Du hör och ser allting i den här videon. ⬇️
I det senaste avsnittet av Söndagsångest gästas Malin Norlander av ingen mindre än Katrin Zytomierska, som öppet berättar om varför hennes företag gick i konkurs.
Hon förklarar också att konkursen innebär att hon inte behöver betala skadeståndet för att ha använt en Abba-låt i en reklam för Clean Eating utan korrekt tillstånd, eller det vite som Patent- och marknadsöverdomstolen utdömde för upprepade brott mot marknadsföringslagen. Vitet som Katrin fick som influencer bör fortfarande vara giltigt, men där känner jag mig inte helt säker.
Sammanfattningsvis verkar hon uppleva en hel del skit och kritik, och det låter nästan som om hon uppfattar det som en konspiration mellan olika myndigheter och rättighetsinnehavare.
Katrin delar också med sig av vad som provocerar henne mest med branschkollegorna, vilket är något jag tidigare har skrivit om här.
Det handlar om influencers som lägger upp bilder och filmer på mat och bakverk som de uppenbart inte äter själva, samtidigt som de är pinnsmala.
Det här håller jag verkligen med om! Vanligtvis är jag och Katrin inte överens om allt, men ibland sammanfaller våra åsikter, och det här är ett sådant tillfälle.
Jag måste också lyfta fram Malin och hennes tankar kring detta.
Så enkelt, men ändå så träffsäkert! Jag fick faktiskt en helt ny bild av henne efter det här avsnittet, och det var riktigt roligt att se.
Vad tycker ni?

Alla dessa videos man måste klicka bort för att kunna läsa…
Det har spårat ur fullständigt med pop-up reklam här. Sett flera kommentarer om det men inte sett Camilla bemöta det nån gång?
Jag ändrade precis så att videon som hör till det här inlägget inte följer med när man skrollar. På så vis kan man titta på den, utan att videon längst ner i inläggen sätter igång.
Det borde göra det enklare att kolla på? Eller borde jag kanske lägga videon högst upp i inlägget? Så det bli mer distans mellan dem? Jag testar på en gång.
Jobbigast är ändå helsidesreklamen som dyker upp när man vill läsa kommentarerna och ibland inte går att klicka bort.
Då ska jag vidarebefodra det också. Tack! Och förlåt.
Vilken annons menar du inte följer med? Den ena följer med både när jag scrollar din startsida och scrollar det här kommentarsfältet.
Håller med, det är riktigt irriterande nu. Och flera gånger som man (ok, jag) missar krysset på videon för att stänga ner och istället kommer man vidare till reklamsajten.
Fan vad alla gnäller. Skaffa en annonsblockerare.
Fast det är väl ändå lättare att en person fixar reklamen på sidan än att hundratals personer måste ladda ner adblock?
Men adblock är ju guld. Kan man läsa tex Aftonbladet utan en enda reklambanner. Minskar min stress avsevärt. Prova!
Kan du tipsa om någon som är gratis hoppar jag gärna på! Tack på förhand.
På min Samsung finns den i inställningarna på den vanliga webbläsaren. Bara slå på den.
Vadå felaktigt?! Saken är prövad i domstol och hon förlorade. Det är det som kännetecknar ett rättssamhälle. Det provocerar mig att hon respekterar lagen.
Fast så kan man inte heller säga. Rättssystemet är helt galet i Sverige där våldtäktsmän, mördare, pedofiler dagligen går fria. Där Tingsrätt kan dömma skyldig och sedan kan hovrätten fria. Så jo, det sker dagligen felaktigheter i domstol.
Att man kan frias i hovrätten efter en fällande dom i tingsrätten är en del av ett fungerande rättssystem, inte en felaktighet.
Man kan inte döma någon utan tillräckliga bevis? Om vi börjar döma folk som vi ”vet” är skyldiga trots att bevisen inne räcker kommer det leda till att vi även dömer oskyldiga.
Men hur många som går upp i rättegång där domen förkunnas som skyldig tror du tycker rätten gjorde rätt?!
Katrin alltså, skit ska skit ha. Osympatisk är hennes signum.
Jag fattar inte …slipper hon betala miljonbelopp för att hennes företag kånkat?
Hoppas inte.
Hon måste betala rättegångskostnaderna och känna av hur det är att göra fel. Hon måste lära sig som alla andra.
Om ett företag går i konkurs så delar man ut eventuella tillgångar i tur och ordning till fordringsägarna enligt en prioritetsordning. Finns inga pengar finns inget att dela ut. Har man AB är man inte personligt ansvarig för skulder.
Vilket skydd finns då mot att man skiter i lagen och startat nya aktiebolag varje gång man får böter för det?
Det går bara göra så några gånger, sätter man det i system får man näringsförbud. Sen kan man såklart starta företag ändå och låta andra människor stå på företaget officiellt men det är en annan sak.
Förutom om man inte upprättat en Kontrollbalansräkning vid misstanke om att hälften av det registrerade aktiekapitalet är förbrukat. Då kan man som ledamot bli personligt ansvarig
(Före detta konkurshandläggare)
Liz
Finns massa kryphål dom utnyttjar
Proffs på det
Malin gör det bra faktiskt. Något som slagit mig är att hon och Alexandra Nilsson inte umgås längre, är dom ovänner? Katrin och Daniel var det längesedan man såg ihop också, har han vänt henne ryggen? Han hänger med Ellen och Sofia Wistam istället, och med många andra tjejer.
Ja, har tänkt på Alex och Malin också!
Det pratas och hintas om just relationen mellan Alexandra och Malin i senaste poddavsnittet som Dasha och Alexandra har (ord och alla visor)
Vad sägs det? Har förstått att Malin och Alexandra inte är bra vänner längre sen ett tag tillbaka.
Bland annat att M sprider falska rykten om A trots att A har bevis för att det som sprids inte stämmer.
Det hela lutar åt att kluriga människor kommer undan. De kan alla tricks i boken. Träffade en sån kille förra veckan. Tjusig sak men enkelspårig så jag bad honom var tyst och och då gick han. Men se på fan om han inte kom rantande tillbaka och då blev det sång och musik. Men att Katrine inte betalar för ha använt ABBA men hon är väl en sån där klurig en. Jag behöll killen.
Va?
Malins fillers 🥲
Vem är det Hanna och klara pratar om i klaras senaste video? Någon av Hannas vänner som legat med hennes ex. Kan ju inte vara Stella eftersom hon uttryckligen sagt många gånger att hon ogillar honom. Men vem annars?
Det är Malin! Malin nämnde i en tidigare vlogg om att det går rykten om att hon har legat med en kompis ex.
Haha är inte förvånad, hon känns som en person som lätt kan va med en 12 år yngre kille…
Ja, det kom ju också upp på Realitysveas insta
Idag i Tanbys vlogg frågar hon Hanna om detta rykte där hon svarar att ”de ligger inte i skrivande stund men saker har hänt där, och det finns en viss sanning i dem ryktena” hon berättar också om Stella och henne
Också att hon inte visste förrän hon fick se ryktet på insta, undrar om hon och Malin kommer fortsätta hänga. Hanna verkar inte vara så okej med att det hände iom att hon säger att hon är så trött på att bli överkörd av vänner.
Så taskigt av Malin att ligga med honom om de nu var vänner när det hände. Var det innan de började umgås så intensivt och faktiskt blev vänner så är det en annan sak tycker jag.
Får inte grepp om Malin riktigt. Är inte hon typ 35? Hon känns ärligt talat mer omogen än en 20-åring och jag fattar inte varför hon helt plötsligt dyker upp exakt överallt. Sen att det inte är första gången Hanna bryter med en vän.. känns som hon byter vänner som andra byter underkläder 😅
Ja, dock har Hanna och Malin vart vänner i några år men mer intensivt nu så det kan ju ha varit innan eller efter Hanna och han gjorde slut & att Malin ej sagt något. Jag tror Hanna tagit avstånd från henne för hon ska vara på Ibiza nu ett tag & Malin skulle åka till Ibiza igen i höst sa hon och jag antar att det var för att åka till Hanna och vara med henne, men i dagens vlogg sa hon att hon ej kommer åka till Ibiza, sååå… jag antar att de är on bad terms
Ja, då låter det onekligen som att de inte är så bra vänner längre!
Ja det är om Malin. Skvallerkonton la upp detta för någon/några veckor sen att hon ligger med Hannas ex bakom hennes rygg
Vem är Malin?
Norlander, youtuber
Om Katrin inte haft en kropp som lätt lägger på sig hade hon nog aldrig blivit så provocerad av smala människor, oavsett om de är så av naturen eller bantade till smalhet.
Märklig människa överlag. Kommer hon undan sina felsteg?
Nu släpps boken om Elin Kjos.
Någon som hört ngt om insamlingen som gjordes i november för nästan 2år sedan?
Ida skrev att pengarna finns kvar på ett konto och ska användas på lämpligt vis. De hade fördjupat sig i att starta nån fond eller stiftelse men kom fram till att det var mer jobb än vad det gav ungefär och därför funderar de vidare.
Ok. Tack för uppdatering. Följer på Insta men hänger inte med alla storys el läsa långa kommenrsfält😅
Katrin har ju en syster som är jurist om jag minns rätt. Hon har nog tipsat henne om ett och annat.
Jag blir jävligt provocerad av att hon undkommit att betala skadeståndet genom att sätta företaget i konkurs.
Köpte hon inte tillbaks företaget efter konkursen? Vilken soppa och så mycket fiffel och båg. Man blir ju iochförsig inte förvånad…
Jag blir typ provocerad av att hon bara kan deklarera bankrupcy och fortsätta som att inget hade hänt.
Otroligt provocerande att folk hittar sånna här kryphål så att de kommer undan lagen. Men ja.. inte heller jag blir förvånad över att det är just Katrin som gör såhär (på inrådan av skrupelfria rådgivare givetvis). Usch!
Jag förstår inte om Katrin måste lägga ner (försätta i konkurs) CleanEating helt och hållet,
pga att vitet från olovlig användning av ABBA-låt blev så högt att det knäckte företaget,
eller om det är för att hon blivit cancelad – även om jag fattar att Soc medier är en stor del av marknadsföringen så ÄR det inte produkterna. Granolan är god oavsett hur Katrin klär sig på en fest osv.
Det är väl mer sammankopplat om det inte går att ha en pod på PodMe för att ingen längre ser & hör henne,
Shitttt vad chockad jag blev när jag läste att Malin bara var 33 år(?!) Trodde lätt hon var 48..49 år. 😱
Bloggbevakning,
Har du nämnd någonstans att Katrin Z hade även skatteskulder på över 7 miljoner kronor, på det de övriga skulder så sammanlagd hade hon skulder på över 11 miljoner. Sen ansöker hon konkurs, köper tillbaka bolaget och vips är skulderna borta. Ser bara att du har skrivit om hennes böter. Resumé skriver om detta den 2 oktober 2024.