
Amilia Stapelfeldt är Sveriges största och första ”pol-fluencer” då det är henne man vänder sig till om man vill höra och veta mer om det politiska lägen i Sverige och utomlands.
Hon är särskilt engagerad i anslutning till stora politiska händelser, som val, men har ett trevligt konto annars också.
Den här gången tar hon upp problematiken med vår enorma klädkonsumtion och listar vad hon själv shoppat det senaste året.

Bild 1: Sluta överkonsumera kläder snäälaaa
Bild 2: Att tjejer hamnar hos kronofogden för nån värdelös jävla NAKD klänning man köpt på Klarna??? Det är så tragiskt. Det är så normaliserat att köpa kläder hela tiden, även fast typ ingen av oss behöver det. Uuue

Bild 3: Min klädkonsumtion på HELA 2024. (Räknar inte med underkläder/strumpor/basplagg så som typ linnen osv):
En svart hoodie (den jag hade var så sliten att jag var tvungen att slänga den, det var den jag bodde i under min BB-vistelse)
2 klänningar. Ena var till Eras Tour så den räknar jag nästan mer som en utklädd?
Ett par byxor, då jag gick upp mycket i vikt av att äta antidepressiva så kunde inte hitta mina befintliga.
En kofta och en ribbad höstklänning
En Taylor Swift hoodie som jag köpte på konserten som ett minne från den finaste kvällen i mitt liv.Bild 4: Man måste inte följa konton som får en att känna sig mindre lyckad/snygg/duglig/cool för att man inte har nya kläder varje månad
Är det lite att slå upp öppna dörrar här, eller är varje uppmaning till mindre shopping ett välkommet inslag?

varje uppmaning om minskad konsumtion, och ffa uppmaning att reflektera över ens konsumtion, är väl för jäkla nyttigt och bra
Detta är konversion från det ekonomiska kapitalet till det kulturella kapitalet, och i sin tur till det sociala kapitalet. Detta handlar inte om överkonsumtion utan om ett bekräftelsebehov (symboliskt kapital/status). Ge en bättre lösning på det sista så löser sig det andra.
Verkligen! Jag som är lite äldre (50-ish) och följt bloggare sedan bloggarnas start är så urbota trött på influencer som 56-kilo, Matplatsen, Toftby och andra, ändå äldre och som borde vara klokare, men som heeeeela tiden bara basunerar ut plagg efter plagg efter plagg. Fattar att de lever på att göra reklam men känns så himla daterat. Toftby är nästan värst då hon dessutom flyger och far året runt och glassar omkring på ett så pinsamt sätt i gratis-är-gott-Meckat. Verklighetsfrånvända och konsumtionshysteriska.
Håller helt med dig!
Jag har under många år följt Mimi Höglin o tyckte länge att hon var en av få bra influencers, som var ganska jordnära och vanlig. Men tyvärr är det reklam för fast fashion väldigt tätt i hennes vloggar och det mesta handlar om att köpa, köpa, köpa och aldrig vara riktigt nöjd.
Jag funderade på det nu när hon åter är på sponsrad resa. Har hon nånsin betalat för en resa senaste åren? Så pinsam
Fullt medhåll från min sida också. Sen är det också så förljugen bild av vad de äter. Tillexempel Matplatsen, som om hon åt allt det hon lägger ut och ger sken av att hon äter, skulle väga väsentligt mer än XS, som är den storlek hon köper sina kläder i. Hon postar i princip dagligen på stories där hon håller i godis eller snacks/fikabröd/glass och frågar följarna om de gillar eller inte. Och när hon var på julbord för nån vecka sedan presenterade hon fyra smockfulla tallrikar. Desserttallriken allena innehöll mer kalorier än vad min 85 kilo tunge man äter på en hel dag.
Matsvinnet i den familjen måste vara enormt. Tänk att ha galen överkonsumtion som yrke… (och göra sig stora pengar på det också.)
Ja herregud, Matplatsen känns så löjlig när hon på ett nästan provocerande sätt lägger upp all sin mat hon inte äter. Dessutom kilovis med onyttigheter till barnen. Sjukt dålig kosthållning om de skulle äta allt det.
Dessutom i Toftbys fall, hemska polyesterklänningar, blusar mm. en masse Fruktansvärt dåligt ur alla synvinklar.
Skulle gärna vilja veta hur mycket matplatsen tjänade på sin garageloppis när klädstång efter klädstång med nya (lapparna satt kvar) sponsrade (?) plagg såldes för något år sedan! Hon verkar köpa sjuka mängder kläder från Lindex, mq, Kappahl och cellbes men verkar sedan aldrig mer ha dessa fula syntetkläder för när det gäller är det LV loggan som syns så långt ögat kan nå! Så osmakligt att man mår illa.
Hahaha, klockrent beskrivet! Lapparna sitter kvar för att hon bara visar upp vissa kläder. Finns ju inte en chans att hon skulle ens hinna använda alla dessa kläder. Samma sak med Toftby. Hon har ju årliga bloppisar i centrala Gbg dit folk vallfärdar för att köpa helt nya kläder för struntsummor. Det skulle vara extremt intressant att se hur dessa donnor deklarerar. Alla ”svarta” försäljningar där intäkterna sveps rätt ned i plånkan och tvättas rena vid första bästa restaurangbesök. Från jord till bord så att säga.
Jag tycker det är askul med kläder och mode men håller helt med i att denna masskonsumtion måste sluta. Jag har börjat byta kläder med mina kompisar för att uppdatera min garderob på så sätt. Köper aldrig kläder från fast fashion-företag heller längre. Föredrar kvalitativa kläder även om de kostar mer, då blir det också inte lika många köp på ett år.
Jag har jättedålig koll men vill bli bättre. Vart köper man bra kläder som inte är fast fashion?
Mindre dyrare märken typ med material likt bomull, ull och linne brukar jag köpa på Asket. Tipsa gärna om andra butiker och hemsidor:)
Graviditetskläder har jag gett upp. Har inte råd och allt är typ polyester 🙁
Gaala paris, dyra men så vackra plagg och etiskt tillverkade.
Sellpy har massor av bättre begagnat.
Är till exempel Lindex och MQ fast fashion?
Allt som inte är från Kina är en bra start!
Spanska Inditex som äger Zara och Massimo Dutti t ex har tidigare alltid hållit högt att tillverka sina kläder i Galicien där de kommer ifrån. Idag tillverkas 50% i närområdet, i fabriker i Spanien, Portugal, Nordafrika, Turkiet. Basplaggen tillverkas i Asien. HM och de andra har inte riktigt samma policy. Men kolla på lappen om du vill veta.
Zara är väl en av de värsta fast fashion som finns?
Tror det var lite deras poäng. Iom att kommentaren som hen svarade på var ”allt som inte är från Kina är en bra start!”, men att det finns fast fashion (som Zara) som inte tillverkas i Kina. Så det funkar inte riktigt att gå på var något producerats.
Bara kolla på alla klädesmärken som har visningar på vogue runway, ofta producerat i begränsad upplaga. Hellre investera i plagg som du faktiskt kan använda år efter år som du verkligen älskar, så värt en dyrare peng. Eller shoppa second hand då och då
Varje uppmaning till mindre shopping är ett välkommet inslag!
Under det här året har jag köpt ett par jeans, ett linne och några nya trosor.
Sen har jag köpt ett par jeans och en tröja på secondhand.
Nu skriver jag inte det för att slå mig själv för bröstet på nåt sätt, utan mer för att jag började fundera när jag läste inlägget. Jag har verkligen inte köpt mycket nya kläder i år, så himla skönt! Inte är det svårt heller att inte shoppa.
Tycker du. Alla har olika svårt för olika saker, då man har olika intressen mm. Inte svårt att låta bli att äta kött eller skaffa barn heller i så fall (men kanske du syftade på just dig?)
Då har man problem, om det är svårt att sluta shoppa
Säger du samma sak om att äta kött, bo för stort, resa mm? Alla har olika saker de gillar, som känns svåra att sluta med.
Det beror väl dels på vad man har i garderoben sedan innan och dels på vad som sker i livet under året. Har man redan gott om kläder så är det såklart inte svårt att köpa nytt. Men en del kläder behöver man ju byta ut ibland helt enkelt på grund av funktion, tex att man behöver en jacka som faktiskt är vattentät eller varma vinterskor, inte att man behöver byta varje år såklart men då och då. Och kanske behöver man ändå ha lite presentabla kläder till bröllop eller begravning. Kanske behöver man köpa kläder som är snygga och bekväma till jobbet på kontoret. Har man gått upp eller ner i vikt behöver kläder bytas ut. Jättebra att försöka hålla det nere såklart men ibland är det lättare och ibland svårare och exakt hur lite någon personligen shoppat senaste året just säger ju verkligen ingenting.
(ts)
Är vegetarian, har inte flugit sen 2006 och har vuxna barn som lever som jag.
Har jag inga laster? Jo, Karl Fazer 😋
😂Det måste man ändå få ha🍫
Min uppfattning är också att varje uppmaning är välkommen, det är sådant innehåll som behövt i massinnehållet av hauls, samarbeten, rabattkoder m.m. Men jag önskar att det fördes större väsen/diskussion kring att allt fler unga hamnar i skulder pga. shoppingberoende och att det faktiskt är så enkelt att klicka hem saker över ens tillgångar. Det är tragiskt och farligt att gå in i vuxenlivet med ett skuldberg för att man hetsas till att ha nya outfits på olika tillställningar, att ha samma saker som sina favoritinfluencers m.m. För att inte tala om klimatet. Jag konsumerar kläder själv, absolut, jag arbetar i en bransch där klädkoden är ”finkläder”, men har blivit mycket bättre på att faktiskt köpa plagg som både fungerar i jobbet och privat, köpa basplag man kan ha i kombination med olika saker. Men också att bara acceptera att det är okej att ha samma outfit två gånger samma vecka, t.om. två dagar efter varandra.
Jag tycker att Klarnas transparens borde granskas, jag handlar aldrig på kredit så jag vet inte hur de framställer sig, men som jag förstår är det absolut inte solklart att det handlar om att köpa på kredit med hög ränta, dvs att man tar ett minilån av dem vid köp (jag gissar att man kan välja bort det alternativet men att skillnaderna då inte är solklara)
Jag tycker att det är bra! Många influencers gör ju fortfarande täta samarbeten där plagg efter plagg visas upp. Det är först på senare år jag har fått upp ögonen för hur sjuk denna överkonsumtion är och det är mycket tack vare hållbarhetsinfluencers som Hållbara Sara. De ”värsta” som dyker upp i mitt flöde är nog Alexandra Bring som ofta visar upp hela kollektioner från fast fashion-företag och annsofieback som verkar köpa/få hur mycket kläder som helst. Sådant skapar ju ändå bilden av att det är normalt att köpa 5 nyproducerade plagg i veckan snarare än 5 om året.
Det tragiska är att så länge influensers får sjuka summor för att marknadsföra fast fashion plagg, samtidigt som de har många följare, kommer folk att fortsätta konsumera stora mängder kläder. och annat skit. Sen att influensers också använder sina barn för att göra reklam gör det hela så vidrigt att man spyr. För pengarna de får för sina samarbeten renoverar de hus/lägenheter som inte behövs renoveras, konsumerar ännu mer kläder och smink samt åker på lyxresor till te.x Maldiverna . Grädden på moset är väl också att bla Kenza m.fl har väl tom gjort ett samarbete med visit Dubai. Och det kommer som sagt aldrig få ett stop så länge de har följare. Samtidigt är det väl fler och fler unga som vill bli influencers.
Det är så himla tragiskt med denna sida av sociala medier som inspirerar unga idag och får dem att tro att detta är likamed lycka och framgång. Svårt att navigera rätt som ung idag och kunna bortse från all input och förvrängda världsbild som dessa influencer sprider.
Jobbar i modebranschen och kan säga att anledningen att influencers får stora pengar av modeföretag för att marknadsföra kläderna är också att de drar in stoooora pengar åt företagen.
Så bästa sättet att inte se influencers marknadsföra kläder är att inte handla och därmed sluta stötta dem, och då kommer heller inte företagen vilja investera i dem.
OT men är det någon som kan bekräfta att det är Nina Wennerström som Janni pratar om i dagens avsnitt? Lutar ju mot det iaf, vem annars skulle det kunna vara?
Vad säger hon om henne?
Hon har haft problem med en kvinna som är 10/ 11 år äldre som både hon och Michaela kallar för psykopat samt talar i svepande termer som ändå avslöjar att det är Wennerström som de pratar om för vem annars skulle det kunna vara? Det ska handla om grova trakasserier och påhopp.
Har inte lyssnat på avsnittet än men Nina är ju Dicks ex och mamma till hans barn så det vore ju inte konstigt om det var hon. Ska bli spännande att lyssna sen 👀
Har du lyssnat nu? Fattar inte att fler inte har nappat på det här?? Vill veta allt även om det är sjukt synd om alla inblandade (barnen!!) om så är fallet men ändå, man vill ju veta detaljer. Vad har Wennerström egentligen gjort? Och så ovärdigt ändå, hon har pluggat på handels och är en seriös VD för ett seriöst företag men tjejbråkar ändå med en influecer som låter som en parodi på sig själv varje gång hon öppnar munnen.
Ja, har lyssnat nu! Helt klart att det är Nina. Låter ju som grova påhopp dessutom så förstår verkligen att Janni fått nog. Dick lär ju ha försökt prata med henne, annars är han feg. Ja, man vill veta detaljer! Känns som att hon inte har kommit över Dick än.
Ja, hon framstår ju ändå som en seriös och normal kvinna på sina socmed men händer ju mycket bakom skärmen såklart. Hur kan man hålla på sådär utan att skämmas??
Fan, får så dåligt samvete nu pga har alltid hejat på Janni då hon är en av de mest vettiga i sin bransch (och jag fattar att det är lätt hänt att man börjar sväva efter ett tag och tappar sinnet för vad som är rimligt och hur andra människor lever, det hade säkert hänt mig) med bägge fötter på jorden. Menade att hon inte är toppen på det engelska språket och ja, låt oss vara ärliga med att det är kreddigare att vara agent än influenser. Förstår således inte hur Wennerström tänker, hon förstör ju bara för sig själv och sitt eget varumärke. Tror du har rätt, hon har nog inte kommit över Axelsson ännu.
Menade att Nina framstår som en normal person men förstår vad du menar med Janni och engelskan haha. Janni är en vettig person så om hon uttalar sig i podden har det verkligen gått långt då jag upplever att hon inte berättar om allt som händer i stunden.
Det lär ju komma fram att det är Nina så ja, då kommer hon se otroligt dum ut.
Superbra uppmaning! Tycker influensers som Bianca och Lovisa ska skämmas med sina frosserier i att uppmana till äcklig konsumtion av precis ALLT! När ska det komma en backlash? När ska vi människor vakna på riktigt???
När pengar slutar ha störst betydelse.
Vilket aldrig kommer att ske:/
Allra värst gällande uppmaning till konsumtion är väl ändå bloggaren MATPLATSEN!
Vi människor i det här fallet är nog tyvärr = tjejer och unga kvinnor
Något som jag tycker det pratas alldeles för lite om är konsumtionen som inte är kläder. Jag tänker mest på inredning, elektronik, kökprylar osv. Precis som fast fashion så förändras inredningsmodet otroligt fort! Min mamma tex. köper nya soffkuddar, lampor, filtar osv varje år 🤯
Jag har samma inredning, kuddar, möbler etc sedan vi flyttade in i vårt hus 2009. De fungerar och är hela och rena, vad mer behöver man?
Håller med, det är verkligen hela livsstilen och den totala konsumtionen som är problemet!
Ja, men inreder man sitt hem som ett perfekt litet dockhus och ängsligt följer varenda trend som kommer så blir det ju samma slit och släng här som med kläder. Hur många soffor förbrukar genomsnittsinfluencern i sitt liv? Vi har bytt soffa en gång på 20 år och det var nödvändigt pga småbarnsår.
elsa billgren byter allt en gång per år.
Håller så med om allt du skriver idag Harry!👏👍
🙂
Så hycklande när folk har köpstopp ”förutom smink, hudvård, kroppsvård, underkläder, ytterkläder ’man behöver’, saker till barnen, presenter, inredning…”
Haha precis, folk som ska stoltsera med hur lite kläder man köpt (pga redan sprängfylld garderob) men istället flyttas det till andra saker eftersom man gillar shoppingen i sig.
Hemskt utveckling om det är sant. Förut var det en ny nyans av vinrött på en blus, nu är det en ny nyans av vinrött på kuddar, filtar och gardiner och ljus som bara ”måste” köpas för dem som inte kan stå emot reklamen
Jag tycker sånt här är rätt svårt… jag har nästan uteslutande designmöbler och inredning hemma, vilket gör att jag aldrig byter ut något. Jag har tidigare köpt väldigt mycket kläder, skor, halsdukar mm för dyra pengar, och alltid i god kvalitet. Det gör att jag aldrig slänger mina kläder och de håller år efter år. Min garderob kostar nog långt över 100.000 allt inkluderat. Klart JAG inte behöver köpa nytt. Men folk som inte har råd att köpa den där svindyra ulltröjan för 2500kr som faktiskt håller. Ska de aldrig få köpa kläder, eller inredning?
Ja det är verkligen en priviligerad take att komma med tipset ”lägg dyra pengar på bra kvalitet som håller, det är värt investeringen”. Det kräver ju att man har pengarna att göra det från början.
Jag har typ uteslutande köpt kläder från Sellpy och Vinted i år! Minns helt ärligt inte när jag köpte något annat än trosor och strumpbyxor nytt 😳
Samma här! Finns INGA ursäkter att köpa fast fashion så länge second hand finns
Jag försöker också med detta, men har ett STORT problem och det är att de luktar ofta så otroligt starkt, antar att det är av parfymerat tvättmedel. Ibland går det inte bort efter flera tvättar, ättika osv. En del plagg går inte att använda på grund av detta och det känns som ett lotteri varenda gång 🙁
Aldrig varit med om, du har nog haft otur. Prova att lägga in den i frysen
Det hjälper inte. Värst är plaggen från Polen från Vinted, men även Sellpys kläder kan lukta starkt ibland.
Jag upplever detta ibland också men tycker att det hjälper att tvätta med svenskt tvättmedel som dock inte är oparfymerat. Kanske hjälper vår doft att ta udden av det värsta? Med ett par tvättar är sedan allt som det ska vara.
Oxå varit med om det. (utländska säljare på Vinted) Tror det är deras tvättmedel, starka grejer de använder.
Melina Criborn, TanbyKlara och Josefine Lavold spelar absolut i samma liga som Bianca o co. Köp köp köp
Det blir nog enklare att lista influenserna som inte bidrar till konsumtionshets
Intressant är att det också och parallellt finns en stor grupp ungdomar som är ytterst miljömedvetna och agerar därefter till exempel den s k Greta-generationen. Och så den s k influencergenerationen som verkar helt omedvetna om den riktiga världen och har en enda religion typ dvs konsumtion. Och aldrig mötas de två.
På samma spår som detta, Alice Stenlöf pratar i sin senaste video (vid ca 10.40 i videon) om hur hon varit utomlands i Nicaragua i två veckor. Men att det ”inte regnat såhär mycket på flera år” och att det ”drog med sig smuts från byn så de inte kunde surfa”. Säger inte att detta väder beror på klimatförändringar, men det är inte orimligt. Oavsett så är det rent ut sagt äckligt hur priviligierat och ignorant hon pratar om det på, med tanke på hur ofta hon flyger och de sjuka mängder kläder hon köper.
Vad ska hon säga då? Berätta om flera olika experters utlåtande som hon sammanställt och därefter kommit fram till slutsats x om vad regnet kan bero på?
Nej men det kanske hade varit rimligt och välkommet att reflektera över konsekvenserna av ens livsstil (som hon också lever på att visa upp för andra) och att det kanske inte är mest synd om henne som inte kan surfa, utan lokalbefolkningen som kanske förlorar inkomst, jordbruksproduktion, skador i infrastruktur och annat.
Det där var iofs inte jättelite heller? Känns som hon försöker försvara varje inköp också.
Jag är inte bra i denna kategori måste jag erkänna men i flera andra rörande miljö.
Jag tyckte också hennes försvar var lite komiska
Precis, köpa en klänning som man använder en gång till en konsert. Värt.
Men det räknas som utklädnad 😉
Att hon ens köpte en klänning är ju också en del av konsumtionshetsen. Att man var ”tvungen” att klä ut sig till en era av Taylor Swift och absolut inte bara kunde gå i en finklänning som man redan hade i garderoben. Det var en lyckad PR kampanj som många gick på.
Ja, verkligen! Förstå alla världen över som gått på hennes konserter och ”klätt ut sig” det är ju sammanlagt helt sjuka mängder kläder. Men däremot tycker jag inte att mängden kläder hon köpt under året är mycket men motiveringen där är absolut lite konstig. Det är ju dock tragiskt att det främst är tjejer (mig inkluderat) som lägger pengar på shopping. Min pojkvän köper ytterst sällan kläder, varannat år möjligtvis (dock något undantag med baströjor och underkläder). Och då är det oftast något träningsplagg eller något till någon finare tillställning där det kanske behövs en ny skjorta t.ex. Däremot har han mycket sparade pengar, och kunde t.ex. köpa en lägenhet tidigt i livet. Medan jag tidigare slösade varje krona på diverse influencersamarbeten. Nu vet jag bättre dock men det krävs en del arbete för att inte falla för diverse kampanjer. I alla fall för mig!
Intressant att du kan se den jämförelsen så tydligt, vad sparade pengar vs slösade pengar kan innebära. Bra gjort att du insett detta!
Men fy fasen för o hitta nåt att klaga på! Tycker hon skött det bra
Jag menar inte att försvara utan mer försöka ge en kontext till varför jag köpte plagget. Jag tror många köper kläder helt utan anledning, bara för att man vill och kan. Då redogör jag hellre för mina anledningar, det kanske får någon annan att också börja resonera inför sina köp!
Att jag lyfter det här och delar med mig av mina tankar om klädkonsumtion betyder inte att jag utger mig för att vara felfri eller leva efter någon nolltolerans. Klart jag hade kunnat avstå en klänning till Eras Tour, men jag valde det som ett av få tillfällen till att köpa ett nytt plagg i år och det står jag för. Jag för 2 år sen hade ju köpt nya outfits till samtliga kvällar jag gick på konserten, och jag är stolt över att jag idag ställt om så pass att jag bara köpte ett nytt plagg istället. Framtida jag kanske kommer så långt att det blir noll, den som lever får se! Idag är jag inte där, men deltar gärna i debatten ändå 🙂
Man kanske skulle lyssna mer på henne om hon uttryckte sig mer bättre/mer seriöst? ”Ueee”, va?
Jag tycker det är intressant när folk skriver att det minsann bara köpt x antal plagg. Kläder håller ju oftast i många år så förstår inte hur folk ens kan behöva köpa ett nytt plagg varje år.
Tex att man går upp i vikt, ner i vikt . Liksom sluta bara. Du kanske har en bra basgarderob, aldrig många har inte det. Allt är en början .
Mina kläder är inte specialsydda för min kropp, så har haft samma oavsett om jag gått upp eller ner några kilon. Men då förstår jag att ni måste köpa nytt hela tiden om ni går efter minsta viktförändring. Sen när man färgar håret måste man väl ha nya nyanser och sånt, rimligt…
Vilken tur för dig då. Du har ju ingen aning om hur mycket folk förändras viktmässigt el inte. Vissa är alltid mellan två stl tex. Jag tex. Byxor kan va svårt tex
Tror du på allvar att de flesta som shoppar kläder gör det för att de inte har något som passar hemma?
Men vaddå specialsydda, går man upp eller ner för mkt passar de ju inte längre, oavsett? Eller har du tält?
Det är ju inte vanligt att gå upp och ner flera storlekar under ett år. Hjälp vad folk greppar efter saker som rättfärdigar deras shopping.
Det är väl inte så konstigt att om man går och sliter på samma kläder år efter behöver de till slut bytas ut. Förhoppningsvis är det ju inte samma sorts plagg de köper varje år.
Klart man måste köpa nya NÅGOT år, men inte varje år. Aldrig varit med om ett plagg som slitits ut efter ett år oavsett hur mycket jag använder det.
Aldrig haft jeans som slits i grenen? Tröjor som blir noppiga eller tappar formen? Som får små hål eller fläckar som inte går bort i tvätten?
Grattis, det har jag. Ett par jeans där jag trodde att det var ok kvalitet men de fick hål på insidan av låren ungefär ett halvår efter att jag köpt dem. Använde dem inte ens varje dag. Försökte laga och det höll ett tag till. Köper aldrig från det märket igen.
Men du har ju fler än ett plagg. Om du har 20 plagg och medellivslängd på 5 år/plagg är det ju 4 plagg per år.
Man har väl kanske lite olika gräns för när ett plagg är ”utslitet”, dvs det kanske funkar hemma men inte på jobbet om det börjar bli nopprigt eller fått en fläck. Men det är ju också väldigt många olika plagg man behöver och även om man kör väldigt minimalistiskt så behöver nog minst ett plagg bytas ut per år, förutsatt att man inte har väldigt många av varje sort. Om du menar att man inte behöver köpa nytt varje år, hur många par byxor eller tröjor har du som du kör runt?
OT: men tankar kring senaste avsnittet av Spöktimmen? Mammans historia har är fine men att välja att producera målande beskrivning av mördade barn för att tjäna pengar på det är över mitt förstånd!!!!! Hur kan det anses vara okej??? Snälla jag hoppas detta blåser upp och för det är en viktig diskussion
Jag hade som nyårsmål för i år att köpa alla kläder second hand, undantag underkläder och konsertmerch (visste att jag skulle på ett par konserter i år så tillät mig köpa en t shirt).
Till saken hör att jag gått upp i vikt de senaste åren och faktiskt behöver uppdatera min garderob till min nya storlek. Det har fått utmärkt att köpa bara second hand! Det enda som varit svårt att hitta i bra skick var mjukisbyxor, så det kanske jag köper nytt i framtiden, men i övrigt kommer jag nog fortsätta gå på loppisar, är ju så roligt också!
Tycker secondhand har väldigt små storlekar, det jag vill ha ialf så inte lyckats hitta nåt
Varje uppmaning är ett välkommet inslag!
Stör mig så mycket på Emelie med Badrumsskåpet och all köphets.
Inte bara olika nya produkter som ”måste testas” men också på hennes andra content där hon hela tiden är sååå sugen på att gå ut och köpa massa nya ljus, handdukar, pyjamaser etc.
Hur ofta behöver man egentligen köpa nya hemtextilier?
På Tiktok är det inom beauty just nu en grej som kallas Project pan som blivit stor, där man fokuserar på att ta slut på sina produkter innan man köper nytt.
Är så himla grundläggande att det ju låter sjukt när man säger det, och absolut – egentligen behöver man ju inte smink ö.h.t, men om man nu har det intresset snarare än kläder (jag själv).
Tycker det är en smula uppfriskande iallafall att det trendar att hålla sin beautygarderob tight och inte köpa mer än man behöver.
”Behöver” absolut men något fler borde uppmana till snarare än drivorna av produkter, boxar och kalendrar som ska importeras och testas….
Vi följare har gjort henne rik. Gillade henne förut men för mycket nu. Kollar inte på badrumsskåp
Emelie verkar superhärlig och gör ett bra jobb men håller med..bara för mycket konsumtion. Sjukt att folk har sådär mycket produkter i sina badrumsskåp. Om några år kommer det vara skämskudde på de avsnitten. Ingen kommer vilja minnas hur de höll på.
Kommer helt säkert visa sig att alla produkterna var dåliga för både huden och hälsan.
Alla dessa parfymer och doftljus..dåligt för lungorna. Borde vara på utelistan..för längesedan.
Håller med! Älskar att kolla hennes vloggar men får på riktigt ont i magen över hur mycket hon reser och shoppar
OT men vad är det som är så annorlunda med lojsan Wallin? Vet att hon gjort brösten men det är något mer. Känns som att hon över en helg blivit pinnsmal och ser väldigt annorlunda ut även i ansiktet?
Lojsan har alltid varit smal. Det är bara att kolla på bilder från när hon va höggravid, hon hade fortfarande smala ben och smala armar.
Varför skriver du alltid att Amelia är den första och största polfluencern? Varje gång. Hon har inte mer än gymnasieutbildning och repostar bara saker hon har läst. ”Sluta konsumera snällaaaa” är väl ingen djupgående eller intressant analys av något. Tycker att t.ex. modemassakern på tiktok gör ett extremt mycket bättre jobb att tala om konsumption än vad Amalia gör.
Amilia. Enligt auto correct är Amilia inget namn haha.
Inte enligt mig heller.
Jag gillar båda
Exakt! Stop trying to make Amilia happen.
Jag blir rädd när man ser på ex Veckorevyn som lägger ut artiklar till varje högtid ”jackor till vintern”, ”nyårsklänningar”, ”julklänningar” osv. Jag blir rädd att folk köper och tror de måste köpa nya kläder varje år till varje högtid eller händelse. Ingen vanliga människa behöver så mycket kläder. Sen är det skrämmande att många tjejer hamnar hos kronofogden idag pga shoppingberoende….
För att inte prata om alla föräldrar och deras konsumtion till deras barn, finns visserligen en del smarta som köper bara det som behövs och second hand. Men en del gör till och med adventskalendrar till sina små avkommor som inte förstår alls vad det innebär, så får de en ny leksak eller klädesplagg varje dag. Nytt nytt nytt hela tiden och skylla på att det är för barnens skull men är snarare förälderns shoppingmissbruk. Sorgligt är vad det är.
Den här adventskalendertrenden är faktiskt sjuk. Inte bara den föräldrar gjort själva, mitt barn har en kompis som har fyra kalendrar. Godis, lego, barbie, mjukisdjur, Spiderman osv osv i all oändlighet.
Ja helt sjukt. Då får ju många föräldrar dåligt samvete och känner sig tvinga att göra/skaffa kalendrar till sina barn också. Det blir en sån sjuk hets i samhället och jag ser på riktigt inte hur det ska bli bättre. Spelar ju ingen roll om ett fåtal börjar ändra sig, den stora massan kommer alltid ”tävla” med varandra om vem som är den ”bästa” föräldern.
Det är ju enkelt som förälder att helt enkelt bara köpa också. Många har det bra ställt och att köpa kalendrar, eller övriga prylar och kläder är lättare än att ta fighten själv liksom att riskera att ens barn känner sig utanför.
Och sen måste ju presenterna på själva julafton såklart trumfa alla de här småpresenterna man fått i nästan en hel månad. Helt sjukt också hur många kalendrar det även finns för vuxna. Man tror liksom att det ska börja vända och folk ska börja inse att man inte vill ha en massa krafs men istället är det bara paketerat på nya sätt.
Första och andra bilden… är det samma person?
Ja, med och utan filter.
Någon som sett Julia Franzens garderob som är som ett litet förråd?
Värst måste väl ändå Charlotte Perrelli va 😯
Monas Universum. Reser. Shoppar. Behandlingar. Heela tiden.
Hennes försvar är att dom hade dåligt med pengar när hon växte upp, och hon kommer minsann aaaldrig sluta shoppa. Hon inte bara köper massor, hon köper kolossala mängder.
Jag tror man behöver få se chockerande (?) bilder från berg av kläder i soptipparna, bilder av människorna i fabrikerna som tillverkar dessa, bilder av hur flygplan flyger kors och tvärs från Kina med hyperbilliga kläder (samtidigt som folk skammas för att de åker på semester en gång per år, med flyg…). Rätt i ansiktet på en! Lite som att alla bör se filmer från gasningen av grisar hos Scan…! Sorry, men kunde inte låta bli.
Håller med! Så sjukt detta snabbmode. Underbetala människor jobbar i skjul för att sy dessa kläder. Förstår inte!
Vill ogärna döma människor, vad blir bättre av det liksom. Men att vuxna normalbegåvade personer med okej inkomst handlar på Temu och Wish!? Det övergår mitt förstånd, kan inte hitta en enda anledning. Att föräldrar lär sina barn den typen av konsumtion är så korttänkt. Blir på riktigt mörkrädd. Ska staten behöva förbjuda de varorna. Förstår utifrån en ekonomisk aspekt de som är låginkomsttagare, ensamståande föräldrar, sjukskrivna. Kan någon som köper därifrån förklara, är genuint nyfiken!
Går inte att skylla på låg inkomst, det mesta går att köpa second hand.
Kan ju vara svårt att hitta kläder secondhand dock, om man inte drar ”normal” storlek. Och så kräver det ju betydligt mer tid än att beställa nåt från Shein.
DN hade ett bra reportage om detta som fick pris, de spårade nyköpta kläder från HM om återlämnats för recycling. Skrämmande att se var de hamnade och hur det ser ut på dessa platser.
Eller hur. Bilderna på bergen med kläderna. Fruktansvärt.
Jag tycker bild 2 är extra intressant. Tjejer i alla åldrar som antingen skuldsätter sig eller inte har något sparande för att man lägger så mycket onödiga pengar på kläder, smink, hudvård mm. Men använder sina pengar i högre utsträckning till varor som inte har något andrahandsvärde (menar inte att du kan sälja din klänning på vinted för 50 spänn).
Man behöver inte dra allt till en extrem när det gäller shopping, men det är ett problem att så många, speciellt tjejer, hamnar efter ekonomiskt redan från ”start” i livet.
Allt till en extrem? En extrem vad?
’Dras till extremen’ kanske menas..
Precis! Hörde på nyheterna att det gått så långt att många unga kvinnor behöver skuldrådgivning. De flesta billiga julsaker är också gjorda i Kina. Exempel på överkonsumtion. Handla billigt från Kina.
Tycker inte att man kan prata om det för mycket!
Har gått ner nästan 30 kilo det senaste så har behövt uppdatera garderoben men det mesta är från Vinted eller Sellpy. Har liksom köpt jeans för 80:- inklusive frakt?
Ingen, förutom kanske tonåringar, vänder sig till Amilia för att få koll på det politiska läget i världen. Hon är inte kunnig, kom igen nu.
Carola. Pernilla Wahlgren. Två kvinnor med proppfulla garderober.
Jättebra inlägg och såklart otroligt viktigt. Helt sjukt hur mycket kläder vi köper nuför tiden och även från TEMU och andra ställen som man VET är dåliga för både miljö och människa. Men sen tycker jag att Amilia Stapelfeldts lista är skev – skriv ner allt du köpt 2024 och inte bara de dyraste plaggen! Hon har undantagit allt vardagligt som underkläder, strumpor, linne osv – vad mer räknar hon som basplagg egentligen? Pyjamas, sportkläder, badkläder – om underlinne är basplagg (som hon inte pallar räkna upp!) så kanske även t-tröjor och annat – leggings t.ex. inte heller räknas upp. Så synd att förstöra ett annars bra inlägg med att förvränga sin egen konsumtion – vi kan väl alla räkna upp 5-10 plagg som är dyrast under året och sen säga ”resten är basplagg som jag inte nämner”. Varför inte det? För att det då skulle bli typ 300 plagg eller? Antingen så nämner man det man köpt eller inte. Skevt och ger ett oseriöst intryck av henne, annars är såklart ämnet jätteviktigt.
App app app! Jag skrev ner allt jag hade köpt, med undantag för något enstaka baslinne, strumpor, 2 st bhar och ett antal trosor (precis som angivet). Hade jag köpt pyjamasar, sportkläder, badkläder osv som du rabblar upp – så hade jag skrivit upp det i listan. Men jag har inte köpt det, och jag har inte förvrängt min konsumtion så som du hittar på här. Håll dig gärna till sanning istället för fantasi och egna antaganden om du ska kritisera mig, blir löjligt annars.