
Personligen älskar jag när influencers har frågestund, då man oftast får veta någonting nytt om dem.
Risken finns förstås att man dränks i annonslänkar och rabattkoder, men det är en risk jag är villig att ta i jakten på ny information. 🙂
Nu har i alla fall Alexandra Nilsson haft frågestund och jag har valt ut en triss att ta upp här inne.
Fråga: Känner du ångest eller skam inför nått du tidigare sagt/gjort? Hur hanterar du de å går vidare?
Svar: Nope! Tycker jag var såå cool som vågade gå min egna väg i sån ung ålder 👐 Lilla Alexandra walked so I could run.
Fråga: Rik och rynkig eller fattig och smooth as fuck? 🤔😎
Svar: Rik och rynkig!
Fråga: Berätta mer om hur du upplever sculptra och vilka andra behandlingar du gillar! 😍
Svar: Då jag förlorat en del underhudsfett kände jag mig lite ”ihålig” i ansiktet, det ville jag fixa UTAN fillers. Så det körde vi sculptra som förbättrar hudkvaliten. Och asså en behandling senare känns det som att vi raderade 2-3 år?! 😍 @forma_vita kan dom! Älskar alla typ av behandlingar som förbättrar hudens kvalite! Kör även micro needling hos dom!
Alexandra ångrar ingenting, är hellre rik och rynkig än fattig och slät, men går – eftersom hon inte behöver välja – och gör behandlingen ”Sculptra” – i ett reklamsamarbete med kliniken Forma vita – som jag var tvungen att googla innebörden av:
Sculptra är en biostiumulator som innehåller mikropartiklar av poly.L-lactic acid (PLLA). Det är en helt biologiskt nedbrytbar polymer som funnits 20 år i EU för estetisk användning. I huden stimuleras fibroblaster att sätta igång sin kollagenfabrik. Resultat är en ökad kollagenhalt som gör huden mer elastisk och fyllig.
Hur går det till?
1. Injektion med liten nål alternativt mikrocannula enligt en signaturteknik. (OBS läppar och panna, näsa injiceras ej).
2. Massage ( görs även av patient i 5 dagar 5 ggr per dag) efter behandling.
Boka ytterligare ett behandlingstillfälle efter 4-6v. Ofta krävs minst två men ibland även tre behandlingar beroende på mängden slapphet som behandlas.
Jag är nog också hellre rynkig och rik än motsatsen.
Ångrar jag saker från min ungdom? Både ja och nej. Lite självinsikt tror jag inte skadar men att gå och älta saker är inte min grej.
Jag har tyvärr ingen ting att inflika vad gäller den här behandlingen, men jag tycker det är trevligt med tips utan rabattkoder, trots att Alexandras inlägg är reklam.

Kan väl tycka att vissa saker hon gjorde förr var långt ifrån ”coolt att våga”. Inte så att hon behöver gå runt och skämmas för det dagligen nu när hon har blivit en annan person, men känns ganska ofint att svara att man inte skäms för något och tycker att man var cool.
Alltså typ la upp om sin barnmatsdiet och snackade om sina tigh gap o påverkade många negativt. Skrev elaka saker, kallade folk för grisar osv. Nja, inte jättecoolt att ”våga”. Hade också gått vidare från det om jag var hon, men om någon hade frågat mig om jag skämdes över att jag hade sagt och gjort sådant förr så – japp, jag hade skämts ihjäl.
Håller med dig! Det verkar vara så jobbigt för henne att hon behöver distansera sig från det på det här sättet.
Det är väl mycket coolare och mer moget att bara äga det och stå för att man gjort/sagt mindre bra saker.
Hon var ju helt fruktansvärt elak och triggade ätstörningar med allt hon skrev om att äta barnmat osv.
Tycker hon det är coolt så känns det inte som hon utvecklats så mycket sen dess 😅
Frågan var ju om HON känner ångest och skam, och svaret var nej. Vad ni tycker har ju inte med frågan att göra.
Ja? Det var ingen som inte förstod det. Vad vi tycker är väl högst relevant i ett kommentarsfält där man diskuterar inlägget.
JAG tycker att det är dåligt att HON inte känner skam med tanke på hur illa hon betedde sig.
Tänker fortfarande på henne och att jag klassas som överviktig endast för att mina lår går ihop. Skyller inte på henne men sjukt hur vissa saker bara sätter sig.
Hon har inte ändrats ett skit, hon är samma gamla ruttna Kissie
Gjorde mycket dumt när jag var i hennes ålder som jag känner smak över. Skulle aldrig säga att det var coolt… Saker jag ångrar idag och det var inte i närheten av vad hon gjorde, eller hennes beteende.
Eller hur, jag går inte omkring och ångrar saker aktivt utan försöker ha förståelse för mig själv som yngre när tankar på vad jag sagt/gjort poppar upp men tänker inte speciellt mycket på det. Men det är ju inte som att allt dumt man gjort på något sätt lägger grunden för ens framgångsrika jag idag och ärligt talat – om man tänker att ens karriär idag är bättre för att man trampat på och sårat andra så känns det ju inte som något att skryta om, kanske hade det gått ännu bättre om man varit trevlig.
Gervide Kan du inte göra inlägg om Influencers drömmar om de blev uppfyllda
Hittade Tiingelinns tidigare drömmar
Drömmar som finns nu för framtiden är:
Köpa fristående villa
Gå klart min florist utbildning. (Tydligen klar)
Jobba med välgörenhet på något sätt.
Gifta mig
Starta något mer företag som inte är min sociala medier
Lära mig massor av nya saker.
Tycker den kring välgörenhet är intressant
Hennes senaste story är lite gullig, tjejkväll organisera badrumsskåp, ibland känns hon verkligen som en fjortis.
Är ”hellre rik och rynkig”, sen kränger hon svindyra behandlingar sponsrat av Formavita. Hahahaha och hon vill att vi ska tro henne
Fast hon påstod ju inte att hon aktivt försöker bli rynkig 🤦🏻♀️ så är nog snarare du som missförstår frågan och svaret.
Precis, reklamen var riktad till dom som har råd.
Precis, hon hela hennes svar på frågan bygger ju bara på att hon hellre är rik än fattig, inte att hon gärna skulle vilja ha rynkor (vilket man får på köpet man om man väljer det svaret)
Smart reklam😆
Fast det hörde ju inte till reklamen, var väl bara en random fråga hon fick
Det vet vi inget om. Och oavsett, kopplade hon frågan till reklamen.
Och det var ”smart” reklam, utifrån moraliska regler inom influens.
Hon har säkert ställt frågan till sig själv, som de flesta gör. Hon gör sitt jobbgarantin, men är så trött på att inte följare fattar. Så fort någon påpekar det, så skyller det på avundsjuka.
Kan du skriva om att folk skriver på lady dahmers insta och frågar om varför dom inte fått sina beställningar som gjordes i mars och Augusti? Dom vill ha sina pengar tillbaka och menar att dom inte får svar av henne. Lady dahmers tog bort min kommentar till en av köparna där jag skrev och fråga köparen om hon fortfarande inte fått kontakt med lady Dahmer då hon återkommande försöker få kontakt med dahmers i kommentarsfältet. Hon borde inte ta emot beställningar när hon inte kan skicka ut dom på många månader och uppenbarligen inte vill betala tillbaka eller ens svara köparna 😳
Nä det borde det verkligen göras ett inlägg om! Och hennes snyftande om hur fattig hon är nu fast hon troligen får miljoner i bodelningen – och skulle kunna jobba?
Varför ger man pengar då. Förstås är det aldrig okej tigga pengar. Är det ens lagligt.
De har beställt av henne, inte gett henne pengar.
Men VEM är det som köper saker av influencers som tigger pengar? Finns det någon här? Snälla förklara för mig
Precis! Undrar samma sak!
Folk har väl köpt hennes konst eller..? Duktiga konstnärer kan ju vara fattiga…
De som inte orkar lsöka informationen själv och frågar. Var har du köpt….?
Undrar hur de betalat? Swish, antar jag och då är det kört. Betalade de med kort kan de gå till sin bank och få pengarna tillbaka. Men förmodligen var det Swish som gällde – och inget företags-Swish precis…
Varför antar du att det inte är företags-swish? Oavsett kan du självklart polisanmäla om en privatperson blåser sig på pengar, oavsett hur du betalat.
SUCK; dessa konstgjorda Influencers………….
Synd att hon inte kan säga att hon skäms en smula för sitt yngre jag. Hon provocerade rätt friskt och hade en otrevlig persona även om det kanske var en roll hon spelade.
De flesta har väl något man skäms och ångrar lite som man sagt och gjort när man var ung och dum.
Har hon inte tidigare sagt att hon skäms för sitt yngre jag, hur hon var och betedde sig då? Jag kanske minns fel.
Nä, hon är likadan idag. Kan inte förstå att folk tror att hon har ändrat sig.
Jag kan vakna svettig av ångest för att jag sa något halvdumt i sjunde klass, så är nästan lite avundsjuk på folk som ser på sitt unga jag med blida ögon.
Ja! Precis så.
Hur lång tid ska det gå innan jag slutar skämmas över pinsamma saker jag gjort och sagt!!!
Jag försöker tänka att de som var med vid min pinsamma händelse på gymnasiet på 90-talet rimligtvis ALDRIG tänker på det.
På samma vis som jag inte kommer ihåg något pinsamt som någon annan gjort för så längesedan
Men det hjälper dåligt…😅
Samma här, kan ofta skämmas för saker jag gjort och sagt för längelängesen. Jobbigt att känna så och att älta.
Är det inte otroligt att Maggan Graaf har fött charlie och Tristan på samma dag OCH Louie och Isak?
Vad är sannolikheten?
Nu hänger jag inte med? Har de samma födelsedag?
Hoppas hon menar samma datum för samma dag innebär att de är tvillingar
Såklart hon menar samma datum, för de är ju inte tvillingar.
Kanske snitt?
Hennes syster har också något/några barn som fötts samma datum som Maggans.
Ja det är otroligt, också att systrarna fått barn samma dagar. Är det exet LM som Maggan åsyftar på sin ig tro, hon skickar ofta pikar, hintar och vill antyda saker känns det som. Exet L ser man sällan nu, var är han och vad gör han nu?
Vem är L?
Nu har Emelie Feola gjort en video också på TT där hon talar ut om något drama som vart? Vet att folk brukade skriva på hennes videos förr men inte sett det nu så vet inte vad hon refererar till. Men hon berättar iaf om att hon blev tillsammans med sin bästis Mika Rengifo ex, killen hon är ihop med nu. Mycket som händer i Bianca gänget nu😬
Vadå, var dramat att hon blivit ihop med sin bästis ex? Eller har det varit något annat drama, förutom slagattacken? Kan det ha varit så att Emelie och Lovisa surnat på Bianca som inte tagit sina åtaganden på allvar utan var bakis och försov sig inför event i Norge. Lovisa som inte gått till kontoret men inte vill säga varför, och nu talar Emelie om drama.
Ja dramat verkar va att hon gästade han Adam frisörens TikTok och berättade att hon fick en massa hat i början när hon blev ihop med sin pojkvän, för han var ex till hennes bästa vän. Så nu skulle hon tala ut om detta i en egen video.. så det hade inget att göra med Bianca/lovisa. Vad Lovisa går igenom har jag ingen aning… hon säger på snap att hon knappt kommer upp ur sängen
Tycker du ska uppmärksamma att Lady Dahmer inte verkar skicka köpa posters, och inte svarar på DM. Hon har fått kommentarer av folk som beställt och betalat för flera månader sen som påstår att de skickat flera DM utan svar. Varav en är en dödssjuk kvinna enligt kommentaren….
Så annorlunda Alexandra ser ut nu mot innan fast ändå lik. Inget om all hennes spons likt inläggen om Toftbys spons? Nu ska ju självklart Alexandra med sambo få sponsrade möbler också till nya lyan, kunde man ju räkna ut med lilltån 😉 det var väntat. Även flytten gjordes i samarbete ja i stort sett allt är samarbete och spons där nuförtiden.
Har helt missat faktiskt… Inte som din syrliga ton, den gick mig föga förbi. 🙂
Nej det förstår jag att hon inte ångrar något, det är samma gamla Judehat då som nu. Då gick hon och satte upp Klistermärken för nazistiska NMR och nu är hon åter igen på gel sida av historien med sitt judehat.
Juste! Shit det hade jag glömt helt. Helt jävla sjukt. Hur kan det ha blivit bortglömt?