Gamla godingar!!!

Magdalena Graaf ligger hemma och inväntar bättre tider – aka en operation – och verkar plöja gamla filmer som väcker ett och annat minne till liv.

Älskar att se gamla filmer. Längre dialoger, inga hetsig animationer, bättre storys. // Magdalena Graaf

Alltså, VILKA bra filmer!
Hennes läsare har fyllt på med sina egna tips och rekommendationer, så hand upp – alla som vill ha filmmaration NU!


Tillbaka till Eden – har ni inte sett den så har ni missat något!
Hämnd serveras bäst kall.

31 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Tillbaka till Eden, ja jättebra?

    Svara

    Goonies tycker jag bara är obehaglig och tragisk

    Svara

      jaa och det skriks som tusan, hela tiden! nästan ingen pratar i normal samtalston.

      Svara

    Inga skräckisar eller rysare men missa inte ”Livet från den ljusa sidan” och ”When a man lovet a women”!

    Svara

      Älskar ”Livet från den ljusa sidan”!

      Svara

    ”Nätet” med Sandra Bullock och ”The long kiss goodnight” med Geena Davies. Shit vad jag vill se dem nu!

    Också alla katastroffilmer typ ”Outbreak” och ”Independence Day”. ?

    Svara

    En tjej i hockeylaget som tipsats om i inlägget var fantastisk. Undrar vad hon hittade den och vad orginaltiteln var.

    Svara

      En googlande bort… älskar att jag ibland glömmer att Google finns

      Svara

        Var hittade du den?

        Svara

    Jag har börjat kolla på ”Spökjakt” med Jocke och Jonna. Måste säga att jag ändå är rätt fascinerad haha. Vem är jag ens..? (För mycket slökoll som sjukskriven.)

    Svara

      Jag älskar spökjakt!! Söndagar är veckans höjdpunkt.

      Svara

    håller med till 100 %! nu ska allt vara så high tech, alla är så sminkade och stylade, dialogerna ska vara så händelserika och roliga hela tiden, ingenting är naturligt! filmer från 90-10 ftw!!

    Svara

    TopGun ?

    Svara

    Ja filmer var faktiskt bättre förr!

    Svara

    Double Jeopardy – superbra film.

    Svara

    https://www.netflix.com/title/81414665
    Huset Ushers undergång var så jäkla, jäkla bra

    Svara

      Oh va kul! Var den lika bra som Hill house och Bly Mannor?

      Svara

        Jätte seg i början, första 2-3 avsnitten fattade jag ingenting och hade svårt att fortsätta kolla men alla sa att det blir bättre och det BLIR verkligen det! Håller med om att den var så jäkla, jäkla bra.

        Svara

        Nästan!

        Svara

    Fucking Åmål ❤️

    Svara

    When Harry met Sally!

    Svara

      Jerry McGuire

      Svara

    Flykten från New York.

    Svara

    Åh det var bättre förr på filmfronten! The Shining, När lammen tystnar, Maniac (1980), Gökboet, De Hänsynslösa, Henry: Portrait of a Serial Killer, gammalt guld! Men det görs bra även nu, The Lighthouse och Holy Spider är två samtida exempel på att det inte alltid behöver vara sånt snabbt berättartempo.

    Svara

    ”Tillbaka till Eden” är så jäkla bra!

    Svara

      Den och Lace!

      Svara

    Älskar alla äldre filmer med Meg Ryan, Drew Barrymore, Julia Roberts och Cameron Diaz

    Svara

    Ja Tillbaka till Eden! Så grymt bra! Vilken jäkla power när hon tar hämnd.

    Svara

    Jag såg höstlegender idag, den var bra tycker jag.

    Förnuft och känsla, med Emma Thompson och Kate Winslet är också bra

    Svara

    Min favoritfilm när jag var yngre var ”Sova med fienden”, har dock inte sett om den i vuxen ålder så vet inte hur den står sig idag.

    Svara

      Den står sig ?

      Svara

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *