Underbara Clara bjuder in till pysselstund och den här gången har hon pysslat ihop en ängel med ett gammeldags bokmärke som huvud.
Kroppen har hon gjort av gamla notblad och spets, som hon hittade i en gammal låda:
Har bland annat gjort julänglar av gammalt notpapper jag hade liggande. Det var så sprött att det nästan inte gick att vika. Hittade gräddfärgad självhäftande spets i mina pyssellådor som jag klistrade på. Sedan vek jag ihop notpappret som ett dragspel, i ca 1 cm breda veck. Därefter limmade jag ihop ena änden så att den höll ihop och drog isär den andra delen som en kjol.
Sedan gjorde jag likadant med en mindre bit notpapper och limmade fast på den stora biten som armar. Avslutade med en bokmärkesängel som ansikte och lite mer spets bakom huvudet. // Underbara Clara
Har du inga ängel-bokmärken liggande så finns det andra alternativ som jag googlade fram.
En lik den Clara postat bild på, men också någonting för den som är ute efter lite mer utmaning.

Clara får den här frågan i kommentarsfältet, och jag tror att vi har svaret i bilden till vänster här ovan.
Är du pysslig?
Jag har SÅ mycket pysselsaker men har inte börjat pyssla inför julen än, trots att det är första advent idag och med det sagt, GLAD FÖRSTA ADVENT!!!!

OT !
Ngn som är utbildad inom kroppsspråk?
Jag har tittat på ISABELLA SÖKER SHEILAS videopodd. Så som IL gestikulerar med händerna när hon talar, vad säger du som är duktig på det här med kroppsspråk hur du tolkar det ?
Tittade lite på de senaste på hennes IG, tycker det är rätt återhållsam gestikulering.
Blev nyfiken vad du registrerat (obs jag är totalt outbildad mer inbillad)
I vissa fall pratar hon med handflatorna öppna uppåt och fingrarna ”trummande”.
Jag har en tanke men vill höra ngn som ”kan” det här med kroppspråk.
Titta ex i senaste videopodden in 10 minuter eller i förra 17 minuter in.
Haha mer inbillad 😄. Den måste jag sno av dig! Jag är google doktor!
Att hon har ett genuint intresse för det hon pratar om.
Är det snabba pengar hon pratar om?
Camilla,
Det finns ingen bild på Claras pyssel i inlägget så det är nära att anta att någon av de bilder du postat längst ner är pysslet i fråga! 🤠
Appropå Clara, jag skickade ett DM till dig på instagram, Camilla. Har kanske hamnat bland dolda förfrågningar. Heter hannafialotta på instagram.
Nej tack jag vill inte pyssla med Clara
Du slipper…
När börjar du skriva f Expressen?
Camilla skrev om sitt nya jobb för nån/ några veckor sedan.
Det var inte mycket intresse för att pyssla med Clara.
Folk är för upptagna med att pyssla. 😁
Utan Clara.. 😔💔