det passar väl att va vän med en rik jävel, det är det enda folk i innerkregsen bryr sig om
Ja jag undrar också! Dom var ju såååå kära. Och nu förlovad med någon ny. Dock får jag bättre vibbar av hennes nya än av Mattias.. känns dock lite också som Linn har valt pojkvänner efter plånbok? Kanske är en fördom vad vet jag. Linn sörjer väl lite sommarhuset på Värmdö kan jag tänka mig??? Hon var ju jämt där. I övrigt verkar hon trevlig och ha integritet. Forni verkar så förbannat falsk.
Det är vår och snart sommar! Min garderob behöver uppdateras litegrann men jag har ingen inspiration. Har ni några tips? Antingen på plagg, outfits eller instagramkonton som visar upp snygga kläder inför säsongen som nu är.
Klär mig ganska tidlöst tror jag, vissa plagg kan såklart vara mode men överlag är min stil rätt clean, lite business, kvinnlig, typ så.
Så det jag framförallt gärna vill ha lite hjälp med är kläder som passar för uteserveringahäng såhär års, studentfirande och sommardagar. Jag kommer självklart att återanvända plaggen så det är inte så att de köps för ett tillfälle och sen ligger de i garderoben utan de brukar användas flitigt för jag gör ganska mycket saker på somrarna.
Jag har gått upp lite i vikt också så det är en anledning till varför jag inte har inspiration, känner mig ful i allt. Så om ni har tips på ”måsten”, konton eller vad som helst så får ni gärna tipsa!?
Hmm! Spontant är ett tips att kanske satsa på lite accessoarer att addera som kan pigga upp det du redan har?
Tänker mig ett par klassiska mules-klackar eller om du vågar ett par taxklackar i någon poppig kulör? Kanske ett par stora örhängen från Caroline Svedbom eller liknande? 🙂
Kolla in linnekläder. De är lite grövre tyg och är det ett bra märke så är fallet på kläderna riktigt bra. Linnejacka utan knappar och ett linne i en trevlig färg med urringning och ett stabilt smycke till. Byxor som är luftiga och raka i modellen är klädsamt.
Platta snygga sandaler så går man mer behagligt och så slipper man ont i fötterna.
Tyvärr har jag inget att länka till.
Gå med i Facebookgruppen Labels we love, där kanske du får upp lite inspiration. I den säljer privatpersoner fina märkeskläder begagnat, mycket från t ex Rodebjer och liknande märken.
Hitta vilken kjolmodell som passar dig och sen köper du kjolar och klänningar i olika färger och mönster.
Alltså, vi är två heltidsarbetande personer, två barn. Hus ca 200kvm. Tycker det är helt orimligt att hinna med hålla huset i schack, hur har ni det som är i liknande läge? Har ni alltid huset välstädat, eller kan det vara så där att ni känner att hoppas ingen kommer spontant, då kommer nu undra vad vi lever i för kaos??
Väldigt många har rörigt hemma. Är rätt orimligt att tänka att det ska vara välstädat jämt när man jobbar heltid och har barn. Bara de som har städning som hobby eller har hemstad varje vecka har det fint jämt.
Har ungefär samma förutsättningar, fast jag är föräldraledig just nu. Det är nästan konstant leksaker överallt ? Försöker att alltid ha fått iordning köket på kvällen och gärna städa upp i vardagsrummet iallafall.. Dammsuger typ en gång i veckan och vid behov i kök/hall. Dåliga på att damma/torka av ytor. Värdelösa på att moppa golv. Men tror inte att vårt hus uppfattar som äckligt iallafall ? men vill gärna ha lite framförhållning innan besök för att ordna upp det värsta!
Om det känns bättre kan jag berätta att min mamma, som var heltidsarbetande och var volontär i diverse organisationer, dammsög och dammade varje dag efter jobbet samt torkade golven varannan dag etc. Folk tyckte att vi hade det så fint o undrade hur hon hann.
Jag som barn hade noll givande kontakt med henne. Hade hellre haft det stökigt hemma o närvarande föräldrar. Bättre med damm i hörnen och kärlek överallt annars❤️
Hade exakt samma hemma hos mig. Varje gång jag får städångest pga tankarna på hur det ska se ut skiter jag i allt och lägger en pärlplatta med mitt barn. Vill inte städa bort deras barndom.
Du gör så rätt! ❤️
Precis så tänker jag vara med mitt barn.
(Barnet är alltså fortfarande i magen)
Med barnet i magen så kan man ju börja träna på att ha det lite ”bohemiskt” hahaha.
Håll i ungarna medans de är där och lek, lek så in i helvete.
Det är samma här: två vuxna, två barn, heltidsarbetande och ett hus på 185kvm. Vi har robotdammsugare som sväljer väldigt mycket tid faktiskt. Sen plockar vi alltid när vi rör oss i huset, automatiskt. Lever väldigt minimalistiskt, har också två barn men inte en uppsjö av leksaker och allt i huset har sin plats. Då är det både lättare att hitta och det går snabbare att städa.
Här är vi en heltidsarbetande, en föräldraledig, ett barn och en katt i en lgh på 80 kvm och behöver ändå städhjälp varannan vecka för att hålla det någorlunda städat haha. Imponerande av er med hela hus att hålla efter.
Nyfiken bara, vad behöver ni hjälp med? Kan inte två personer städa en lägenhet på 80 kvadrat?
Jag har absolut inte städhjälp. Men ganska exakt samma. 2 vuxna, 1 barn, 1 katt och lgh på 80 kvm.
Asså det är den där katten. I kombo med en extremt matkastande unge.
Men framförallt katten. Innekatter smutsar ju ner motsvarande minst 2 barn. Så känns det.
Men älskar honom och hade haft han 8 år innan ungen. Men det blev påtagligt nu när man har mindre tid att städa.
Kan kan vi väl men det är rätt mycket att hålla efter redan, håller med anonym om att katten skräpar ner mer än man tror och har dessutom en bebis som gärna kryper runt och stoppar saker i munnen. Dammsuger varannan dag. Känns som att vi inte skulle göra annat än att städa om vi skulle göra allt. Nu blir det grundrent 2 ggr/mån och då mycket lättare att hålla efter. Handlar väl mer om en prioritering av tid, lägger hellre tiden på att göra något roligt med familjen.
Håller helt med! Här har vi egentligen ganska gott om tid att städa och fixa, men orken/driver finns inte alltid. Vi hade ju kunnat städa hela kvällen efter typ 19.30 när barnen sover om vi ville, men så vill vi inte leva ?
Det jag tänker är ”varför bo så stort”.
Fyra personer på 200 kvm är liksom inte rimligt. Jo jag vet att många i Sverige bor stort, men tänker man efter är det inte nödvändigt alls. Bara en massa extra jobb.
Vi är fem personer och bor på 121 kvm, mina grannar är åtta personer och bor på 130 kvm, min man växte upp med 70kvm för fyra personer och jag med. 64 kvm för fyra.
Och så vidare.
Jag gillar att bo stort. Växte upp 5 pers på 160 kvm och skulle inte vilja bo mindre med min framtida familj om vi blir lika många (nu är vi snart 3). Så skönt när vi alla tre barn var tonåringar och behövde utrymme. Bor på landsbygden, kanske hade känt annorlunda i en stad.
Så stort är det väl inte. Jag fick inte in alla rum som jag ville ha dom på 190kvm när jag renoverade och då var jag ensam. Men då gillar jag att ha lite space också.
Tycker det är så konstigt att eforsblom skriver att hon ska flytta själv till annan stad men att det inte är slut me killen sin.
Jag ska på mitt livs första terapisamtal nästa vecka. Vill inte gå in på varför jag ska dit men kan säga att det inte handlar om något trauma utan mer svåra livsval.
Hur som helst, sitter någon inne på tips på vad man ska tänka på inför ett första terapisamtal? Jag vet absolut ingenting. Jag vet knappt om jag kommer våga prata med terapeuten om det jag behöver prata om…
Gå dit och säg precis som du sa nu. Terapeuter är duktiga på att få en att prata och de jag har träffat har varit väldigt tålmodiga med att ”få fram saker”. Hur svårt det än är är mitt tips att försöka vara så öppen som det går, dom vill hjälpa en och man får försöka lita på dom och deras kunskap. Det kommer gå bra och stort steg att du tar dig dit 🙂
Du kan ju börja med att berätta varför du är där, dvs om dina svåra livsval, och sen kommer terapeuten göra sitt jobb. Jag har gått i terapi regelbundet över 1 år nu, vissa gånger känns lite ”meh” och andra gånger ger riktiga aha-upplevelser. Väl spenderade pengar för mig, har fått större förståelse för både mig själv och andra. Började gå när jag höll på att gå in i väggen och mådde dåligt, hade lagt alldeles för mycket jobbigt på hög under alldeles för lång tid. Bra att du ska börja gå i terapi!
Gå rakt på det du behöver prata om. Du vet själv vad det är tydligen så kör hårt. Hen du talar med kommer haka på utan att döma dig.
Skulle inte förvänta mig för mycket efter bara ett samtal. Gå in med inställningen att först få en känsla för terapeuten, om det är någon du tycker verkar vettig och som du tror att du kan känna förtroende för.
Jag går regelbundet och har gjort i snart 1 år och det är först nu som jag upplever att vi kommit in på de djupare planen. Men med det sagt, varje samtal har jag ändå känts givande och jag tror att det varit viktigt för min resa att långsamt bygga upp tillit och trygghet.
Lycka till och hoppas att det blir ett bra samtal!
Håller med ovanstående. Plus att fundera över målet med terapin. Vad vill du uppnå med att gå dit? Kan vara bra att formulera det (även om det sedan kan ändras längs vägen).
Du kommer få göra en massa självskattningar, och ev någon slags screening/basutredning. Om det är inom vården dvs
Var ärlig. Och var medveten om att det verkliga jobbet gör du själv mellan terapisamtalen.
Första gången grät jag konstant hela timmen haha
Hej! Är inne på att skaffa en Bichon Havanais. Någon som har eller har haft och vill dela med sig av erfarenheterna? ?
Jag har en hane som är 4 år. Jättebra familjehund, han är lättuppfostrad ”mjukt temperament, pigg och glad men inte sådär energiskt krävande som t ex en terrier. Det finns en del som är duktiga på lydnad, spår, agility osv men det är främst en mysig sällskapshund. Det man får tänka på (och som kanske kan vara ett minus för en del) är att det är en hel del pälsvård, speciellt om man inte vill klippa kort.
Tack snälla för svar!! ❤ Låter bra och precis det vi är ute efter. Mest för kärlek och gos men jag kan tänka mig att testa agility om hunden är med på noterna. Hur är det med skällande, har hört lite både och?
Det är både och. Min är tyst av sig och har aldrig behövt träna bort skällande men det finns andra som har närmare till skall. Men sällsynt att det är sådär ”skäller på allt och vägrar sluta”, förutsatt att man köper hund av en seriös uppfödare som bara avlar på hundar med rätt temperament och socialiserar och tränar dom.
Låter bra. Förstår att det kan vara väldigt individuellt också. Kommer att köpa från en seriös kennel. ?
Har ingen havanais själv men har i princip bara positiv erfarenhet från den rasen! Skulle nästan säga mindre skällig än många andra raser i samma storlek.
Har haft en malteser (mer skällig ras) och jag måste också understryka att pälsvård är VIKTIGT. Hunden har ont om den får tovor. Vänj hunden vid borstning och klippning direkt sol valp eller lämna in relativt ofta. Då kommer ni att få en superfin familjehund i en havanais❤️
Jag har en havanais, hon blir fem år i sommar! Har tävlat i både rallylydnad och agility med henne, hon är jättemotiverad och älskar att träna/göra tricks, kan vara lös och skäller inte alltför mycket. Lika nöjd att gå en mil som att hänga en hel dag i soffan. Kan vara ensam ett par timmar utan problem. Klipper ner pälsen på henne ca fyra gånger per år, då behövs inte så mycket borstning. En fantastiskt livsglad liten typ, inser nu när jag beskriver henne att hon verkligen är en drömhund ❤️
La ner tid på bra valpkurs och tillhörande träning/hemläxa när hon var liten, det rekommenderar jag till alla som vill ha trevlig familjehund!
Tips på bästa doftljusen som ger riklig doft i hemmet?
Voluspa sprider sig i hela min bostad! Luktar så otroligt gott
En annan som undrar: Vilken Voluspa ska man köpa? Någon doft som är extra god?
Crisp champagne!! <3
Men det är väl helt och hållet individuellt?
Ja självklart men man kan ändå be om tips? Det frågar man ofta efter i parfymerier också.
Mandarino cannela är härlig. Har testat olika därifrån, men denna är överlägsen enligt min smak❤️
Mandarino cannela?
Voluspa!
Yvelis! Finns inga bättre ljus! <3
Haha Det här kommer komma konstigt men alltså har du ett Coop i närheten så kolla in det. Deras ljus är fan bra!
Tänkte på tråden igår om pick me girl, det finns ju också it girl. Finns det några fler typer av ”girl” som beskriver ett beteende och isf vilket? ?
Mean girl. Spiller onödig shade.
That girl! 🙂
Vad är ”that girl”?
Typ den som vaknar fem på morgonen, städar och kör lite morgonyoga, äter en nyttig frukost och går sedan ut på en långpromenad i solen. Läser böcker och håller på med journalning. Typ sund och nyttig livsstil
Den som låtsas vara snäll och fin mot andra men sen hör man henne snacka skit om alla bakom ryggen på folk? ?
Vad är en it girl då?
Clean girl finns ju också, men har inte förstått vad det är heller?
It girl är framgångsrika tjejer som får mycket uppmärksam, tex i media. Paris, Lindsay, Nicole osv sågs som it girl. Man skulle väl kunna förenkla det till dåtidens influencers, fast de använde sig av äldre media. Typ poserade med produkter framför paparazzis, fick betalt för att festa osv.
Basic bitch ?
Girl next door
Småbarnsmamma som är på jakt efter preventivmedel. Tycker det är så svårt! Kört med kondom senaste åren men tycker det inte är så najs att det blir ett avbrott när kådisen ska hämtas/dras på. Jag gillar verkligen hur jag mår under ägglossning och har ingen tydlig PMS så önskar att fortsätta med ägglossning.
Är det kopparspiral som gäller då? Hormonspiral??någon med erfarenhet som vill ge tips? 🙂
Jag har kopparspiral och hade det några år innan barnen kom. Är väldigt nöjd! Kan inte påstå att jag har några biverkningar alls. När min bm efter sista barnet frågade om jag blödde mycket innan, varpå jag svarade ja, så sa hon att jag kan komma att blöda ännu mer nu. Men det är tvärtom! Jag blöder mycket mindre. Valde också kopparspiral för jag inte ville ha några hormoner i kroppen eller ett skydd som det gäller att komma ihåg att ta/använda ex. p-piller och kondom.
Kondom kombinerat med natural cycles.
Haft kopparspiraler de senaste 10 åren. Kommer aldrig ha något annat, testade allt möjligt innan jag satte in min första kopparspiral. Ja, mensen blir rikligare och mensvärken förvärrades men det är värt det alla dagar i veckan. Jag älskar att vara hormonfri och att få gå igenom min ägglossning varje månad. Det gör förstås ont att sätta in och ta ut men det finns bedövande spray och så finns det bättre gynekologer.
Jag tar hellre än kula i båda knäskålar än att min mens skulle bli värre, så stryker kopparspiral från min lista ??
Min kopparspiral fastnade… Det var inte skönt när den skulle tas bort, så aldrig mer?
Tips: ha inte kopparspiral om du har mkt mensvärk. Det blir mkt värre med den, eller blev så iaf för mig. Önskar någon hade sagt det till mig innan.
Mini eller mellanpiller?
Men mellanpiller fungerar inte om hon vill ha ägglossning…
Jag har inte haft preventivmedel sedan 2015 men behövde börja nu då jag upplever värre pms efter varje barn. Tidigare har jag blivit nedstämd av preventivmedel men testar just nu p-piller Slinda. Det verkar funka bra! (Men vet inte hur den påverkar ägglossningen o så)
Någon mer som är nyexaminerad och söker jobb nu i en lågkonjunktur? Jag har varit så nära. Så jävla nära, men det har ändå inte gått hela vägen. Nu börjar mina tankar bli så mörka om mig själv.
Hej! Jag tog examen i januari och har sökt jobb sedan förr hösten, har varit på flera intervjuer och flera gånger har jag varit sååå nära. Ett tag gav jag upp för det tär rätt mkt på ens självkänsla, särskilt när jag såg att fler och fler fick jobb från min klass. Men ÄNTLIGEN var det min tur, skrev på avtal förra veckan och börjar efter semestern. Så ge inte upp, hur jobbigt det än är, plötsligt är det din tur!
❤️ tack! Har också sökt sen slutet av sommaren/början på hösten .
Det kommer vända, håll ut! 🙂 Att du varit nära mållinjen innebär något bra, att du är attraktiv för arbetsgivare. Din tid kommer. Kram.
Jag och min sambo har verkligen en dipp i vår relation. Två barn under tre år. Vi missförstår varandra hela tiden och känns inte alls som ett team. Jag tycker att han är sur och inte uppskattar allt jag gör för honom (jag gör säkert också fel). Har ingen lust till närhet pga alltid irriterad på något…. Tycker att vi kommunicerar men det är som att vi pratar två helt olika språk. Vi har varit tillsammans i tio år men problemen har kommit sen vi blev föräldrar. Vad gör man? ? Känner mig så låg och vilsen
Åh! Kunde varit jag som skrivit EXAKT det där. Familjerådgivning är mitt tips.
Har problemen kommit sen ni fick ert första barn eller sen ni blev tvåbarnsföräldrar? Är det problem/beteenden som du kunde ”känna hint av” innan men som förstärkts nu med barn, eller är det totalt nytt?
Generellt tips är att hitta en tid 1-2 gånger i månaden som ni kan gå i parterapi. Om det är en kostnadsfråga, se om ni kan välja bort något annat i några månader för att ge terapi en chans.
Hmm, det är nog vissa beteenden som förstärkts sedan barnen kom men som inte störde mig på samma sätt innan. Men sen är det ju många nya situationer som uppstår med barn som vi inte ställts inför tidigare. Jag tycker tex att han kan vara småsint och ha svårt att släppa saker. Ikväll har jag exempelvis varit ute och käkat med mina vänner för första gången sedan andra barnet föddes, vilket jag tycker att jag är VÄL värd. Nej men då när jag kommer hem sitter han och tjurar över att det varit sååå jobbigt att lägga båda barnen (vilket det säkert varit men hallå? En kväll?) Orkar inte med sånt beteende, det slukar energi. Men ja, älskar mina barn över allt annat och mår ju piss av tanken på att vi inte skulle vara tillsammans och det är framförallt med tanke på barnen just nu faktiskt. Om relationen var så här skakig utan barn hade vi kanske gjort slut redan. Men nu vill jag ju kämpa för familjen som vi ändå skapat tillsammans. Kanske att parterapi är ett måste.
Pratade med en annan mamma på middagen som beskrev så fint hur de samarbetar för att underlätta för varandra kring vab m.m och då blev jag så avundsjuk och kände bara att det känns mer som att jag och min partner konkurrerar MOT varandra. Vi har hamnat i ”vem som har det jobbigast” typ.
Så jobbigt när man är där. Som att det är en tävling. Som att man kan vinna något. Som om det ens spelar någon roll (i stundens hetta gör det ju det).
Lider med dig, det låter pissjobbigt. Har inget förslag på förbättring, tyvärr. Mer än att försöka prata om det för att lyfta att du verkligen inte vill dra dragkamp hela tiden utan samarbeta och stötta varandra.
Parterapi är kanske ett måste och är med det sagt inget negativt. Det visar bara på det du precis skriver, att du i alla fall (kan inte tala för din sambo för jag vet inte) vill kämpa för familjen och eran relation och inte bara göra slut direkt.
Parterapi?
Familjerådgivning.
Håll ut. Barnåren är sådär. Man är trött och lättirriterad. Det brukar gå över.
Fast så illa som hon beskriver behöver det verkligen inte vara! Att han är sur och inte unnar henne en fri kväll, att de inte kan kommunicera. Så ska det inte vara.
Vi fick på parterapi via kommunen, som kallas familjerådgivning. Det räddade vår relation
Småbarnsåren är tuffa och tröttheten hjälper inte till. Man kan få familjerådgivning via kommunen eller svenska kyrkan. Har man småbarn brukar man prioriteras i kön.
Umgås ni något på kvällarna när barnen sover? För vår relation kan det ge så mycket att sitta och prata en kväll istället för att se på tv. Eller sitt och spela lite spel när barnen sover. Det är med att umgås och se varandra. Man behöver inte göra det varje kväll men ibland. Prata med din sambo idag om att det förstör lite sin kväll att komma hem till en sur gubbe. För det kan faktiskt vara att han egentligen unnar dig kvällen men hans kväll var hemsk. Är det första gången han är själv med dem på nattningen så kan det varit skit jobbigt för honom. Han har rätt till sina känslor med. Så förklara i lugn och ro strid hade en trevlig kväll ute och den fick ett tråkigt avslut när du kom hem. Då kommer han säkert be om ursäkt. Ibland är det svårt att inte fokusera på sig själv när livet är tufft. Det är ansträngande med småbarn. För vår del så blev vi ett VI mycket mer efter tredje barnet. Mycket mindre småbråk och istället så löser man bara allt. Men vi tjafsar med såklart! Men ibland är det svårt att se hela bilden.
Hoppas du hade en trevlig kväll med kompisarna!
Tack för klok input ❤️ Ja det var första kvällen han nattade båda så visst förstår jag att det var jobbigt men som du skriver så tog det ju glädjen av min kväll att han inte småpratade och frågade hur jag haft det och sådär. Idag har jag varit hos min mamma med båda barnen så inte hunnit prata med honom men ska göra det sen. Ska kolla upp familjerådgivning som flera av er tipsade om också.
Finns det någon stad i Sverige där det är lättare att skaffa vänner som 42-årig barnfri kvinna med sambo? ?
då jag alltid bott i göteborg och inte har några andra erfarenheter så kan jag säga att vi är bättre än stockholm
Eh, det kan du ju INTE säga i så fall…
en kränkt stockholmare! min tes är bevisad 😀
Inte kränkt eller stockholmare men ditt inlägg var ologiskt.
Är inte heller stockholmare, men jättekonstigt att påstå något sånt när du inte har erfarenhet av att bo i någon annan stad ?
De fattade inte Göteborgshumorn ?
Är så kär i en kille på mitt gym, blir helt nervös när jag ser honom och hoppas varje dag att vi tränar samtidigt. Har absolut aldrig pratat med honom, haha, så det är helt o hållet utseendemässig kärlek ?
Behövde lätta mitt hjärta bara!
Hur blir man kär om man bara har utseende? Eller typ fantiserar du ihop en person till utseendet? ? Undrar seriöst, krävs mer för mig för att bli kär.
Har absolut fantiserat ihop en personlighet till hans utseende, även en hel hög med scenarion där vi pratar ? får tiden att gå lite snabbare på gymmet Hahah
Han luktar ju gott. Det är doften! Och då när man känner doften ja då ser man hur snygg han är.
Åh vet inte ens hur han doftar faktiskt men kan tänka mig att min fantasi har med feromoner eller vad det heter och göra!
Kär är du ju inte, snarare intresserad ☺️ Är ju inte alls säkert att du skulle bli kär om ni väl fick kontakt och lärde känna varandra
Härligt ändå med lite pirr på avstånd 🙂
Tänker du ta steget till något närmare?!
Det kommer jag absolut inte göra, gillar fantasin jag har och vill inte förstöra den om det skulle visa sig att han är hjärndöd. ?
Förstår dig…
Haha så det kan alltså vara ett riktigt stolpskott.
Men bra att ha nåt att besöka gymmet för 🙂
Det kan helt o håller vara en riktig nitlott tyvärr ?
Haha spännande
Vilken stad är detta?
Stockholm
Linn Herbertsson har förlovat sig! Men vem är hennes snubbe? Och vad hände med Mattias trotzig.
Verkar vara ytterligare en miljonär. Linn har alltid gjort sitt yttersta för att hamna i de kretsarna och skulle aldrig kunna välja en ”vanlis”. Utan pengar, inget intresse för Linn.
Men varför lägger hon aldrig in nya bilder i flödet? Inga bilder sen 2021 men verkar ju använda instastory
Snabbt gick det! Senaste inlägget är från sommaren 2021 och då är mattias trotzig taggad.
Är två år snabbt?
Det var väl exakt så när hon bytte från sin tidigare kille till Mattias också?
Fast hon och Mattias har ju ändå varit ett par i minst 10år, så är ju inte som att hon hoppar från kille till kille hela tiden. Lär väl ha hänt någonting mellan dem eller så funkade inte förhållandet längre. Och i den åldern brukar det gå fort när man ska hitta någon ny, speciellt om man inte har några barn och det är något man vill ha.
Hur blir man av med hälsoångest?
Den förstör mitt liv! Är typ det enda jag tänker på. Exempel – fick influensa och var säker på att det var sepsis och sökte sjukvård. Helt orimligt att leva såhär.
medicin, terapi och viljan att vilja bli av med hälsoångesten. då den tar över ens liv.
har själv varit där. psykiatrin, hjälpte mig otroligt bra. jag hade grav hälsoångest för 2 år sen och det är nu som jag faktiskt mår bra igen.
omtankar ❤️
Någon mer som tänkt på varför ”tomasochmalin” Malin typ inte kan hålla sina ögon öppna när hon pratar? kolla deras instagram så vet ni vad jag pratar om ? ser nu enbart de när jag kollar på deras klipp ?
För mycket fransar?
Varför skulle fransarna enbart bli för mycket när hon öppnar munnen?
Jag känner mig så ful sen flera månader. Håret är fult, huden är ful, blir inte ens snygg när jag fixar mig med smink och hår. Ögonen är liksom inte sådär klara eller vackert formade som de brukar. Har tappat massor med fransar pga ögonproblem sista tiden men blir inte ens fin när jag sätter på lite extra fransar. Inget av sminket lägger sig bra eller lyfter mitt utseende. Jag gör allt som jag brukar. Vad har hänt med mig? Botemedel?
Är väl ganska klassiskt att känna så efter vintern, blek, torr och tråkig osv.. Kan du inte börja med att satsa på massa fukt både för hår och kropp tex och se om det gör skillnad. 🙂
Ja tanken har faktiskt slagit mig att det är typisk vinterfulhet det handlar om. Har nog känt såhär många vårar och sen poff, så är man en liten gudinna igen till sommaren. Men det har helt ärligt varit lite extra vinterfulhet det här året ändå. Man är väl trots allt ett år äldre. Får köra på lite fukt och invänta bättre tider och se om det hjälper. ??
Verkligen vinterfulhet. Bomba med fukt i hud och hår efter exfoliering, se över dina matvanor och ät mer frukt och grönt, drick vatten, är dina sömnvanor bra? Träna, ut i solen med dig, gör det du kan med manikyr och pedikyr. Snart är du gyllene och sommarmjuk igen.
Mycket möjligt att det är det. Men extra illa detta år. Har fått sämre hy då jag slutat med p-piller nyligen, har lite perioral dermatit som gör att jag inte kan exfoliera huden ordentligt och ögonproblematiken blir tyvärr värre i solen och det bidrar ju till att sminket inte direkt lyfter looken när ögonen är röda och blanka och lite ihopknipna. Men jag får satsa på det jag kan påverka, som du säger, mani och pedi, träna. Det ska jag göra. Tack för pepp!??
Du beskriver mig ! Mitt började också för några månader sen men jag började med p piller även då. Inget funkar längre. Jag tyvärr inga tips, ville bara säga att du inte är ensam ?
Det är ju kanske hormonellt betingat för oss båda. Jag slutade nämligen med p-piller för några månader sen och jag tycker helt ärligt att jag blivit ful sedan dess. Tydligen kan man få dålig hy när man slutar med pillren och det har jag fått erfara nu.
Jag brukar i dessa perioder försöka starta med insidan .. Påriktigt så gör 8h sömn , promenader i friska luften och regelbunden träning under. Sen det viktigaste, hälsosam mat (och mat som är gott för själen ibland också) och massa vatten. Så jäkla tråkigt , jag V E T . Men det GÖR något . På utsidan så hjälper verkligen BUS, återfuktande mask någon gång i veckan , fixa naglar på salong och kanske en liten uppfräschning av håret . Tycker även att något nytt plagg kan hjälpa lite också, och fräscha underkläder .
Tack!?? Det inspirerar verkligen dels att fler av er känner igen er i denna känsla och att ni ger handfasta tips på vad jag kan göra för att få känslan att vända. Jag ska försöka vårda både in och utsidan och hoppas att det hela vänder. Kan ju också känna att en lite flirt hade ju inte skadat.?
Man är aldrig så snygg som när man har en flirt!!
Jag är gravid och tränar bäckenbottens muskulatur genom knipövningar men är intresserad av att köpa knipkulor. Någon med erfarenhet som har tips om bra produkter?
Skulle snarare rekommendera att träna bäckenbotten på annat sätt än knip. Börja följa kontot ”getmomstrong” på Instagram för massa bra övningar!
Är det nån av er som jobbar med bokföring? Löpande bokföring typ o vad har ni i lön? Vad tycker ni om arbetet? ?
Vad tycker ni om crilles ring som han ska fria till Pernilla? ? ni som kollat på senaste avsnittet av ww.
Han är så obehaglig. Mimik, tonfall och ord stämmer aldrig. Psykopat eller bara väldigt bra skådis. Stackars P.
Tyckte det var sjukt spännande med skvaller om honom .
Jag har svårt för att han låter som att han talar till ett barn när han pratar med p. Alltså typ avsnittet när de ska köra båt, låt henne köra jävla båten på sitt sätt! ( hon har ju gjort det förr själv lixom)
Han var så stolt över att han kommit på att ha en ring med ?? vem är han ens kommer hon tänka, eller vad han sa ?
Ursäkta men fy fan vad ful ring! Haha! På riktigt! Blev ju bara löjligt. Som en leksaksring. Men hela han är ju pinsam. Sista avsnittet för säsongen av WV var ju också så pinsamt. När HAN skulle visa upp nya huset för Theo. Det gjorde fan ont i mig när han helt maniskt skulle visa Pernillas son allt. Theo! Theo! Theo! Theo! Theo! Theo! Theo!
Varför är han så intresserad av barnet? Tycker jag har läst någon annanstans att han verkligen är det.. Hmm.
Jag fick nästan stänga av senaste avsnittet pga honom.
Ringen. Nej. Bara nej.
Sen när de skulle kolla på huset. Theo! Theo! Theo! Theo!
Som ett barn. Mamma! Mamma! Mamma!
Ja det var faktiskt outhärdligt pinsamt ??
Gillar inte ringen men tycker Christian verkar jättesnäll. Tycker inte han förtjänar skitsnacket i kommentarerna ovan.
Googla hans namn och läs på om hur han betett sig i tidigare förhållanden…
Allt skvaller som står på internet behöver ju dock inte vara sant
Jag tycker att han är obehaglig. Kontrollerande.
Har någon erfarenhet av smycken från safira eller mockberg?
Har ni haft starka känslor/varit kär i två personer samtidigt? Hur gick det till? Hur slutade det?
Ja i gymnasiet. Blev att jag raggade på flera samtidigt & inte vågade bli ihop med någon för det skulle skada de andras känslor.
Jag var en riktig ”Ops I did it again”
Hej! Är i behov av input för känns som jag inte alls vet vad jag själv vill. Har snart läst klart första året på sjuksköterskeprogrammet. Tidigare jobbat som uska i flera år (och enbart inom vården, inte provat nåt annat). Går jättebra i skolan med alla uppgifter, praktik och så, men ändå känns det inte rätt? Känns heller inte som nåt yrke i andra branscher jag kollar igenom tilltalar mig. Är det värt att hoppa av? Har ju liksom ingen plan B. Eller kanske kommer svaret till mig sen när jag jobbar som ssk och får mer erfarenhet på så sätt? Ja ni hör ju. Känner mig bara så vilse, vet inte alls vad jag vill göra. Någon annan som varit i liknande sits?
Ska du vidareutbilda dig? Jag är färdig med första året nu i juni men jag läser bara till syrra för att jag ska läsa vidare när jag är färdig. Jag tror att du kommer bli varm i tröjan när du är färdig, du får mycket mer att göra än uska (medicin osv) och du kommer känna dig som hemma! Andra året blir säkert mycket roligare, vi ska få börja sticka då hehe. Jag hejar på dig, du behövs!
Jag har funderat på kanske distriktssköterska eller företagssköterska längre fram. Men är ändå velig! Är lite sån som person så inte konstigt att det gäller yrke/utbildning också haha.. Men valde ju ssk för att det är så himla brett, finns ju alltid jobb, jag är en social varelse så jobba med människor trivs jag med. Jag bara får känslan att jag ”missar” andra yrken bara för jag inte provat annat än vården innan! Ändå vågar jag inte hoppa av, pga rädsla av att det jag väljer istället visar sig vara typ fel?
En utbildning är alltid bra att ha. Ganska få jobbar med det man har examen i. Men det ska ju inte kännas outhärdligt!
Ganska få? Nja…
Du kanske kan ta studieuppehåll och prova jobba med annat ett tag? Bara för att se hur det känns. Jag jobbar själv i vården och brinner för det, men känner igen känslan av att ”missa andra yrken” (och framför allt att ha bättre arbetsvillkor, mer semester, högre lön)
Kan vi diskutera den fantastiska serie som är Spung? Helt klart för ung för att titta när den sändes men prisa gud för SVTs öppna arkiv.
Tips på uppdrag till blivande brud?
Jag ska anordna en möhippa och har kört fast i de små uppdragen som händer mellan de stora grejerna under dagen. Har ni några bra tips som inte innefattar att sälja pussar på stan eller be om kärleksråd? 🙂
Vi körde små utmaningar a’la bäst I test mellan bruden och utlottade motståndare från gästerna, typ blås upp en ballong så omkretsen blir lika lång som en gurka är och sånt.
Måste det vara uppdrag? Annars kanske någon form av quiz som brudgummen redan svarat på och så ska bruden svara på samma frågor så ni se om de svarar samma
Foto-utmaning. En kul grej att göra ett minne av sen.
Vi fick bruden (och även brudgummen på sin svensexa) att måla ett porträtt av varandra. Oxå en kul grej att sen presentera på bröllopet
Vadå foto-utmaning?
Ja. Tex ta en bild på dig och x i ett träd, ta en bild med en främling, eller något annat som kan ge kul bilder.
Ah vad roligt!
Fy vad hemskt
Haha! Ja. Hur kan någon tycka det är kul att ta bilder med en främling eller måla ett porträtt?
För att alla tänker och tycker olika ? din hjärna är inte mallen för vad alla ska tycka
En skojig jag varit med om var krokiteckning där bilderna personen tecknat sedan blev ”utställda” på bröllopsfesten.
Vi har haft som rolig grej, limma 4 bilder på en paffbit runt hennes nacke, bilderna ska vara på hennes blivande make, ett ex , en dröm-freecard,och någon 4de typ kompis eller liknande, sen ska hon gå runt och fråga randoms vem de tror hon ska gifta sig med!
Vad är en paffbit?
Be alla kompisar på möhippan skriva en hemlighet/random fakta om sig själv, så får bruden gissa vem det är.
Be mannen svara på quiz om dem och sen ska bruden gissa hans svar.
Har ett litet barn som älskar pippi långstrump. Hade inte sett det på 25 år kanske innan barnet fastnade för det.
Och ursäkta mig men huuur kan jag tycka att pippis pappa är så orimligt sexig?
Har verkligen på senare år börjat gilla lite mer pappakropp. Och här är ju typexempel på en snygg man med pappakropp.
Han har ju dessutom skägg! ??
Haha jag upptäckte att ena polisen var rätt sexig när min dotter tittade på Pippi. Den längre av dom som man upplevde som sur och otrevlig när man var liten. Osäker på om det är dunderkarlsson eller Blom han heter 🙂
Kling och Klang heter poliserna. Dunderkarlsson och Blom är tjuvarna.
Hahaha just det. Hur kunde jag glömma det ?
Vad heter den långa polisen? Är det Kling?
Den ena tjuven är rätt snygg, i härlig 70-talsmanchester.
Långa polisen är skitsnygg!
Haha var tvungen att googla. Han var helt klart skitsnygg. Varför har jag aldrig noterat det tidigare?
Hahaha dör va kul ! Det skulle man inte kunna gissa, att man 30 år senare skulle dregla över polisen i Pippi ( ja jag googlade och han var snygg).
Ett annat samtalsämne är ju Tommy och Annikas pappa och termos i brallan ??.
Googla det ni!
Just Pippis pappa har jag lite svårt för, men JAAA typen generellt!! ?? Lite knubbiga, skäggiga (dock välvårdade) män är ???
Beppe Wolgers? Han har ju en snygg son som var popstjärna på 90-talet typ.
Oj såg just att Tom Wolgers gick bort i cancer 2020. Vif. 🙁
hans andra son har varit min lärare ?
Hahahah jag upptäckte samma när jag började titta igen med mina barn! Pippis pappa är het och den långe polisen är woooow.
Jag upptäckte även att Madickens pappa har nåt han med ?
Kan faktiskt hålla med om Madickens pappa ?
Tack för denna tråd ! Kom på nu att jag skulle fortsatt med, ”personer jag tycker är sexiga men skäms lite över ” . Men kom på att det kanske är försent nu.
Ok kör ändå ?. Tyckte Claes Månsson var sexig i drömkåken när jag var yngre .
Lite sent som sagt men jag fyller på med att jag pinsamt nog tyckte Ola Magnell var sexig som ung när jag tittade på en svtplay dokumentär nyligen. ?
Arga snickaren❤️?❤️?❤️?❤️?
Vanheden?
Haha den var lite kul 🙂
Haha !
Ni som har barn – när det var dags att åka in till förlossningen, hur gjorde ni om vattnet gått men fortfarande sipprade eller om vattnet inte gått ännu men av rädsla för att det skulle gå, för att skydda bilen ni åkte i?
Hade trosan full med bindor samt satt på en plastpåse. ? vattnet hade gått vid 03 på natten och vi åkte in vid 09 och då sipprade det lite då och då.
Förlossningsbinda och handduk.
Alltså det är ju inte ett konstant flöde. Jag tog med en handduk och satt på i bilen. Inte svårare än så.
Men för vissa verkar det vara ett mer konstant flöde. Därför jag frågar.
Jag tog faktiskt en blöja från mitt äldsta barn (typ storlek 5) Klippte sönder sidorna och hade som en gigantisk binda med mannens kalsonger istället för trosor. Funkade skitbra!
Samma här, det var perfekt! Kanske även en liten blöja, om man köpt till kommande bebisen, skulle funka? Tyckte det sipprade en hel del så hade inte velat köra på handduk etc.
En handduk på sätet? Känns nog som att det kommer mer än det faktiskt gör. Sen finns ju också sånadär engångsunderlägg för typ blöjbyte.
Sambon tog tid mellan och ringde förlossningen, de tyckte inte att det var dags att åka in än men sambon bestämde att vi åker ä då (var 4 minuter mellan värkarna) och tur var det, vi har 40 minuter att köra och hann inte vara på förlossningen mer än 1 timma innan pojken var ute. Hade vi lyssnat på personalen som tyckte att ”vi kunde komma om det är outhärdligt” så hade jag härdat ut hemma till han kom ut, eftersom jag tänkte vänta då de sa att vi skulle göra det men sambon var bestämd med att vi åker. Vi märkte inte av någon vattenavgång och på BB kom den inte heller så de trodde där att jag haft en långsam vattenavgång men jag var då aldrig blöt om baken varken hemma eller i bilen.
Haha läste att du frågade om NÄR det var dags att åka in.. jag är trött märker jag. Jaja jag behövde varken binda eller annat, det var uppenbarligen dags men inget vatten kom! ?
Med första barnet hade jag nattbinda när jag åkte in. Sen inne på förlossningen så bytte jag direkt till deras bindor och nättrosor. Med andra barnet så var det rikligare flöde, en klassisk Hollywoodförlossning när det sa splash, och då tog jag äldsta barnets blöjor ? tager vad man haver!
Tänkte inte ens på att vattnet kunde gå:-) der gjorde det inte heller.
Samma här. Tre gånger har jag fött barn dessutom, inte ens tredje gången funderade jag på om jag skulle blöta ner taxin?. Var mer orolig att jag skulle föda i taxin, snabba förlossningar.
La en stor handduk mellan benen
För mig kom det galet mycket vatten hela tiden (och det tog 1, 5 dygn från att vattnet gick tills barnet kom…) så jag var glad att jag hade förlossningsbindor hemma! Hade även en handduk i bilen.
Hade sånt kisskyddslakan från Ikea redo i bilen med handduk över.
Jag läckte vatten i många veckor, så bilfärden till förlossningen var inte annorlunda än vardagen hemma haha. Skaffa inkontinensskydd man har på t.ex. sjukhus och äldreboenden (alltså plastade engångsunderlägg på typ 50×100 cm) och ha alltid med ett i väskan och i bilen. Om vattnet går innan du åker in så lägger du ett ett sånt på sätet och viker en handduk över. Inkontinensskydden som blir över är perfekta att ha i skötväskan när man ska byta blöja ute på stan.
Hade alldeles för ont för att ens tänka tanken på att skydda bilen haha… Men hade på mig sån tjock förlossningsbinda har jag för mig!
Vi ska på bröllop nästa vecka där brudparet inte önskar sig några presenter utan bidrag till deras bröllopsresa. Vad är rimligt att ge då? Vi är ett par som ska på bröllopet (alltså två om ni fattar vad jag menar ?).
Beror väl på hur nära ni är. Hade det varit ett syskon eller bästa vän så hade jag gett minst 1000 kr. Men är det en bekant eller kusin kanske 500 kr. Beror på personerna helt enkelt, och såklart vad man själv har för budget.
1000 kr tänker jag. Om det inte är någon väldigt närstående.
Jag skulle skippa ett sånt bröllop. Förstår inte hur man kan be om pengar.
För att man inte vill ha massa skit som man ändå inte kommer använda/gillar. Alla bröllop jag varit på (förutom ett som för övrigt va jökligt tråkigt) har paret önskar sig pengar. Jag som gäst uppskattar det då det kräver minimal ansträngning från min sida och jag ger hellre pengar som de kan hitta på något roligt för istället för att köpa något som jag inte ens vet om de kommer gilla eller om det kommer bli liggandes längst inne i en låda.
Tycker mer det är en principsak att man inte ber om pengar. Om du tycker det är lättare så kan du ju fråga om de planerar bröllopsresa och isåfall ge ett kuvert med pengar som gåva.
Håller med dig. Har alltid tyckt att det låter konstigt att folk önskar sig pengar även i födelsedagspresent och julklapp också.
Jag har inget problem med det. Min systers största intresse är klättring och jag är höjdrädd så vet absolut ingenting om det. Hon önskar sig pengar för att köpa saker till utrustning/resor och det är mkt bättre att hon får det än att jag ska försöka jaga runt efter rätt saker.
Nä man är ju olika. I min familj har vi alltid tyckt att det låter konstigt och inget vi gärna gett bort för det blir så tydligt vad man tycker att någon är värd.
Inom familj brukar man ju hålla sig runt samma summor oavsett om presenten är pengar eller saker. Och det är ju inte vad man tycker att den personen är värd? Att jag ger dyrare presenter nu än när jag studerade är ju inte för att jag värderar människorna runtomkring mig högre nu utan för att jag har mer pengar själv.
Det gör vi också, håller oss runt samma belopp, men det känns mer ”värdefullt” att ge en sak för t.ex 300 spänn, än att ge dem i kontanter. Eller för den delen, en swish.
Ni gör som ni gör, vi gör som vi gör. Finns inget rätt eller fel.??
Precis samma summa som jag hade tänkt köpa en present för.
Alltså folk har väl frågat vad de önskar sig. Och de har svarat att de vill kunna göra en fin bröllopsresa.
Det är väl deras val om de vill ha en glassmaskin, brödrost, kristallskål eller bidrag till sin bröllopsresa.
Vad är det för fel med det?
Men varför tror du folk ska komma med massa skit ? Det är antingen 100% skit eller pengar ?
Mellan 400-1000kr hade jag gett, beroende på hur nära vän det är.
Samma här. Hade det varit nån avlägsen vän då hade jag inte velat ge mer än 400kr.
Det var generöst! Hade det varit en avlägsen vän hade jag inte ens gått?
Nej det hade jag inte heller gjort. Hade inte gått på ett bröllop där dom inte var värda att ge minst 1000 kronor.
Skulle också säga att det beror på hur nära ni är. Vi ska också på ett sådan bröllop om ett par veckor men totalt kommer detta bröllop ha kostat oss 10.000kr som gäster.
Möhippa och svensexan går på 3.500kr st, 1000kr i bröllopspresent och sedan typ 2000kr för att ta oss till bröllopet inkl hotell då vi bor i en annan del av Sverige ?
Sånt dyrt bröllop hade jag skippat. Sambon hade velat gå men jag hade hellre lagt våra pengar på nåt roligare.
Åh herregud ? 10 000 kr?! Väldigt nära familj eller vänner då antar jag?
Ja bara att komma på ett bröllop eller delta i svensexor/möhippor eller köpa brudtärneklänning kostar ofta mycket. Och att då utöver det behövs ge pengar…nä fy. De som nu prompt måste ha stora bröllopsfester och vill stå i centrum en dag kan väl bekosta allt själva.
Brukar inte brudparet stå för brudtärneklänningar?
Det skiljer sig nog.. Jag har fått betala för 2 egna
Oj den dagen kan inte jag.
När jag var föräldraledig med ansträngd ekonomi skulle jag vara brudtärna på kompis bröllop.
Fick bekosta klänning, möhippa och sedan ville de ha bidrag till bröllopsresa ?
Dessutom barnfritt vilket blev krångligt då jag fortfarande ammade lille bebisen.
Men herregud, känns särskilt orimligt kostnaderna för möhippa och svensexa?! Varför måste allt vara så dyrt.
Jag tycker faktiskt det är lite fräckt att be om pengar. Var på bröllop nyligen där pengar efterfrågades, gav 600. Tyckte middagen var sisådär och drack ingen alkohol…
Och jag tycker det är skönt istället för att köpa ngn dyr present som de kanske inte uppskattar ändå. Vill hellre ge bidrag till en resa.
Håller med. Jag är så less på människor som tihi vill att folk ska dela deras stora dag och sen förväntar sig att alla ska ha lika stort intresse i att kasta pengar för kärleken.
Men om dom inte önskar sig presenter så brukar folk ändå vela komma med nåt och om man inte vill ha massa onödiga saker är väl pengar bättre. Du skulle ändå lagt pengar på en present, men du slipper anstränga dig ?
Vi fick pengar till en resa på vårt bröllop. Däremot var det en annan som var ansvarig för insamlingen så vi fick bara den totala slutsumman. På så sätt kändes det som att gästerna vågade ge det dom ville om de så va 20kr eller 1000kr. Ger man direkt till brudparet kanske man börjar tänka mer som folk gör här, vad som är rimligt att ge och att man inte vill att dom ska tycka man är snål osv.
Ja men jag ger hellre en fin flaska champagne eller donerar pengar till välgörenhet. När det bara ber om pengar känns det som att jag betalar för att få gå på bröllopet…
Men du lägger ju fortfarande pengar på något så varför kan du inte bidra till bröllopsresan? Känns det bättre att ge någon pryl de ändå inte kommer använda. Men känns som det är typiskt svenskt att man inte vill ge pengar, går man på Balkanbröllop osv så är det en självklarhet att du ger pengar istället för att köpa en random pryl.
Håller med, förstår inte problemet. Är väl bättre att de får ett litet bidrag till en resa än typ 5 ljusstakar de inte vill ha eller behöver? Samma sak till födelsedagar, ger gärna någon en slant så den kan få köpa just den specifika yogabyxa, bordsunderlägg eller tekokare den verkligen vill ha än att få något som blir fel.
Men om du tycker om och bryr dig om brudparet, känns det då inte bra att få hjälpa dem att åka på en resa som de kanske inte hade haft råd med utan gästernas bidrag? Ger du present främst för din egen skull eller för mottagarens?
Men tärnklänning tycker du att du ska betala?
Eller hur
Nej det tycker jag verkligen inte. Det är ännu mer fräckt. Var skriver jag att jag tycker att man ska betala för egen klänning?
Du skrev att du hade gjort det, anonym antar då att du tycker det är ok, gissar jag.
Att jag skriver att jag har fått betala för 2 tärnklänningar är inte samma som att jag tycker att det är något man ska göra. Läsförståelsen är verkligen på botten här. Någon frågade om inte brudparet ska stå för tärnklänningar och jag svarade att det är nog individuellt, då jag har varit tärna på 2 bröllop där jag fick betala för klänningarna själv (framgick inte förrän i sista sekund då klänningarna skulle beställas och betalas). Jag tycker inte man ska få stå för den kostnaden själv.
1000 kr till en vän, mer om det var familjemedlem
1000kr tycker jag låter jättemycket, 500 är en mer rimligt summa enligt mig.. men det kanske är för att 500kr alltid varit standard i min familj vid julklapp, dop, bröllop om man ger pengar..
Väldigt snålt!
Men sluta! Behöver inte alls handla om snålhet. Alla har olika ekonomiska förutsättningar och särskilt nu när det är svindyrt att leva kanske inte alla kan lägga flera tusen på andras bröllop.
Vad löjlig du är. Man kanske inte har råd.
Eller vill man hellre göra nåt vettigt för sina pengar än ge bort extra för att inte verka snål.
Fy för såna med din inställning. Jag hade aldrig krävt nåt av mina gäster vare sig jag hade gift mig eller fyllt jämnt.
Men snälla, alla ger efter egna förutsättningar.
Skulle du tycka det var snålt om du gifte dig och dina släktingar och vänner gav er 500 kr?
Så sjukt otacksamt när någon ger en gåva, oavsett storlek.
Får, eller fick du, några 500-lappar på ditt bröllop kan du gott ge tillbaka dem till mottagaren med den attityden.
Men du tycker väl antagligen att personen hade kunnat låta bli att ge något över huvud taget, eller varför inte bara be personen att stanna hemma, snål som den är.
Tycker också 1000kr är mycket om det inte är ens bästa vän eller typ kusin
När jag var toastmaster gav de flesta 1000per par eller 500 om man var singel. Då satte man in pengar på brudens brors konto så brudparet såg inte vem som betalat hur mycket, de fick bara ett kort med allas namn.
Köp då sådana guldiga chokladpengar
Förlåt nu tänkte jag vara ytlig, men jag behöver verkligen tips på hur jag kan göra en glow up.
Fick för lite över ett halvår sedan en allergisk reaktion av hårfärg och kan därför inte färga håret längre, har en jättestor ful utväxt. Fick för ca ett år sedan glasögon också (mina ögon klarar inte av linser, har provat) och känner inte igen mig själv i dem, känner mig ful. Ovanpå detta pluggar jag hemifrån, har sunkat ner mig i mjukiskläder och dessutom gått upp en del i vikt vilket jag inte är bekväm i. Det är väl inte hela världen men jag insåg idag när jag var på mataffären att trots att människor knappast är sitt mest piffiga jag på Ica så var jag sunkigast där. Några enkla tips på hur jag kan göra för att slippa se ut som ett träsktroll?
T o m Shrek fick sin prinsessa till slut, så du behöver inte vara orolig.
Haha har man och barn så det är inte mitt största bekymmer att inga prinsessor står på kö. Tyvärr. Dessutom hade de valt shrek framför mig.
Klipp dig, lite kortare så att du snart har din vanliga hårfärg och slipper utväxten.
Smörj in dig med brun utan sol, lite färg i ansiktet är alltid uppiggande
Detta kommer låta hemskt. Men om det är viktuppgången som är problemet så försök att gå ner några kilon. Om det påverkar hur du känner in för dig själv.
Det andra handlar ju bara om hur mlt du fixar dig typ. Köp snygga mjukisar?
Kanske ett par nice solglasögon i din styrka som du kan ha när du går ut under sommarhalvåret?
Det är inte viktuppgången i sig, mer kombination av allt under en ganska kort period liksom. Men solglasögon hade jag inte tänkt på, ska kolla på det!
Några tips, ta inge illa upp:
– Gå ner i vikt (om du tror att det kan påverka)
– Lär dig sminka dig snyggt
– Köp nya kläder, om du vill ha mest mjukisar så köp snygga sådana
– Köp ett par snygga och moderna glasögonbågar
– Snygga smycken
Tar absolut inte illa upp!
Har du nån idé om vad som är snygga och moderna glasögonbågar? Har tittat lite på lensway idag men känner mig helt lost.
Hmmm nej det är nog subjektivt. Men tänker lite tjockare svarta bågar i någon form du gillar? Jag tycker smala bågar brukar bli ganska tantiga.
Välskötta och målade naglar är ett annat tips för att känna sig fin och fräsch.
Ace+Tate kanske är ett bra riktmärke
Man måste gå och prova för att se hur de verkligen sitter i ansiktet. Och ta med någon du känner att du kan lita på smakmässigt (och som är bra på att läsa av din reaktion) Lyssna inte för mycket på vad personalen i glasögonaffären tycker att du skall passa i…
Vad innebär det att du testat linser? För en del tar det ju ett tag att vänja sig, kan tex ha linser några timmar om dagen. Är det all hårfärg du är allergisk mot? Vad har du för utväxt?
Jag skulle hur som fokusera på att äta mat som är bra för kroppen. Promenera, få frisk luft. Kanske träna något? Bli stark, känna sig bra på något (om inte annat att känna att man gör något/har disciplinen), utlösa endorfiner.
Kanske börja med att klä dig i någon bekväm byxa och kanske basic överdel, men mer än bara ”mjukis”, om du förstår hur jag menar? Sätta upp en tofs istället för slarvtofs. Du vet, lite sådana där saker så du själv får känna att du anstränger dig?
Tycker verkligen du ska unna dig en ansiktsbehandling! Så får du en boost och bra grund. Köp sen bra hudvårdsprodukter, fråga om vad som kan passa dig när du gör behandlingen 🙂 Sen finns det ju sådana där ”smink-kurser”, eller finns iaf i min stad, där man kan ta med sitt egna smink och så visar de hur du kan använda det på bästa sätt! Aldrig gått en sådan kurs men verkar så bra.
Köp nya kläder som passar, köp nya glasögon som du trivs i och kanske en keps om du tycker utväxten är jobbig?
Har du kollat efter snällare hårfärger utan ammoniak och liknande? Typ på lyko?
Tycker håret gör så mycket. Ser min utväxt sunkig ut hjälper det inte hur jag klär mig eller sminkar mig.
Alla har perioder då man känner sug missnöjd och ful, det betyder inte att du är det!
Om du vill förändra något för att ”komma ur” känslan skulle jag säga – klipp av en bra bit på håret så att det är friskt och bra kvalité. Vill du jämna ut färgen finns växtbaserad hårfärg. Testa på en liten yta på huden för att säkra att du inte reagerar på den. Gå till salong och plocka/färga brynen.
Kunde varit jag som skrev detta!
Hade en så bra coronahöst 2020 och kände verkligen inifrån och ut hur jag glänste och blev mitt bästa jag. Av privata skäl har jag gått ner mig igen men kämpar mig tillbaka och det här var mitt recept den hösten:
Daglig promenad på minst 5km, gärna på morgonen följt av en god men bra frukost.
Tog hand om min hy.
Åt bra överlag, det kom i samband med mina dagliga promenader. Började senare också komma in i löpträningen igen och jag vet att man inte MÅSTE gå ner i vikt för att må bra och känna sig fin och fräsch, men jag kände att jag gjorde det i alla fall.
Jag mår bra av ett fint hem, tycker det typ känns inne i kroppen och på så sätt får man en form av ”glow” för att man känner sig harmonisk i sitt hem, eller hur jag ska förklara.
Känner också igen det där med glasögon. Jag fick nya i höstas, modell större och lite åt runda/pilot-modell. Jag typ skaffade mig en stil utifrån det, kapade håret axellångt och favoritplagget att bära till detta var polotröja.
Sen tycker jag också att det hjälper om man inte ”sunkar ner sig” hemma, myskläder i all ära men det finns ju fina! Eller så klär man sig i vanliga kläder hemma, även om det inte är så bekvämt alltid.
Kanske inte hjälper, men mycket kommer ju inifrån och det var så jag gjorde och så jag håller på nu igen?
Gå till en optiker och prova bågar, sist jag skulle ha nya så provade jag nog 75 par innan jag hittade ett par bågar som jag gillade!
Ang hårfärg så kan man ju bleka/färga ljusa slingor om man är allergisk mot mörk färg. Jag är allergisk mot mörk färg, men det luriga är att de allergena ämnena är ofta besläktade med andra ämnen som kan korsreagera. Om du reagerade på mörk färg bör du vara försiktig med vilken mascara och solkräm du använder också för vissa ämnen finns i dessa produkter. Även mörka färgade jeans… Läs på om PPD-mix och parafenyeldiamin!
Brun utan sol!! Riktig life saver.
Nu vet jag inte hur ditt ”normalläge” är men för mig som har ljust hår tycker jag också det blir ett lyft att färga ögonbrynen.
Som någon annan sa, lär dig sminka dig snyggt även till vardags.
Fixa naglarna
Köpa lite nya kläder kanske?
Men gud, insåg ju nu att om du inte kan färga håret är nog inte färgning av bryn aktuellt ??♀️
Jo! Det finns allergivänlig färg. Mina tips är:
– brun utan sol(!!). Tipsar om tanrevel PRO, värt alla pengar enligt mig.
– browlift, om du är allergisk mot färg kan du färga hemma innan med tex refectocil sensitive. Jag trodde att jag var allergisk (fått reaktion flera ggr) och har inte färgat på flera år men jag tålde Rapides ögonbrynsfärg!
– kan du slinga håret lite kanske? Vet inte vilken hårfärg du har. I Stockholm finns ”Green Heads” som har allergivänlig färg!
– overnight curls? Eller hitta något snyggt sätt att styla håret på.
– snygga mjukiskläder! Jag går typ alltid i bekväma kläder men får ändå komplimanger. Har lite finare ”mjukiskläder”. Tex svarta mjukisbyxor som är raka och inte med resår vid fötterna. Eller leggings.
– snygga solglasögon, skor och kläder (som ovan).
– gå ner lite i vikt om du vill. Jag gick upp 6 kg pga kortisonbehandling och håller nu på att försöka gå ner. Hittills gått ner 2,5kg. Äter färre kalorier. Äter tex Nicks choklad istället för vanlig.
– hudvård som passar dig. Jag kör koreansk hudvård. Håll det enkelt!
Det är nog det jag kan komma på nu som har hjälpt mig i såna perioder!❤️
Instämmer helt på TanRevel, har varit en gamechanger för en blekfis som mig som inte är så värst intresserad av smink! Använder den var tredje dag och känner mig alltid fräsch och solkysst + i princip omöjlig att misslyckas med till skillnad från vanliga smörjor.
– Klipp håret och ta hand om det så det är friskt och glansigt
– Manikyr och pedikyr
– Hudvårdsrutin och lätt/snabb makeup
– Investera i accessoarer; en finare väska, solglasögon, sommarskor, glasögon
– Skippa mjukiskläder och köp fina set, till exempel i linne eller kashmir i neutrala färger som du kan klä upp med dina accessoarer men samtidigt bekvämt
– Ett sista tips då jag pluggade hemifrån hela pandemin; rutiner. Till exempel gå en morgonpromenad/träna varje morgon, duscha och fixa dig som om du skulle till ett jobb eller skola på morgonen.
Kanontips. Håller med om allt. Dessa rutiner lyfte mig ur vardagshafset.
Tycker att rena, välskötta skor och en snygg frisyr gör extremt stor skillnad. Så mitt tips är att tvätta/putsa dina de skor du har för att fräscha upp dem inför sommaren och gå till frisören, även om du inte kan ändra till en hårfärg som du känner dig bekväm med just nu.
Välj kläder till dagen efter innan du går och lägger dig på kvällen! Jag använder betydligt fler av mina kläder i garderoben och väljer snyggare plagg när jag gör så. De dagar jag inte gör så, utan väljer på morgonen så sitter jag bara jättetrött på sängkanten och stirrar tills jag tar det bekvämaste jag kan se.
Vad har hon för intressen? Kanske något inom det isf? Vinprovning? Ölprovning? Om ni är den typen av personer som tycker sånt är kul så kanske någon slags nakenmålning? Eller en vanlig målning av något annat kul?
Någon bakkurs eller matlagninskurs? Eller typ av provskjutning?
Tex lerduve? Eller glasblåsning? Drejning?
Dem här skulle till den som frågade om saker att göra inför möhippan. Inte riktigt uppdrag men små saker att göra under dagen iaf
Hon sa ju iofs att se stora grejerna redan är bokade och att hon vill ha tips på små uppdrag att göra däremellan. Blir nog lite mycket att klämma in en vinprovning då eller ?
Jo jag insåg det sen. Kan ha läst lite för fort??
Nästa år ska två nära släktingar i samma familj ta studenten. Fick precis reda på att de inte kommer ha studentskiva samma dag (olika skolor). Vi bor 1,5 timme ifrån. Jag antar att det är på en veckodag och vi har småbarn. Hur tusan väljer man vems man ska gå på? Pga omständigheter kan jag inte ta så mycket semester vid tillfället då jag kommer vara tjänstledig från och med sommaren. 3 timmars körning på en dag är rätt mycket med småbarn och skulle inte orka/hinna två gånger på en vecka + dyrt. Vad gör man för att inte såra den ena eller den andra?
Jag skulle avstå från att delta i studentskivorna men uppvakta båda två på något annat sätt vid något annat tillfälle.
Jag tror att dom skulle bli förolämpade om vi inte kom alls är jag rädd. Vi är inte en så stor familj och dom har ändå ställt upp en del för mig i mina yngre år.
Ni kan inte komma typ helgen före då? Liksom för att fira i förskott och inte efteråt.
Har du en partner? Tänker ifall ni kan åka till en var? 🙂 så känner sig båda sedda. Annars hade jag åkt till den som bodde närmast och åkt dit efter och lämnat present, kanske spelat in en video som studenten kan få på dagen? 🙂
Antingen inte gå på någon och fira båda två vid ett senare tillfälle eller gå på den som tar studenten först men svänga förbi den andra och lämna present och säga grattis (roligare att få present i förskott än efterskott tänker jag).
Svänga förbi är lite svårt när det tar 3 timmar körning tur och retur ?
Dom är alltså syskon – så det är alltså samma familj 🙂
Men varför skulle de bli sur om ni inte kommer? Kan ni inte så är det ju så.
Väl taskigare välja ett av syskonen bara än ingen alls.
Men då ser jag inte varför du inte kan komma på första studentskivan och samtidigt uppvakta andra syskonet. Hen lär ju vara där och förstår säker att ni inte orkar resa med barnen så långt två ggr på samma vecka.
Är det själva mottagningen som familjen ordnar du menar? Eller alltså fest? Familjen måste väl förstå att det är svårt att komma på två, det borde varit enklare för de själva att ha en mottagning för båda barnen som tar studenten.
Jo förstod det, menade svänga förbi och hälsa på den andra och gratta i förskott när ni ändå är där på den första studentskivan
Men 3 timmar tur och retur är väl överkomligt? 1,5 h per resväg.
Lämna småbarnen hemma.
Kolla vilken tag som passar er bäst – prata med den som det gäller. Kommer den släktingen närvara på den andres student? När studenten ska iväg och vidare för kvällen kanske ni kan hitta på något med den andre? Om de båda är släktingar; kanske träffa dem båda vid ett enskilt tillfälle?
Vet inte hur nära ni är men generellt är det väl kul att bli uppvaktad men man spenderar ju rätt lite tid med familjen och släkten under själva studentdagen ?
Samma familj i form av att det är två syskon som tar studenten samtidigt men olika dagar. Jag måste fundera lite. Vi är nära släkt och vi har inte så många andra än varandra på vår sida. På den andra förälderns sida finns det fler 🙂 vill så gärna ställa upp för båda syskonen. Tycker mycket om båda barnen och familjen i sig så försöker komma på någon smart lösning:
Finns det någon möjlighet att sova där? Jag hade nämligen försökt att gå på båda, särskilt om det är människor som har ställt upp för en så mycket. Kanske försökt ordna barnvakt om det hade gått (sorry om jag missat om du skrivit om det).
Säg exakt det till studenterna. De är myndiga och kommer uppskatta din ärlighet. Du VILL ju fira båda.
Men detta är nästa år? Måste du planera för det redan nu? Jag tänker att det beror väl på hur och när det är dags, är kalsen två dagar efter varann eller veckan efter varann. Eller så struntar du i att gå på bägge o hänvisar till långa resvägar och barn osv. Eller så åker bara du, barn o partner får stanna hemma. Man kan skicka blombud eller present som för att visa uppskattning istället om man inte kan närvara.
Blir folk verkligen sårade av sånt tänkte jag först men sen kom jag på att det kanske är skillnad på en 19-åring och mig som är 30. Kan du gå på den som har först och ta med present till den andra + nåt som dennes föräldrar kan hänga om halsen sen på den andras utspring? Förklara att du inte kan åka två gånger så du firar båda samma dag. Be om att få säga grattis på videosamtal på den andres studentskiva. Vet inte vad mer man kan göra tyvärr.
Skulle också hoppa båda helt, alternativt gå på den som passar bäst in i schemat och tackat nej till den andra och vid behov skylla på jobbet typ. Men såklart uppvaktat på något annat sätt ?
Du går på ena och din partner på den andra såklart!
Säg som det är. Du vill gå på båda men får det inte att gå ihop. Var ärlig med hur läget är. Kommer de befinna sig på varandras studentskivor? Kan du inte fira båda samtidigt?
Håller med. Var ärlig. Det är absolut inte orimligt att det blir för mycket belastning. Det är lång tid och långt avstånd. Om det inte finns förståelse är problemet inte ditt. Studenten är inte allt.
Om båda två kommer närvara på den första studentskivan så hade jag tagit med mig present till båda två och gått på den, och förklarat att du inte har möjlighet att gå på den andra. Tror inte den andra 19åringen tar illa upp, studenten kommer nog förstå ? hen har något en hel del annat att tänka på just den dagen än att du inte kunde komma.
Nästa år? Det hinner ju hända väldigt mycket på ett år, så förutsättningarna är kanske annorlunda ?
Tänkte samma. Vem planerar ens för studenten om ett år??
Är de lika nära så hade jag nog valt att inte gå på någon av dem…
Tycker faktiskt du ska anstränga dig och gå på båda. Om det är dyrt får du börja spara bensinpengarna nu liksom, det är ju ändå ett år bort. Sen kanske hela din familj inte behöver komma med på båda utan lämna småbarnen hemma och åk själv
Jag har en kollega som inte sköter sitt jobb utan jag och andra kollegor tvingas göra en del av hens arbetsuppgifter då dessa uppgifter måste göras helt enkelt. Jag har börjat att låta bli å göra men till slut måste jag/nån annan kollega göra dom då kollegan helt enkelt inte gör dom. Jag har sagt till kollegan att hen måste sköta sina arbetsuppgifter, ingenting händer. Hen började bråka med mig om saken och jag sa tillbaka, ingenting händer. Cheferna vet om situationen men bryr sig inte utan JAG har blivit stämplad som den svåra medarbetaren (hen som inte sköter sitt jobb springer till cheferna och klagar om mig). Dags att byta jobb?
Fast vad händer om ni alla struntar i att göra uppgifterna? Kommer någon dö, få betala, eller något gå sönder? Förstår att man inte kan strunta i alla typer av uppgifter men sluta hjälp den där latmasken och byt jobb om ni har så slappa chefer
Kolla först om det är tydligt att uppgiften är kollegans och inte din. Är det tydligt så strunta helt enkelt i att göra det. Strunta i om det skapar kaos. När det blir kaos blir det fart på chefen. Får du skit då så visa att du gjort ditt men inte kan slutföra pga kollegan.
Ber chefen dig att göra uppgiften åt kollegan så svara att det går bra men du då vill ha hjälp med att prioritera bort en av dina andra arbetsuppgifter.
Ställ lite krav på chefen. Funkar det inte vänd dig till facket och HR.
Så länge ni får verksamheten att funka kommer chefen troligen inte agera.
Jag har lite samma bekymmer. Så otroligt jävla störande att kollegan ”kommer undan” hela tiden också.
Samma här! Är ganska ny på jobbet och vill inte bli klassad som ”den jobbiga”?
Fy fasen lider med dig, hade samma problem på tidigare arbetsplatsen och fast vi ändå var flera som pratade med chefen om det så kom chefen alltid med bortförklaringar och inget hände. Tog så mycket energi ?
Har en svägerska som är så extremt nojig över allt med sina barn. Att umgås med dem blir nästan aldrig trevligt för hon kan aldrig slappna av och har så låg stresströskel att hon blir sur och irriterad både på barnen med även sin man (som inte är en tiondel så omständlig och nojig). Och det värsta är när hon projicerar det på mig och mina barn också. Jag är inte alls nojig av mig och det stressar henne enormt och hon ifrågasätter saker jag gör med barnen eller nojar åt mig angående mina barn. Hur biter man ifrån till en sån person? Hade det varit en bekant hade jag nog bara låtit umgänget rinna ut i sanden, men det funkar inte riktigt när det är så nära som en svägerska. Eftersom jag inte är speciellt nojig själv så känner jag att jag har svårt att förstå henne. Kan inte förhålla mig på ett bra sätt till nån som stressar upp sig för minsta lilla.
Fatta hennes båda händer, dra henne lite till dig och fråga ”Hur är det?”
När hon nojar ta tag i hennes hand och säg ”Det där ordnar sig jättebra ska du se”
Tala med låg lugn röst.
Berätta sen vad som hände.
Oj vad intressant! Vad nojjar hon över? Kan du ge exempel ?
Typ allt som rör barnen. När de leker kan hon aldrig slappna utan är hela tiden ”på språng” att blanda sig i för hon är orolig att de ska ramla. Om de leker på öppen yta, typ deras trädgård, så nojar hon ihjäl sig så fort hon inte har barnen (särskilt den yngsta) inom synhåll hela tiden. Om de leker i trädkojan tex så är jag inte särskilt orolig för mitt barn, för jag vet att hen har lekt där massor och behärskar att klättra upp och ner till den, men då stressar hon upp sig istället och frågar mig gång på gång: är du okej med det där? Du vet att de kan ramla där va?
Typ såna saker. Hon fick barn några år före mig och körde ofta med repliken: vänta bara tills du själv får barn, när jag ibland tyckte hon var lite väl nojig. Nu har jag två barn och kan fortfarande inte relatera till hennes nervighet.
Jag hade nog pratat med mitt syskon som var tillsammans med henne. Sagt att jag blir orolig själv runt svägerskan och då hade partnern kunnat prata med henne kanske?
Kan du beskriva lite kring vad hon är nojig över ?
Hon låter stressad och ångestfylld. Jag förstår att du vill ”bita ifrån” när samma känsla överförs till dig. Tror tyvärr det bara kommer göra saker värre. Om du har en bra relation till henne kan du försöka prata om hennes oro någon gång när ni båda har tid och barnen inte är där. Annars skulle jag göra som någon annan föreslog och prata om det med ditt syskon.
Dagens kröning – vad tycker ni? Jag såg en del och det känns ju helt otroligt att Charles får hålla i olika heliga regalier och smörjas mm, så omodernt men ändå lite kul. Undra vad de själva tycker…
Tycker det är intressant och fascinerande. Jag gillar ju monarkin men det kostade ju räääääätt så mycket att genomföra, lite väl mycket men jag har å andra sidan ingen erfarenhet att ordna en kröning haha så vet inte vad allt kostar men tänker att kostnad för säkerheten drar iväg rätt bra ?
250 miljoner kostar kalaset.
Helt sjukt…
Nej! Tre miljarder!
Ca 1,3 miljarder får jag upp när jag googlar iallafall ??♀️
Fantastiskt. Bara engelsmän är så här bra på stora ritualer. Som att få bevittna dåtiden i nutid. Förstår att det betyder mycket för många britter.
Kolla in hans mammas kröning. Där var 8000 inbjudna och en himla massa av dem hade tiaror och blingbling av modell värst. Lille Charles står där bredvid sin mormor och tittar på när dotter och mamma kröntes.
Jag är övertygad att mormor pratade med lille Charles om den här dagen. 70 år senare.
Och så maffigt med musiken till när kronan sätts på huvudet!. Sjukt, hon var ju så ung ändå, tänk hur det måste ha känts att miljoner/miljarder? såg på.
300 miljoner såg jag nu att det var 1953.
Trodde inte att det gick till så men var intressant att se! Som taget ur en film.
Fascinerande. Men oj vad Charles såg trött ut.
Ja han såg schleten ut. Drottning Camilla strålade jämförelsevis.
Avskyr Charles så kan inte bry mig mindre.
Helt obegripligt att så många år 2023 fortfarande är för monarkin.
För mig är det obegripligt att en del inte vill ha monarki.
Marcelo Pena, jag tycker att det är lite sorgligt att han opererade sina ögonlock. Hans ögon med hooded eyes var ju lite det som gjorde hans look! Nu tycker jag att han ser mer feminin ut och inte så speciell. Jag har inget emot operationer, har själv genomgått ett par, men tycker det är synd med operationer som totalt förändrat en människas utseende så mycket.
Men en anledning att man opererar när man har så är att man kan ha mkt huvudvärk pga spänningar. Vet inte om det var så i hans fall eller enbart kosmetiskt syfte
Jovisst, men jag tror inte det var därför även om han säger det. Han har ju alltid haft hooded eyes, det är inte pga ålder som ögonlocken blivit tunga liksom… med tanke på allt annat han gjort för utseendet så tror jag nog att detta också är estetiskt, men att det inte är lika mycket ”okej” som att fixa tänderna mm och därför säger han att det är pga att han känner sig tung över ögonen.
Håller med. Hooded eyes är så snyggt. Har noll förståelse för de som opererar bort dem av kosmetiska skäl.
Fast varför är det sorgligt? Det är liksom utseendet. Inte konstigt att folk får så mycket komplex osv när vi lägger så här mycket värde i utseendet.
från av att mått skit av massa ångest och ensamhet under jan feb och mars, samt blivit dumpad, varit rädd för att jag är dödligt sjuk då jag även har hälsoångest så har livet blivit ljust igen?
trivs med att jobba, va med barnen och bara själv då jag har en helg barnfri. Ingen dejting, ingen alkohol, börjat med antidepp/ångestmedicin och börjat tränat flera kvällar i veckan och dragit ner på socker.
Känner mig så glad!!!? ville bara säga det ? att livet kan vända ?
Åh vad härligt för dig! ☀ ?
Heja dig!!! 🙂
Vad glad jag blir! Känner samma sen jag började medicinera!
Jag undrar hur bra det är för ens varumärke som influencer att lägga in såna där syrliga ”om jag vill ha tips ber jag om det” och tackat vänligast nej till att folk tipsar om xxxxxx”. Ni fattar grejen. För det de säljer med hjälp av är ju relationen till följarna, och det känns som en grej de får stå ut med i det specifika yrket. Att de inte ska skåda given häst i mun eller vad man säger och uttrycka sig så att eventuellt engagemang minimeras – även om det bara är litegrann. Tänker också ur samarbetespartnernas synpunkt.
Plus att det blir fånigt när det annars ska frågas efter tips titt som tätt och sen med vissa grejer ja då är det tydligen inte ok. Och ja jag tänker på HT nu, känns som hon ofta ber om tips men även slår ner på folk som tipsar.
Tänkte på det också när jag såg HTs inlägg. Blir ju konstigt när man fläker ut hela sitt liv men säger MEN NI FÅR INTE HA NÅGON ÅSIKT. Och särskilt när typ hälften av alla inlägg är frågor om tips och erfarenheter men helt plötsligt får man inte dela någon åsikt.
Jag får lite dålig känsla av att hon köper så mycket grejer till bebisen och de bara är i veckan 15, särskilt mtp att det är en riskgraviditet, hon har förlorat ett tidigare barn och det tog typ 6 år att bli gravid. Kan dom inte ha lite is i magen och se att allt går bra innan de shoppar loss….
Vecka 16 väl?
Oj ursäkta mig jag tog fel på en hel vecka
Menade 15+3 blir det väl då kanske
Du är ju besatt av henne så borde veta vilken vecka hon är i.
Herregud. Låt henne köpa kläder om hon vill.
Enligt tidigare trådar här har hon ju varit på flera ultraljud. Så om allt sett bra ut på dem så tycker jag inte att det är särskilt konstigt att man börjar köpa lite.
Nej jag är inte besatt. Men du kan säga samma sak till de andra som kommenterar om HT också isåfall.
De förlorade ju tidigare barnet i typ v22 så även om UL ser bra ut så vet man ju aldrig.
De har dessutom RUL kvar och de har inte heller köpt ”lite” saker.
Håller med! Bara för att det har gått bra såhär långt så är det lååååång tid kvar av graviditeten där vad som helst kan hända. Att köpa en massa nappar, kläder osv osv, redan känns bara grymt mot sig själv om något går fel.
Jag började följa henne för att jag tyckte synd om all kritik hon fått, men nu börjar jag förstå den. Hon interagerar ju inte på riktigt med följande heller. Dasha och Hanna Friberg är större influencers, trots det hinner de interagera på riktigt.
Det var gulligt av dig! Hur menar du med inte interagerar på riktigt, typ att hon ställer dumma ”skriv vad ni vill hitta på i helgen under min nya bild”-frågor för att få mer engagemang?
De andra gillar reaktioner som man gett på stories, uppskattar tips som de fått från följare etc etc. Det här är som tvärtom. Oväntat att en mindre influencer som ändå ska ha det här som jobb inte gör ngt av det.
Efter allt hon upplevt vill jag se henne lyckad, men det skaver när det känns som om följarna stör och ja..jag vet inte. Kanske är en period som hon är inne i pga all oro? Förståeligt isåfall. Rätt ny följare så jag kan inte veta
Reagerade när Sandra Beijer snäste av ett gott råd angående gardiner. Vad tusan liksom. Vill man inte interagera eller få respons från intresserade så kan man ju antingen inte publicera de kommentarerna eller inaktivera fältet helt. Men att först publicera för att sedan snäsa känns dubbelt aggressivt och syrligt. Undrar precis som du, vill de inte ha en bra relation med sina följare?
Ja det är så himla märkligt! Och jag tkr som sagt att man får stå ut med den biten av yrket när man ändå har den ynnesten att få jobba med det
Och tjäna riktigt mycket pengar på det!
Det har jag missat! När gjorde hon detta ?
Tänker på Hanapee.
Ja lite! Men hon ber inte om tips och andras erfarenheter eller allmän input som HT gör, åtminstone inte lika ofta
Hon är ju allmänt dryg nuförtiden…
Samma med Emma Forsblom, om nån följer henne? Hypar upp sin flytt till Norrland nåt enormt, ber om tips och råd mm. Men så fort nån frågar varför hennes sambo inte ska flytta med så blir det taggarna utåt ?
Ja, jag fattar inte hur man orkar hålla på. Flyttar 60 mil från killen och lägger upp massa stories om ”abusive relationships” och hur mycket hon älskar sin son och sin hund. Som att be om att få kommentarer om varför killen inte syns eller nämns, men ändå bli skitsur när någon frågar.
Känns så himla töntigt bara. När man fläker ut rövar och tuttar och sexleksaker men en fråga om killen – nä då blir man sur. Så märkligt.
Haha exakt! Hon känns väldigt omogen och ego.
Det är samma med hon andra ivf:aren Saralagom. Jag har haft hyperemesis tre gånger och det är vidrigt. Inga mediciner hjälpte mig heller så jag tog med glädje alla tips och råd jag kunde få.
Hon blir istället sur när någon tipsar.
Jag är gravid och får så jävla mycket råd att jag blir TOKIG. Nu är jag inte influenser utan får mer eller mindre välmenande tyck&tänk från varenda morsa i stan. Majoriteten av alla kvinnor får barn, ändå tror varenda mamma att de sitter på unika råd. När jag mådde illa slutade jag att berätta det för folk för varje dag fick jag råd om: tugga mandlar/salta kex/knäckebröd/Oliver/gurka/osv i oändlighet, jag fick tips om mediciner (som om läkaren inte redan har skrivit ut), armband, fotmassage, you name it. Efter nån vecka orkade jag inte höra mer och slutade dela med mig av mitt mående istället. Tänk då att vara influenser och få samma tips från hundratals, tusentals. Sen kommer dessa råd i varenda fråga. Vilken barnvagn, vilket babyskydd, vilka kläder, napp eller inte napp – vilken napp, hur ska barnet bäras och nu på sluttampen: ska barnet ammas och hur ska jag göra det. Det kommer konkreta ”råd” om sjölva amningen, och lika pushiga råd från mammor som flaskmatade och anser att det är SUPERIOR. Till slut brinner hjärnan.
Jag är förstagångsmamma, men jag är inte dum i huvudet. Jag kan söka information jag behöver själv, jag kan bestämma vad som funkar för oss i vårt liv, jag kan känna efter vad jag och min kropp behöver, jag vill dessutom vara mamma på mitt eget sätt och inte som min kollega Lisa eller grannen eller svägerskan eller nån annan. Förstår HT till 100%. Man orkar inte med alla jävla åsikter.
MÅSTE du dumpa över alla ”råd” oönskat? På privatpersoner eller influensers? Måste din åsikt alltid bli luftad?
Ändra din inställning. Folk försöker vara snälla och ge råd. Om du säger att du är illamående så försöker folk säga vad som funkar för dem. Så du slipper uppfinna hjulet på nytt liksom. Ta det med en klackspark istället för att bli så irriterad. Bland alla tipsen finns ibland guldkorn eller saker du kan ha nytta av senare. Sedan kan jag personligen tycka det är värre med tips när man faktiskt har barn och någon vill ge tips på uppfostran. Jag har tre barn, tre helt olika barn och testat det mesta. Jag behöver då inte tips från någon med ett barn om hur jag ska göra. Men jag säger bara tack för tipset. För ingen säger något för att vara elak. Så ändra din inställning om du inte vill gå runt och vara irriterad de närmaste 18 åren…
Du förstår väl att folk säger för att hjälpa dig? Det handlar inte om att lufta sin åsikt utan att ge dig tips om vad som kan hjälpa mot illamående.
Inse istället att du inte vet allt och lyssna på råden du får. Glöm de du inte gillar och nyttja de du gillar.
Du är inte första människan som är gravid. Det finns så sjukt många bra tips att få om du bara vill lyssna.
Så nyfiken på vad som hände med Linn Herbertsson och Mattias Trotzig, de verkade så kära, gjorde slut och nu är hon förlovad med någon ny.
I såna kretsar är det väl vanligt att ju rikare och mer inflytelserik man är desto mindre lojal är man… hans aura skriker otrogen 40+ som inte kan stadga sig. Men vad vet jag
Ja han har en sån knullig bakisaura så det inte är klokt! Tänker på typ packade stureplansmän med hamburgerdressing runt munnen och fläckig slips som baraaaa vill knullaaaaa. Har absolut inga belägg för detta.
Hahahahha exakt så, och sådär snuskig som stöter på 20 åringar på klubben o fläker bord och drinkar. Sliskig typ bara
Och Forni som är team Trotzig men väldigt mycket kompis med Linn när det passade…
Var hon hans eller hennes vän först? Tycker det är så märkligt att hon umgås med han nu, men det passar väl att va vän med en rik jävel, det är det enda folk i innerkregsen bryr sig om
Ja jag undrar också! Dom var ju såååå kära. Och nu förlovad med någon ny. Dock får jag bättre vibbar av hennes nya än av Mattias.. känns dock lite också som Linn har valt pojkvänner efter plånbok? Kanske är en fördom vad vet jag. Linn sörjer väl lite sommarhuset på Värmdö kan jag tänka mig??? Hon var ju jämt där. I övrigt verkar hon trevlig och ha integritet. Forni verkar så förbannat falsk.
Det är vår och snart sommar! Min garderob behöver uppdateras litegrann men jag har ingen inspiration. Har ni några tips? Antingen på plagg, outfits eller instagramkonton som visar upp snygga kläder inför säsongen som nu är.
Klär mig ganska tidlöst tror jag, vissa plagg kan såklart vara mode men överlag är min stil rätt clean, lite business, kvinnlig, typ så.
Så det jag framförallt gärna vill ha lite hjälp med är kläder som passar för uteserveringahäng såhär års, studentfirande och sommardagar. Jag kommer självklart att återanvända plaggen så det är inte så att de köps för ett tillfälle och sen ligger de i garderoben utan de brukar användas flitigt för jag gör ganska mycket saker på somrarna.
Jag har gått upp lite i vikt också så det är en anledning till varför jag inte har inspiration, känner mig ful i allt. Så om ni har tips på ”måsten”, konton eller vad som helst så får ni gärna tipsa!?
Hmm! Spontant är ett tips att kanske satsa på lite accessoarer att addera som kan pigga upp det du redan har?
Tänker mig ett par klassiska mules-klackar eller om du vågar ett par taxklackar i någon poppig kulör? Kanske ett par stora örhängen från Caroline Svedbom eller liknande? 🙂
Kolla in linnekläder. De är lite grövre tyg och är det ett bra märke så är fallet på kläderna riktigt bra. Linnejacka utan knappar och ett linne i en trevlig färg med urringning och ett stabilt smycke till. Byxor som är luftiga och raka i modellen är klädsamt.
Platta snygga sandaler så går man mer behagligt och så slipper man ont i fötterna.
Tyvärr har jag inget att länka till.
Gå med i Facebookgruppen Labels we love, där kanske du får upp lite inspiration. I den säljer privatpersoner fina märkeskläder begagnat, mycket från t ex Rodebjer och liknande märken.
Hitta vilken kjolmodell som passar dig och sen köper du kjolar och klänningar i olika färger och mönster.
Alltså, vi är två heltidsarbetande personer, två barn. Hus ca 200kvm. Tycker det är helt orimligt att hinna med hålla huset i schack, hur har ni det som är i liknande läge? Har ni alltid huset välstädat, eller kan det vara så där att ni känner att hoppas ingen kommer spontant, då kommer nu undra vad vi lever i för kaos??
Väldigt många har rörigt hemma. Är rätt orimligt att tänka att det ska vara välstädat jämt när man jobbar heltid och har barn. Bara de som har städning som hobby eller har hemstad varje vecka har det fint jämt.
Har ungefär samma förutsättningar, fast jag är föräldraledig just nu. Det är nästan konstant leksaker överallt ? Försöker att alltid ha fått iordning köket på kvällen och gärna städa upp i vardagsrummet iallafall.. Dammsuger typ en gång i veckan och vid behov i kök/hall. Dåliga på att damma/torka av ytor. Värdelösa på att moppa golv. Men tror inte att vårt hus uppfattar som äckligt iallafall ? men vill gärna ha lite framförhållning innan besök för att ordna upp det värsta!
Om det känns bättre kan jag berätta att min mamma, som var heltidsarbetande och var volontär i diverse organisationer, dammsög och dammade varje dag efter jobbet samt torkade golven varannan dag etc. Folk tyckte att vi hade det så fint o undrade hur hon hann.
Jag som barn hade noll givande kontakt med henne. Hade hellre haft det stökigt hemma o närvarande föräldrar. Bättre med damm i hörnen och kärlek överallt annars❤️
Hade exakt samma hemma hos mig. Varje gång jag får städångest pga tankarna på hur det ska se ut skiter jag i allt och lägger en pärlplatta med mitt barn. Vill inte städa bort deras barndom.
Du gör så rätt! ❤️
Precis så tänker jag vara med mitt barn.
(Barnet är alltså fortfarande i magen)
Med barnet i magen så kan man ju börja träna på att ha det lite ”bohemiskt” hahaha.
Håll i ungarna medans de är där och lek, lek så in i helvete.
Det är samma här: två vuxna, två barn, heltidsarbetande och ett hus på 185kvm. Vi har robotdammsugare som sväljer väldigt mycket tid faktiskt. Sen plockar vi alltid när vi rör oss i huset, automatiskt. Lever väldigt minimalistiskt, har också två barn men inte en uppsjö av leksaker och allt i huset har sin plats. Då är det både lättare att hitta och det går snabbare att städa.
Här är vi en heltidsarbetande, en föräldraledig, ett barn och en katt i en lgh på 80 kvm och behöver ändå städhjälp varannan vecka för att hålla det någorlunda städat haha. Imponerande av er med hela hus att hålla efter.
Nyfiken bara, vad behöver ni hjälp med? Kan inte två personer städa en lägenhet på 80 kvadrat?
Jag har absolut inte städhjälp. Men ganska exakt samma. 2 vuxna, 1 barn, 1 katt och lgh på 80 kvm.
Asså det är den där katten. I kombo med en extremt matkastande unge.
Men framförallt katten. Innekatter smutsar ju ner motsvarande minst 2 barn. Så känns det.
Men älskar honom och hade haft han 8 år innan ungen. Men det blev påtagligt nu när man har mindre tid att städa.
Kan kan vi väl men det är rätt mycket att hålla efter redan, håller med anonym om att katten skräpar ner mer än man tror och har dessutom en bebis som gärna kryper runt och stoppar saker i munnen. Dammsuger varannan dag. Känns som att vi inte skulle göra annat än att städa om vi skulle göra allt. Nu blir det grundrent 2 ggr/mån och då mycket lättare att hålla efter. Handlar väl mer om en prioritering av tid, lägger hellre tiden på att göra något roligt med familjen.
Håller helt med! Här har vi egentligen ganska gott om tid att städa och fixa, men orken/driver finns inte alltid. Vi hade ju kunnat städa hela kvällen efter typ 19.30 när barnen sover om vi ville, men så vill vi inte leva ?
Det jag tänker är ”varför bo så stort”.
Fyra personer på 200 kvm är liksom inte rimligt. Jo jag vet att många i Sverige bor stort, men tänker man efter är det inte nödvändigt alls. Bara en massa extra jobb.
Vi är fem personer och bor på 121 kvm, mina grannar är åtta personer och bor på 130 kvm, min man växte upp med 70kvm för fyra personer och jag med. 64 kvm för fyra.
Och så vidare.
Jag gillar att bo stort. Växte upp 5 pers på 160 kvm och skulle inte vilja bo mindre med min framtida familj om vi blir lika många (nu är vi snart 3). Så skönt när vi alla tre barn var tonåringar och behövde utrymme. Bor på landsbygden, kanske hade känt annorlunda i en stad.
Så stort är det väl inte. Jag fick inte in alla rum som jag ville ha dom på 190kvm när jag renoverade och då var jag ensam. Men då gillar jag att ha lite space också.
Tycker det är så konstigt att eforsblom skriver att hon ska flytta själv till annan stad men att det inte är slut me killen sin.
Jag ska på mitt livs första terapisamtal nästa vecka. Vill inte gå in på varför jag ska dit men kan säga att det inte handlar om något trauma utan mer svåra livsval.
Hur som helst, sitter någon inne på tips på vad man ska tänka på inför ett första terapisamtal? Jag vet absolut ingenting. Jag vet knappt om jag kommer våga prata med terapeuten om det jag behöver prata om…
Gå dit och säg precis som du sa nu. Terapeuter är duktiga på att få en att prata och de jag har träffat har varit väldigt tålmodiga med att ”få fram saker”. Hur svårt det än är är mitt tips att försöka vara så öppen som det går, dom vill hjälpa en och man får försöka lita på dom och deras kunskap. Det kommer gå bra och stort steg att du tar dig dit 🙂
Du kan ju börja med att berätta varför du är där, dvs om dina svåra livsval, och sen kommer terapeuten göra sitt jobb. Jag har gått i terapi regelbundet över 1 år nu, vissa gånger känns lite ”meh” och andra gånger ger riktiga aha-upplevelser. Väl spenderade pengar för mig, har fått större förståelse för både mig själv och andra. Började gå när jag höll på att gå in i väggen och mådde dåligt, hade lagt alldeles för mycket jobbigt på hög under alldeles för lång tid. Bra att du ska börja gå i terapi!
Gå rakt på det du behöver prata om. Du vet själv vad det är tydligen så kör hårt. Hen du talar med kommer haka på utan att döma dig.
Skulle inte förvänta mig för mycket efter bara ett samtal. Gå in med inställningen att först få en känsla för terapeuten, om det är någon du tycker verkar vettig och som du tror att du kan känna förtroende för.
Jag går regelbundet och har gjort i snart 1 år och det är först nu som jag upplever att vi kommit in på de djupare planen. Men med det sagt, varje samtal har jag ändå känts givande och jag tror att det varit viktigt för min resa att långsamt bygga upp tillit och trygghet.
Lycka till och hoppas att det blir ett bra samtal!
Håller med ovanstående. Plus att fundera över målet med terapin. Vad vill du uppnå med att gå dit? Kan vara bra att formulera det (även om det sedan kan ändras längs vägen).
Du kommer få göra en massa självskattningar, och ev någon slags screening/basutredning. Om det är inom vården dvs
Var ärlig. Och var medveten om att det verkliga jobbet gör du själv mellan terapisamtalen.
Första gången grät jag konstant hela timmen haha
Hej! Är inne på att skaffa en Bichon Havanais. Någon som har eller har haft och vill dela med sig av erfarenheterna? ?
Jag har en hane som är 4 år. Jättebra familjehund, han är lättuppfostrad ”mjukt temperament, pigg och glad men inte sådär energiskt krävande som t ex en terrier. Det finns en del som är duktiga på lydnad, spår, agility osv men det är främst en mysig sällskapshund. Det man får tänka på (och som kanske kan vara ett minus för en del) är att det är en hel del pälsvård, speciellt om man inte vill klippa kort.
Tack snälla för svar!! ❤ Låter bra och precis det vi är ute efter. Mest för kärlek och gos men jag kan tänka mig att testa agility om hunden är med på noterna. Hur är det med skällande, har hört lite både och?
Det är både och. Min är tyst av sig och har aldrig behövt träna bort skällande men det finns andra som har närmare till skall. Men sällsynt att det är sådär ”skäller på allt och vägrar sluta”, förutsatt att man köper hund av en seriös uppfödare som bara avlar på hundar med rätt temperament och socialiserar och tränar dom.
Låter bra. Förstår att det kan vara väldigt individuellt också. Kommer att köpa från en seriös kennel. ?
Har ingen havanais själv men har i princip bara positiv erfarenhet från den rasen! Skulle nästan säga mindre skällig än många andra raser i samma storlek.
Har haft en malteser (mer skällig ras) och jag måste också understryka att pälsvård är VIKTIGT. Hunden har ont om den får tovor. Vänj hunden vid borstning och klippning direkt sol valp eller lämna in relativt ofta. Då kommer ni att få en superfin familjehund i en havanais❤️
Jag har en havanais, hon blir fem år i sommar! Har tävlat i både rallylydnad och agility med henne, hon är jättemotiverad och älskar att träna/göra tricks, kan vara lös och skäller inte alltför mycket. Lika nöjd att gå en mil som att hänga en hel dag i soffan. Kan vara ensam ett par timmar utan problem. Klipper ner pälsen på henne ca fyra gånger per år, då behövs inte så mycket borstning. En fantastiskt livsglad liten typ, inser nu när jag beskriver henne att hon verkligen är en drömhund ❤️
La ner tid på bra valpkurs och tillhörande träning/hemläxa när hon var liten, det rekommenderar jag till alla som vill ha trevlig familjehund!
Tips på bästa doftljusen som ger riklig doft i hemmet?
Voluspa sprider sig i hela min bostad! Luktar så otroligt gott
En annan som undrar: Vilken Voluspa ska man köpa? Någon doft som är extra god?
Crisp champagne!! <3
Men det är väl helt och hållet individuellt?
Ja självklart men man kan ändå be om tips? Det frågar man ofta efter i parfymerier också.
Mandarino cannela är härlig. Har testat olika därifrån, men denna är överlägsen enligt min smak❤️
Mandarino cannela?
Voluspa!
Yvelis! Finns inga bättre ljus! <3
Haha Det här kommer komma konstigt men alltså har du ett Coop i närheten så kolla in det. Deras ljus är fan bra!
Tänkte på tråden igår om pick me girl, det finns ju också it girl. Finns det några fler typer av ”girl” som beskriver ett beteende och isf vilket? ?
Mean girl. Spiller onödig shade.
That girl! 🙂
Vad är ”that girl”?
Typ den som vaknar fem på morgonen, städar och kör lite morgonyoga, äter en nyttig frukost och går sedan ut på en långpromenad i solen. Läser böcker och håller på med journalning. Typ sund och nyttig livsstil
Den som låtsas vara snäll och fin mot andra men sen hör man henne snacka skit om alla bakom ryggen på folk? ?
Vad är en it girl då?
Clean girl finns ju också, men har inte förstått vad det är heller?
It girl är framgångsrika tjejer som får mycket uppmärksam, tex i media. Paris, Lindsay, Nicole osv sågs som it girl. Man skulle väl kunna förenkla det till dåtidens influencers, fast de använde sig av äldre media. Typ poserade med produkter framför paparazzis, fick betalt för att festa osv.
Basic bitch ?
Girl next door
Småbarnsmamma som är på jakt efter preventivmedel. Tycker det är så svårt! Kört med kondom senaste åren men tycker det inte är så najs att det blir ett avbrott när kådisen ska hämtas/dras på. Jag gillar verkligen hur jag mår under ägglossning och har ingen tydlig PMS så önskar att fortsätta med ägglossning.
Är det kopparspiral som gäller då? Hormonspiral??någon med erfarenhet som vill ge tips? 🙂
Jag har kopparspiral och hade det några år innan barnen kom. Är väldigt nöjd! Kan inte påstå att jag har några biverkningar alls. När min bm efter sista barnet frågade om jag blödde mycket innan, varpå jag svarade ja, så sa hon att jag kan komma att blöda ännu mer nu. Men det är tvärtom! Jag blöder mycket mindre. Valde också kopparspiral för jag inte ville ha några hormoner i kroppen eller ett skydd som det gäller att komma ihåg att ta/använda ex. p-piller och kondom.
Kondom kombinerat med natural cycles.
Haft kopparspiraler de senaste 10 åren. Kommer aldrig ha något annat, testade allt möjligt innan jag satte in min första kopparspiral. Ja, mensen blir rikligare och mensvärken förvärrades men det är värt det alla dagar i veckan. Jag älskar att vara hormonfri och att få gå igenom min ägglossning varje månad. Det gör förstås ont att sätta in och ta ut men det finns bedövande spray och så finns det bättre gynekologer.
Jag tar hellre än kula i båda knäskålar än att min mens skulle bli värre, så stryker kopparspiral från min lista ??
Min kopparspiral fastnade… Det var inte skönt när den skulle tas bort, så aldrig mer?
Tips: ha inte kopparspiral om du har mkt mensvärk. Det blir mkt värre med den, eller blev så iaf för mig. Önskar någon hade sagt det till mig innan.
Mini eller mellanpiller?
Men mellanpiller fungerar inte om hon vill ha ägglossning…
Jag har inte haft preventivmedel sedan 2015 men behövde börja nu då jag upplever värre pms efter varje barn. Tidigare har jag blivit nedstämd av preventivmedel men testar just nu p-piller Slinda. Det verkar funka bra! (Men vet inte hur den påverkar ägglossningen o så)
Någon mer som är nyexaminerad och söker jobb nu i en lågkonjunktur? Jag har varit så nära. Så jävla nära, men det har ändå inte gått hela vägen. Nu börjar mina tankar bli så mörka om mig själv.
Hej! Jag tog examen i januari och har sökt jobb sedan förr hösten, har varit på flera intervjuer och flera gånger har jag varit sååå nära. Ett tag gav jag upp för det tär rätt mkt på ens självkänsla, särskilt när jag såg att fler och fler fick jobb från min klass. Men ÄNTLIGEN var det min tur, skrev på avtal förra veckan och börjar efter semestern. Så ge inte upp, hur jobbigt det än är, plötsligt är det din tur!
❤️ tack! Har också sökt sen slutet av sommaren/början på hösten .
Det kommer vända, håll ut! 🙂 Att du varit nära mållinjen innebär något bra, att du är attraktiv för arbetsgivare. Din tid kommer. Kram.
Jag och min sambo har verkligen en dipp i vår relation. Två barn under tre år. Vi missförstår varandra hela tiden och känns inte alls som ett team. Jag tycker att han är sur och inte uppskattar allt jag gör för honom (jag gör säkert också fel). Har ingen lust till närhet pga alltid irriterad på något…. Tycker att vi kommunicerar men det är som att vi pratar två helt olika språk. Vi har varit tillsammans i tio år men problemen har kommit sen vi blev föräldrar. Vad gör man? ? Känner mig så låg och vilsen
Åh! Kunde varit jag som skrivit EXAKT det där. Familjerådgivning är mitt tips.
Har problemen kommit sen ni fick ert första barn eller sen ni blev tvåbarnsföräldrar? Är det problem/beteenden som du kunde ”känna hint av” innan men som förstärkts nu med barn, eller är det totalt nytt?
Generellt tips är att hitta en tid 1-2 gånger i månaden som ni kan gå i parterapi. Om det är en kostnadsfråga, se om ni kan välja bort något annat i några månader för att ge terapi en chans.
Hmm, det är nog vissa beteenden som förstärkts sedan barnen kom men som inte störde mig på samma sätt innan. Men sen är det ju många nya situationer som uppstår med barn som vi inte ställts inför tidigare. Jag tycker tex att han kan vara småsint och ha svårt att släppa saker. Ikväll har jag exempelvis varit ute och käkat med mina vänner för första gången sedan andra barnet föddes, vilket jag tycker att jag är VÄL värd. Nej men då när jag kommer hem sitter han och tjurar över att det varit sååå jobbigt att lägga båda barnen (vilket det säkert varit men hallå? En kväll?) Orkar inte med sånt beteende, det slukar energi. Men ja, älskar mina barn över allt annat och mår ju piss av tanken på att vi inte skulle vara tillsammans och det är framförallt med tanke på barnen just nu faktiskt. Om relationen var så här skakig utan barn hade vi kanske gjort slut redan. Men nu vill jag ju kämpa för familjen som vi ändå skapat tillsammans. Kanske att parterapi är ett måste.
Pratade med en annan mamma på middagen som beskrev så fint hur de samarbetar för att underlätta för varandra kring vab m.m och då blev jag så avundsjuk och kände bara att det känns mer som att jag och min partner konkurrerar MOT varandra. Vi har hamnat i ”vem som har det jobbigast” typ.
Så jobbigt när man är där. Som att det är en tävling. Som att man kan vinna något. Som om det ens spelar någon roll (i stundens hetta gör det ju det).
Lider med dig, det låter pissjobbigt. Har inget förslag på förbättring, tyvärr. Mer än att försöka prata om det för att lyfta att du verkligen inte vill dra dragkamp hela tiden utan samarbeta och stötta varandra.
Parterapi är kanske ett måste och är med det sagt inget negativt. Det visar bara på det du precis skriver, att du i alla fall (kan inte tala för din sambo för jag vet inte) vill kämpa för familjen och eran relation och inte bara göra slut direkt.
Parterapi?
Familjerådgivning.
Håll ut. Barnåren är sådär. Man är trött och lättirriterad. Det brukar gå över.
Fast så illa som hon beskriver behöver det verkligen inte vara! Att han är sur och inte unnar henne en fri kväll, att de inte kan kommunicera. Så ska det inte vara.
Vi fick på parterapi via kommunen, som kallas familjerådgivning. Det räddade vår relation
Småbarnsåren är tuffa och tröttheten hjälper inte till. Man kan få familjerådgivning via kommunen eller svenska kyrkan. Har man småbarn brukar man prioriteras i kön.
Umgås ni något på kvällarna när barnen sover? För vår relation kan det ge så mycket att sitta och prata en kväll istället för att se på tv. Eller sitt och spela lite spel när barnen sover. Det är med att umgås och se varandra. Man behöver inte göra det varje kväll men ibland. Prata med din sambo idag om att det förstör lite sin kväll att komma hem till en sur gubbe. För det kan faktiskt vara att han egentligen unnar dig kvällen men hans kväll var hemsk. Är det första gången han är själv med dem på nattningen så kan det varit skit jobbigt för honom. Han har rätt till sina känslor med. Så förklara i lugn och ro strid hade en trevlig kväll ute och den fick ett tråkigt avslut när du kom hem. Då kommer han säkert be om ursäkt. Ibland är det svårt att inte fokusera på sig själv när livet är tufft. Det är ansträngande med småbarn. För vår del så blev vi ett VI mycket mer efter tredje barnet. Mycket mindre småbråk och istället så löser man bara allt. Men vi tjafsar med såklart! Men ibland är det svårt att se hela bilden.
Hoppas du hade en trevlig kväll med kompisarna!
Tack för klok input ❤️ Ja det var första kvällen han nattade båda så visst förstår jag att det var jobbigt men som du skriver så tog det ju glädjen av min kväll att han inte småpratade och frågade hur jag haft det och sådär. Idag har jag varit hos min mamma med båda barnen så inte hunnit prata med honom men ska göra det sen. Ska kolla upp familjerådgivning som flera av er tipsade om också.
Finns det någon stad i Sverige där det är lättare att skaffa vänner som 42-årig barnfri kvinna med sambo? ?
då jag alltid bott i göteborg och inte har några andra erfarenheter så kan jag säga att vi är bättre än stockholm
Eh, det kan du ju INTE säga i så fall…
en kränkt stockholmare! min tes är bevisad 😀
Inte kränkt eller stockholmare men ditt inlägg var ologiskt.
Är inte heller stockholmare, men jättekonstigt att påstå något sånt när du inte har erfarenhet av att bo i någon annan stad ?
De fattade inte Göteborgshumorn ?
Är så kär i en kille på mitt gym, blir helt nervös när jag ser honom och hoppas varje dag att vi tränar samtidigt. Har absolut aldrig pratat med honom, haha, så det är helt o hållet utseendemässig kärlek ?
Behövde lätta mitt hjärta bara!
Hur blir man kär om man bara har utseende? Eller typ fantiserar du ihop en person till utseendet? ? Undrar seriöst, krävs mer för mig för att bli kär.
Har absolut fantiserat ihop en personlighet till hans utseende, även en hel hög med scenarion där vi pratar ? får tiden att gå lite snabbare på gymmet Hahah
Han luktar ju gott. Det är doften! Och då när man känner doften ja då ser man hur snygg han är.
Åh vet inte ens hur han doftar faktiskt men kan tänka mig att min fantasi har med feromoner eller vad det heter och göra!
Kär är du ju inte, snarare intresserad ☺️ Är ju inte alls säkert att du skulle bli kär om ni väl fick kontakt och lärde känna varandra
Härligt ändå med lite pirr på avstånd 🙂
Tänker du ta steget till något närmare?!
Det kommer jag absolut inte göra, gillar fantasin jag har och vill inte förstöra den om det skulle visa sig att han är hjärndöd. ?
Förstår dig…
Haha så det kan alltså vara ett riktigt stolpskott.
Men bra att ha nåt att besöka gymmet för 🙂
Det kan helt o håller vara en riktig nitlott tyvärr ?
Haha spännande
Vilken stad är detta?
Stockholm
Linn Herbertsson har förlovat sig! Men vem är hennes snubbe? Och vad hände med Mattias trotzig.
Verkar vara ytterligare en miljonär. Linn har alltid gjort sitt yttersta för att hamna i de kretsarna och skulle aldrig kunna välja en ”vanlis”. Utan pengar, inget intresse för Linn.
Men varför lägger hon aldrig in nya bilder i flödet? Inga bilder sen 2021 men verkar ju använda instastory
Snabbt gick det! Senaste inlägget är från sommaren 2021 och då är mattias trotzig taggad.
Är två år snabbt?
Det var väl exakt så när hon bytte från sin tidigare kille till Mattias också?
Fast hon och Mattias har ju ändå varit ett par i minst 10år, så är ju inte som att hon hoppar från kille till kille hela tiden. Lär väl ha hänt någonting mellan dem eller så funkade inte förhållandet längre. Och i den åldern brukar det gå fort när man ska hitta någon ny, speciellt om man inte har några barn och det är något man vill ha.
Hur blir man av med hälsoångest?
Den förstör mitt liv! Är typ det enda jag tänker på. Exempel – fick influensa och var säker på att det var sepsis och sökte sjukvård. Helt orimligt att leva såhär.
medicin, terapi och viljan att vilja bli av med hälsoångesten. då den tar över ens liv.
har själv varit där. psykiatrin, hjälpte mig otroligt bra. jag hade grav hälsoångest för 2 år sen och det är nu som jag faktiskt mår bra igen.
omtankar ❤️
Någon mer som tänkt på varför ”tomasochmalin” Malin typ inte kan hålla sina ögon öppna när hon pratar? kolla deras instagram så vet ni vad jag pratar om ? ser nu enbart de när jag kollar på deras klipp ?
För mycket fransar?
Varför skulle fransarna enbart bli för mycket när hon öppnar munnen?
Jag känner mig så ful sen flera månader. Håret är fult, huden är ful, blir inte ens snygg när jag fixar mig med smink och hår. Ögonen är liksom inte sådär klara eller vackert formade som de brukar. Har tappat massor med fransar pga ögonproblem sista tiden men blir inte ens fin när jag sätter på lite extra fransar. Inget av sminket lägger sig bra eller lyfter mitt utseende. Jag gör allt som jag brukar. Vad har hänt med mig? Botemedel?
Är väl ganska klassiskt att känna så efter vintern, blek, torr och tråkig osv.. Kan du inte börja med att satsa på massa fukt både för hår och kropp tex och se om det gör skillnad. 🙂
Ja tanken har faktiskt slagit mig att det är typisk vinterfulhet det handlar om. Har nog känt såhär många vårar och sen poff, så är man en liten gudinna igen till sommaren. Men det har helt ärligt varit lite extra vinterfulhet det här året ändå. Man är väl trots allt ett år äldre. Får köra på lite fukt och invänta bättre tider och se om det hjälper. ??
Verkligen vinterfulhet. Bomba med fukt i hud och hår efter exfoliering, se över dina matvanor och ät mer frukt och grönt, drick vatten, är dina sömnvanor bra? Träna, ut i solen med dig, gör det du kan med manikyr och pedikyr. Snart är du gyllene och sommarmjuk igen.
Mycket möjligt att det är det. Men extra illa detta år. Har fått sämre hy då jag slutat med p-piller nyligen, har lite perioral dermatit som gör att jag inte kan exfoliera huden ordentligt och ögonproblematiken blir tyvärr värre i solen och det bidrar ju till att sminket inte direkt lyfter looken när ögonen är röda och blanka och lite ihopknipna. Men jag får satsa på det jag kan påverka, som du säger, mani och pedi, träna. Det ska jag göra. Tack för pepp!??
Du beskriver mig ! Mitt började också för några månader sen men jag började med p piller även då. Inget funkar längre. Jag tyvärr inga tips, ville bara säga att du inte är ensam ?
Det är ju kanske hormonellt betingat för oss båda. Jag slutade nämligen med p-piller för några månader sen och jag tycker helt ärligt att jag blivit ful sedan dess. Tydligen kan man få dålig hy när man slutar med pillren och det har jag fått erfara nu.
Jag brukar i dessa perioder försöka starta med insidan .. Påriktigt så gör 8h sömn , promenader i friska luften och regelbunden träning under. Sen det viktigaste, hälsosam mat (och mat som är gott för själen ibland också) och massa vatten. Så jäkla tråkigt , jag V E T . Men det GÖR något . På utsidan så hjälper verkligen BUS, återfuktande mask någon gång i veckan , fixa naglar på salong och kanske en liten uppfräschning av håret . Tycker även att något nytt plagg kan hjälpa lite också, och fräscha underkläder .
Tack!?? Det inspirerar verkligen dels att fler av er känner igen er i denna känsla och att ni ger handfasta tips på vad jag kan göra för att få känslan att vända. Jag ska försöka vårda både in och utsidan och hoppas att det hela vänder. Kan ju också känna att en lite flirt hade ju inte skadat.?
Man är aldrig så snygg som när man har en flirt!!
Jag är gravid och tränar bäckenbottens muskulatur genom knipövningar men är intresserad av att köpa knipkulor. Någon med erfarenhet som har tips om bra produkter?
Skulle snarare rekommendera att träna bäckenbotten på annat sätt än knip. Börja följa kontot ”getmomstrong” på Instagram för massa bra övningar!
Är det nån av er som jobbar med bokföring? Löpande bokföring typ o vad har ni i lön? Vad tycker ni om arbetet? ?
Vad tycker ni om crilles ring som han ska fria till Pernilla? ? ni som kollat på senaste avsnittet av ww.
Han är så obehaglig. Mimik, tonfall och ord stämmer aldrig. Psykopat eller bara väldigt bra skådis. Stackars P.
Tyckte det var sjukt spännande med skvaller om honom .
Jag har svårt för att han låter som att han talar till ett barn när han pratar med p. Alltså typ avsnittet när de ska köra båt, låt henne köra jävla båten på sitt sätt! ( hon har ju gjort det förr själv lixom)
Han var så stolt över att han kommit på att ha en ring med ?? vem är han ens kommer hon tänka, eller vad han sa ?
Ursäkta men fy fan vad ful ring! Haha! På riktigt! Blev ju bara löjligt. Som en leksaksring. Men hela han är ju pinsam. Sista avsnittet för säsongen av WV var ju också så pinsamt. När HAN skulle visa upp nya huset för Theo. Det gjorde fan ont i mig när han helt maniskt skulle visa Pernillas son allt. Theo! Theo! Theo! Theo! Theo! Theo! Theo!
Varför är han så intresserad av barnet? Tycker jag har läst någon annanstans att han verkligen är det.. Hmm.
Jag fick nästan stänga av senaste avsnittet pga honom.
Ringen. Nej. Bara nej.
Sen när de skulle kolla på huset. Theo! Theo! Theo! Theo!
Som ett barn. Mamma! Mamma! Mamma!
Ja det var faktiskt outhärdligt pinsamt ??
Gillar inte ringen men tycker Christian verkar jättesnäll. Tycker inte han förtjänar skitsnacket i kommentarerna ovan.
Googla hans namn och läs på om hur han betett sig i tidigare förhållanden…
Allt skvaller som står på internet behöver ju dock inte vara sant
Jag tycker att han är obehaglig. Kontrollerande.
Har någon erfarenhet av smycken från safira eller mockberg?
Har ni haft starka känslor/varit kär i två personer samtidigt? Hur gick det till? Hur slutade det?
Ja i gymnasiet. Blev att jag raggade på flera samtidigt & inte vågade bli ihop med någon för det skulle skada de andras känslor.
Jag var en riktig ”Ops I did it again”
Hej! Är i behov av input för känns som jag inte alls vet vad jag själv vill. Har snart läst klart första året på sjuksköterskeprogrammet. Tidigare jobbat som uska i flera år (och enbart inom vården, inte provat nåt annat). Går jättebra i skolan med alla uppgifter, praktik och så, men ändå känns det inte rätt? Känns heller inte som nåt yrke i andra branscher jag kollar igenom tilltalar mig. Är det värt att hoppa av? Har ju liksom ingen plan B. Eller kanske kommer svaret till mig sen när jag jobbar som ssk och får mer erfarenhet på så sätt? Ja ni hör ju. Känner mig bara så vilse, vet inte alls vad jag vill göra. Någon annan som varit i liknande sits?
Ska du vidareutbilda dig? Jag är färdig med första året nu i juni men jag läser bara till syrra för att jag ska läsa vidare när jag är färdig. Jag tror att du kommer bli varm i tröjan när du är färdig, du får mycket mer att göra än uska (medicin osv) och du kommer känna dig som hemma! Andra året blir säkert mycket roligare, vi ska få börja sticka då hehe. Jag hejar på dig, du behövs!
Jag har funderat på kanske distriktssköterska eller företagssköterska längre fram. Men är ändå velig! Är lite sån som person så inte konstigt att det gäller yrke/utbildning också haha.. Men valde ju ssk för att det är så himla brett, finns ju alltid jobb, jag är en social varelse så jobba med människor trivs jag med. Jag bara får känslan att jag ”missar” andra yrken bara för jag inte provat annat än vården innan! Ändå vågar jag inte hoppa av, pga rädsla av att det jag väljer istället visar sig vara typ fel?
En utbildning är alltid bra att ha. Ganska få jobbar med det man har examen i. Men det ska ju inte kännas outhärdligt!
Ganska få? Nja…
Du kanske kan ta studieuppehåll och prova jobba med annat ett tag? Bara för att se hur det känns. Jag jobbar själv i vården och brinner för det, men känner igen känslan av att ”missa andra yrken” (och framför allt att ha bättre arbetsvillkor, mer semester, högre lön)
Kan vi diskutera den fantastiska serie som är Spung? Helt klart för ung för att titta när den sändes men prisa gud för SVTs öppna arkiv.
Hatkärleken för Melas <3