116 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Varför har M.D fortfarande 3.1 miljoner följare? Det har gått mer än 24h sen avslöjandet, hur kan hon fortfarande ligga på samma siffror? Kollar man kommentarerna så är det jättemånga som skriver att de ska avfölja.

    Kanske något att granska Camilla? Är det köpta följare? Bots?

      Det är väldigt få av hennes befintliga följare som reagerar så kraftigt på detta att de skulle cancella henne och att det skulle påverka siffran 3,1 på Instagram.

      Och om några dagar har detta blåst över (tyvärr) och allt fortsätter som vanligt.

        Inte då

        Får tyvärr också den känslan.

      Tycker också att det är märkligt men det är 100k som ska avfölja för att det ska synas på instagram så kanske tar sin tid. När jag har kollat DA’s instagram så har den gått från 733k till 730k.

      Hon har nog majoriteten utländska följare som inte vet något/bryr sig

        Men det är 2024, nyheter sprider sig på ett helt annat sätt idag så låt det gå några dagar till så kanske det blir mindre.

        Hon har ju byggt upp hela sitt varumärke genom att vara genomsnäll, söt och go svensk tjej och jag tror att dom flesta som besökt någon av hennes popup-stores är där nästan bara pga henne som person. Och när hennes person bara är en illusion så känner ju många sig lurad.
        Så jag tror inte vi har sett det sista om detta.
        Och med allt rätt.
        Jag tycker detta är mycket värre än Margaux tex. Mycket mer utstuderat och under så många år.

          Om man googlar Matilda Djerf accused kommer man in på många engelsk språkiga sidor såsom Glamour och Daily Mail som skriver om denna skandal. Hoppas Camilla kan se hur många följare som avföljt

            (2024-12-12) -1,8623
            (2024-12-13) -23,9043

              Blev fel i kopieringen, 3an på slutet ska bort på båda summorna.

                Men ca 26k hittills

                  Tänk om alla skulle köpt minst ett plagg för 1500 kr. (eller vad för summa någon nämnde häromdan, att klädesplaggen kostade).

                  Det är nära 40 miljoner kronor!!

                  Men sen kan man ju också se det från hållet alla som stannar kvar och köper klädesplaggen. Den skaran är större än bortfallet.

        Var en stor artikel om detta även i tyska media.

          Det låter bra.

      Åh, det är troligen redan bortblåst i minnet från de som följer henne om det ens hann komma dit…..

      Många av hennes följare känner nog inte ens till detta.

      Datan är väl frysen idag- kommer säkert uppdateras
      Hoppas minst hälften försvinner
      Hon är inte värd följare

        Ca 26k har lämnat hittills enligt Socialblade

      Vi är många som hänger på Reddit och informerar om detta 🙂

        Finns masssa videos på TikTok också. Nyheter har även skrivits på engelska, dailymail osv

    Alltså @camcam lyssna på Julia Frändfors Frändfors Hörna idag om just detta om Djerf. Skrattade högt! So what! ?

      Lust att utveckla lite vad det handlade om?

        Podden är gratis, bara att lyssna! Men hon raljerade som vanligt på sitt sjukt roliga sätt över hela Djerf-debacklet och Blankens iq-befriade kommentar. Även Irenes krönika var bra tyckte jag: https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/0VbMko/irena-pozar-matilda-djerf-har-byggt-sin-piedestal-sjalv

          Tack för att du förklarade lite, var också nyfiken och kan inte lyssna på något medans jag jobbar, bara läsa.

          Tackar för svar, ska ta och lyssna 🙂

    En sidotanke är att influencers ofta saknar både högre utbildning och någon större erfarenhet av ett riktigt jobb. Att då som fröken Djerf skala upp sin verksamhet med flera anställda = stor risk för en riktigt jävla usel attityd till människor.

      Funderade faktiskt på samma sak igår. Med utbildningen följer ofta även klass och ödmjukhet något som uppenbarligen saknas hos Matilda

        Lägg till det att fröken Djerf är omgiven av familjemedlemmar i ledande positioner i företaget. Det vill säga ”Åh, gumman, vad duktig du är! Vad dumma alla andra är mot dig!”-människor. Det leder till syrebrist i organisationen.

          Ja lite som alla artister som blir körda in i missbruk och psykisk ohälsa pga att hela deras management ju lever på att artisten jobbar stenhårt.

          Tjejerna som pratade med Aftonbladet ska ha mycket cred för att dom gjorde det för det är inte alls självklart att öppet kritisera sin chef.

            Ja. Avici pressades hårt. Så fruktansvärt sorgligt öde. Tragiskt.

        Vet inte om jag tror att jag blev mer ödmjuk av att plugga än jag hade blivit av att jobba motsvarande tid?

        Men håller med om att det är osunt att enbart ha haft ”influencer” som sysselsättning. Bäddar för skev självbild.

          Du kanske inte blev det men generellt skulle jag säga att oftast leder högre utbildning till att man blir man ödmjuk inför att att man inte alltid har rätt/vet bäst, och att det finns flera sätt att se på saker och ting, eftersom högre utbildning går ut på att värdera/ diskutera andra människors åsikter. Ett annat klockrent exempel är Isabella Löwengrips, detta märktes tydligt efter hennes ”safari-resa”

            Folk som pluggar är ju verkligen de minst ödmjuka som går att hitta. När de sedan börjar jobba brukar de växa upp och bli mer ödmjuka, men universitet/högskola suger verkligen ur all ödmjukhet hos en människa.

            Jag skrev inte att man inte bli ödmjuk av att plugga. Jag skrev att jag är tveksam till att man blir MER ödmjuk än av att jobba.
            Beror ju på vilket jobb och vilken utbildning men skulle tro att många blir mer ödmjuka av att jobba ett par i vården än att läsa ett par år på teknisk högskola.

              Med tanke på fler och inte klarar av att läsa en text på universitetet så är plugga inte så mycket att skryta om! Tror tvärtom man blir ödmjuk med livet och motgångar inte plugga!

                Livet och motgångar kan också göra en till rasist, incel och annat smått och gott. Utbildning berikar. Men jag dissar verkligen inte arbetarklassen, är själv därifrån!

        Välutbildade människor är knappast mer ödmjuka, de kanske har FÖRMÅGA att se andras perspektiv i större utsträckning men det betyder ju inte att de väljer att göra det. Som lågutbildad kan jag ge dig många exempel på det klassförakt jag möts av uteslutande från välutbildade människor.

      Ja, men något borde man ju kunna även utan högutbildning. Tex de där toalettfasonerna låter ju som något slags apartheidsystem i influencertappning

      Det är väl väldigt ovanligt att folk som har en högskoleexamen startar egna bolag. Hon har liksom aldrig behövt förhålla sig till att ha en egen chef, dragit lärdom från hur det faktiskt är att vara anställd under någon och hur man agerar som en bra ledare.

      Utbildning gör inte att man blir empatisk.
      Att bete sig som Matilda visar på en grav brist på empati.
      Narcissister när sig på att få andra att må dåligt.

      Jag är också lågutbildad företagare med anställda och jag mår bra om min personal mår bra.
      Skulle aldrig i livet sänka någon så hårt genom att skälla på dem inför andra.
      Tycker inte att skrik och skäll hör hemma i en normalt funtad människas beteende. Inte i någon situation.

      Folk ojar sig över hennes egna toalett och det tycker jag är det minsta problemet i det här.

      Matilda strävar efter at få sig själv att må bra och skiter i andra. Narc så det skriker om det.

    Mitt i prick! ?

    OT. Men. Är inte pappa pappa dotters biologiska mammor alls med i bilden? Samma med Melinda Jacobs. Hade mina barn varit i familjehem hade jag inte velat att allt de gör visas upp. Överallt. Jacobs är med överallt. Förstår inte.

      I pappapappadotters fall har de ju adopterat barnen, så antar att rent juridiskt kan de själva bestämma vad som är lämpligt.

      Detta!!!!! Fattar inte hur det kan va okej då det ju enligt konstens ALLA regler inte ska va okej! Kanske har de fått godkänt av alla barnens vårdnadshavare å gjort lite ”special” men även då borde det inte göras. Barnen är placerade av anledning och bara det gör ju att de inte borde va med på massa bilder på en insta med över 100tusen följare!!! Och HUR kan detta inte skrivas om?

        Egen teori… känns som att Melinda och hennes familj används av politiker och myndigheter för deras egen agendas skull. Då är det inte så noga med hur lämpligt det är gör barnen å att man ju inte brukar göra så…. Hon är ju så god å det ser ju så bra ut

      Pappapappadotters barn är adopterade, de biologiska föräldrarna har ingen juridisk rätt att bestämma över John och Johans barn.
      Något skillnad på familjehem och adoption.

      Tvivlar också på att pappapappadotters barn far illa i någon annan bemärkelse än att de utnyttjas i sociala medier. Nu är det fel oavsett att använda sina barn i sin social media marketing strategi men jag tycker då det finns betydligt mer utsatta influenser barn – tex barn från YouTube familjer.

        Den första dottern är adopterad. En process som fö avser en familjehemsplacering. Att sådana slutar i adoption är högst ovanligt och blir aktuella när båda biologiska föräldrarna är avlidna. Äldsta dotterns föräldrar är inte avlidna. Den andra adoptionen är rent tekniskt fråga om människohandel för paret har inte gått igenom en adoptions process och mig veterligen är ärendet fortfarande ett rättsfall. Hela denna historia stinker och jag förstår inte varför den inte granskas.

          Hur vet du detta dock?

            Dels är det offentlig handling men Johan har själv gått ut med just den informationen. Antingen är Johan själv lite småkorkad eller så tror han att människor i allmänhet är småkorkade.
            Första dottern är adopterad men under mycket märkliga omständigheter eftersom hon är en familjehemsplacering. Hela idéen med familjehemsplaceringar är att barnet ska kunna återvända till sina biologiska föräldrar. Det handlar om att skydda barn och göra vad som är bäst för barnet inte att tillgodose två vuxnas behov, John och Johans behov av att få leka pappa, pappa, barn.
            I det andra fallet är det helt uppenbart att de rör sig om en uppgörelse mellan å en sidan den biologiska mamman och å andra sidan papporna. Hur det gick till och att det har slunkit igenom är ett stort frågetecken och får en att tänka bananrepublik. Jag fattar inte att papporna och även Melina inte granskas men de verkar ha högt uppsatta vänner.

              Huruvida de får vara vårdnadshavare eller genomgå en adoptionsprocess är väl upp till familjerätten att besluta om, inte Bloggbevakning? Herregud!

              Det ÄR verkligen anmärkningsvärt . Sen denna massiva exponering av dessa barn som bara pågår. Obegripligt.

              Omständigheterna är dock rykten i det här fallet oavsett vart du hört det från. Tycker faktiskt det är opassande att diskutera detta just eftersom det rör sig om barn.

              Huruvida adoption / vårdnadsöverlåtande gått till på rätt sätt eller ej är det inte upp till privatpersoner att bestämma. Barn lämnas inte bara över till andra människor – med det faktum att de fortfarande är vårdnadshavare så finns det mest troligt ingen anledning att haka upp sig så på det (eftersom de är offentliga får de nog lika många soc anmälningar som alla andra offentliga föräldrar i Sverige) – De enda som far illa av spekulationerna är barnen. Genom att sprida det vidare tycker jag att du skadar flickorna minst lika mycket som papporna gör när de utnyttja dem i samarbeten.

              Att säga att de leker pappor är också problematiskt då de varit föräldrar i, i alla fall, 6 år och är de faktiska föräldrarna till dessa två barn, de är dessutom de enda föräldrar barnen känner till oavsett hur det kommit att bli så.

          Men vad då. Har inte Astrids mamma skrivit på papprena?
          Minns att de var griniga i början för att hon tog föräldrardagar och barnbidraget för dottern fast hon bodde hos dom.

          Har fan noll till övers för den mamma.

            Hur menar du skrivit på? Du får det att faktiskt låta som den trafficing som detta fall är. Man kan inte sälja och köpa barn. Det är olagligt, det är därför det finns ett adoptionsförfarande. Något som Johan och John kringått i sin iver att få leka pappa barn.

              Den biologiska föräldern ska godkänna adoptionen vid nationell adoption, så det kanske är det hon menar. Sen räcker det ju inte, men det är en del i processen.

              Ja, hur tror du adoption går till?
              Man kan efter godkännande få adoptera bort sitt barn/adoptera ett barn. Och bär vårdnaden skrivs över dignerar man papper på socialtjänsten för att vårdnadsövertagandet skall gå vidare till domstol osv.

                Du verkar inte förstå hur adoptions processen går till. I fallet Astrid kontaktade en privatperson en annan privatperson och undrade om den parten ville överta vårdnaden om barnet.
                Så går det inte till. Vi har i Sverige t.o.m. en myndighet som övervakar processen. Fallet Astrid luktar trafficing.

          Följer dem inte men läser man i tidningar där de medverkat (QX, DN, Aftonbladet) står det att de för den äldre dottern har de fått en vårdnadsöverflytt, alltså ett beslut i tingsrätten som man kan få efter några år som familjehem om det ej finns plan för att de biologiska föräldrarna ska återtaga vårdnaden, och som den biologiska mamman också uttalade sig för. Hon träffar ej dottern alls varken innan eller efter.

          Med den yngre dottern försökte de påbörja en adoptionsprocess privat (ovanligt i Sverige men förekommer) men fick nej med hänvisning till att hon bott för kort hos dem. Däremot är det förordnade vårdnadshavare. Deras och den biologiska mammans avsikt är fortsatt adoption.

    Andrea Hedenstedt la nyligen upp en vlogg på TikTok där hon pratar om Djerf, Filippa Moulier som tidigare varit anställd där har kommentarer med två händer och ett hjärta… Går ju bara att tolka som att hon har samma upplevelser som de som uppkommit i dagarna.

      Jag såg en kommentar från Filippa på Matildas sida. Hon svarar en person som taggar henne. Om jag minns rätt skrev hon: ”Jag vet, jag har läst allt. Jag följer det här noga.”

        Matildas tiktok eller instagram?

          Hennes instagram.

      Så hon Filippa har inte lagt upp något eget? Vet inte vem hon är, men hon kom upp som sökförslag på tiktok i samband med en djerf-video. Försökte se om hon hade sagt något men hittade inget. Men det kommer väl, det vore intressant att höra (fd?) anställdas egna ord och inte bara genom aftonbladet. Inte för att jag inte tror dem, det gör jag.

    Mycket bra artikel!

      Instämmer!

    Håller med om att de flesta influencers har noll utbildning. Ändå ser 14 åringar upp till dem. Ska inte Lovisa Worge anställa en egen assistent? Som håller reda på allt jobbigt tex deklarera.

      Var det inte worge som pluggade ekonomi på handels? Känns som hon borde kunna deklarera då.

        Mycket snack och lite verkstad.

    Jag förstår inte varför såna personer inte tänker på konsekvenserna? Tror de verkligen att de kan behandla människor hur som helst utan att det någonsin kommer ut? Jag tänker att makt gör något med människor, absolut. De ser sig högre än andra och inser hur mycket de kan bestämma. Men att det går så långt att man behandlar så många riktigt illa förstår jag inte. Kanske man tänker att ju mer man trycker ner människor desto mindre risk att de vågar berätta för någon? Eller tänker man inte alls?

      Det är väl det som utmärker en narcisistisk person att dom helt enkelt saknar förmågan att ens tänka en sån tanke.
      Dom tänker nog att dom kör på och fortsätter köra sin show till döden.

        Ja precis, det är den grandiosa världsbilden där man tror att man är smartare och bättre än andra, att man förtjänar beundran och berömmelse på ett helt orealistiskt sätt. De tror att de kan ljuga sig ur allt, att folk kommer tro vad de än säger. Mitt narc ex drog de galnaste mest långsökta lögnerna och förväntade sig på allvar att jag bara skulle acceptera det som sanning. Det är riktigt sjukt att uppleva.

        Vet såklart inte om M är narcissist. Men är hon det är det en förklaring.

    Också att Blankens gjort ett helt inlägg om detta till försvar för Djerf ?
    Är det verkligen lite barnsliga naiva misstag Djerf sysslat med (sedan skoltiden då hon var likadan då) eller är det ett sätt hon har som folk rättfärdigt reagerar mot? Jag älskar att folk reagerar. Man ska alltid säga ifrån till mobbare. Tycker Cecilia Blankens att det är kontroversiellt när folk uttrycker sin besvikelse eller ilska så får det stå för henne, själv hyllar jag det!

    Jag tycker att det är jättekonstigt att en sånhär sak inte leder till att samarbetspartners drar sig ur och siffror störtar, men Margaux handling gjorde henne totalt diskvalificerad från hela influencervärlden ”för alltid”.

    Jag säger inte att det M gjorde var bra, men om vi ska tro det som presenterats så var det bristande omdöme vid ett tillfälle och med facit i hand så har ingen kommit till skada. I Matildas fall (om det nu stämmer osv) så har hon konsekvent och medvetet behandlat sin personal illa; som står i beroendeställning till henne, under lång tid.

    Varför är det inte på samma nivå som Margaux? Varför var just Margaux grej SÅ hemsk jämfört med mycket annat som kommer fram att andra influensers gör? Jag fattar faktiskt inte.

      Det har gått en dag, så är inte konstigt att samarbeten eller liknande upphört. Men är väl mest sitt egna företag hon gör reklam för.

        Inte har upphört*

      Kanske just för att det är kvinnor som utsatts? Kvinnor som valt att arbeta för en influencer. Det får typ skylla sig själva. Ta det, helt enkelt. Kvinnoförakt igen.

      Det handlar mycket om att Matilda inte är beroende av externa sponsorer som Margaux var. Matilda har har ett framgångsrikt företag och är självständig. Därför får inte hennes handlingar samma konsekvenser.

      Margauxs var ju i stort helt beroende av samarbeten med olika varumärken. När hon då visade på dålig människosyn och det skapade en kritikerstorm förlorade hon sina samarbeten, vilket påverkade hennes rykte direkt.

      Sedan har Margaux på sikt inte gjort något som förbättrat sitt rykte kring det inträffade, tvärtom. Det gör det ju svårare att ”komma tillbaka”.

      Tänker att en stor del av det är att det som Margaux gjorde filmades och lades upp för alla att se. I Matildas fall finns det bara anonyma vittnesmål, och då lämnas det desto mer utrymme för att debattera ”vad som verkligen har hänt”. Tänker att det också blir svårare att förmedla en stämning på en arbetsplats genom skriftliga ”ögonblicksbilder” på ett slagkraftigt sätt. Det krävs ju typ någon form av dokumentär blick som görs under lång tid för att få fatt på stämningen på en arbetsplats, och hur olika aktörer samverkar till stämningen.

      Tänkte nyss skriva något liknande!

    SUPERBRA av Andrea Hedenstedt att VÅGA kritisera en influencerkollega för det här är helt absurt. Det är inte hat, det är kritik som bör lyftas. Tänk själv att gå till ditt arbete och vara rädd för din hälsa, inte veta om du ska få skällsord eller bli nekad att använda den högra toaletten, för den vänstra hör till dig och resterande som är smutsiga och ovärdiga den fina toaletten till höger??? Vad i hela fridens namn är detta för sjuk människa. Matilda Djerf CANCEL snälla.

    Puckat uttryckt av Blankens men hon har en poäng(som hon absolut inte borde lyft nu)

    Varje dag händer liknande saker på andra stora företag men där är man ”van” eller där ”är det så”. Det är en sorters företagskultur som inom många branscher är vanlig å ibland förväntad. Men det står inte i media. Utan här blir det ju smaskigt då det är en UNG, SNYGG,TJEJ. Som dessutom visar upp en bild utåt som inte stämmer överens med bilden de tidigare anställda ger å då blir det ännu mer crazy för det ÄR det ju! Jag hade inte tyckt det va lika intressant om det skrevs samma sak om Trump, jag hade väl typ förväntar mig det.

    Och givetvis är det HEMSKT det som kommit fram, att Cecilia skriver att hon tror Matilda är en bra chef är så galet att jag typ aldrig kan lyssna på hennes podd igen

      Fast det är ju hela grejen med influensers. De säljer ju saker med bilden de ger av sig själva i sociala medier. De låter följarna lära känna dem så det känns som du får goda råd/köper av en kompis. Att vara ung o snygg ger dig ju fler följare av de som du vill ska köpa dina saker, unga tjejer som vill vara snygga.

      Helt FÖR att manliga företagsledare ska granskar mer, men detta att kritik mot kvinnor alltid skulle vara kvinnohat är ju befängt. Influencerbranschen är full av kvinnor som säljer till unga kvinnor, och anställer unga kvinnor. Ska vi låta dem bete sig hur som helst, ett litet frikort för att de är kvinnor och därmed bör vara skyddade mot all kritik?
      Blankens för övrigt, drottningen av omarkerad reklam. Fick sluta följa henne för att jag inte klarade av all reklam för skomärket. Hela tiden och aldrig en reklammarkering.

      Ja, Cecilia Blankens går från klarhet till klarhet, till det sämre..Fanns en tid när jag faktiskt tyckte hon verkade hyfsat vettig. Numer gör hon mest lives där hon står och piffar med sitt hår 99% av tiden och försöker se cool ut..Tappat det helt sen hon flyttade hem till Sverige och började hänga med alla flunsor. Är det verkligen någon som tycker hennes skor är snygga? Klumpiga (på fel sätt), och mestadels kopior på andra märken, fast sämre.

    Bianca Ingrosso är som ett bortskämt barn
    Jag jag jag.

      Eeehhhhh ja? Är det något du kommit på nu?

    Tror att smekmånaden för influencerbranschen börjar gå mot sitt slut. Det är inte längre några roliga bloggare som lever rövare på Stureplan, det är business nu. Då ställs andra krav på verksamhet och uppförande, och då håller inte några terminer på Sven Eriksonsgymnasiet i Borås till att bygga sitt företag på. Fröken Djerf, vilket jävla stolpskott du är.

      Hoppas du har rätt! Måste finnas vettigare förebilder för unga. Inte att 14 åringar vill bli influencers.

    PRECIS! Det om något är ju kvinnohat; att förminska och ignorera de anställdas upplevelser – i egenskap av kvinnor.

    Jag tycker även att Matilda själv uppvisar en form av kvinnohat, då hon förminskar och föraktar sina kvinnliga anställda och har orimliga krav på dem, krav som är typiska de man ställer på just kvinnor (utseende, kroppsform etc).

    detta är sant. Jag är så ledsen att det är det, jag känner folk som jobbar och jobbat för Mathilda. Som berättat hur illa det är. Jag har känt henne privat innan hon flyttade till Stockholm. Detta har bara väntat på att komma upp till ytan, Det behövdes 11 personen som anonymt uttalade sig för att det skulle komma upp.

    Gillade din användning av uttrycket ”med hull och hår” i artikeln Camilla! Passade perfekt in i sammanhanget!

    Någon som vet om GabPoss bebis kommit än? Följer inte henne på stories.

      Även där mycket märkligt. Varför sätta ännu flera barn till världen. Frågar jag mej. Förhållandet verkar väldigt osäkert hur mår G P?

        Kanske vården tänkte om. Man ska inte sätta igång en förlossning för att det är slut med killen. Förra gången var det samma visa. Kom ihåg sen när hon beskriver deras enorma passion att det är för att de har ett på och av förhållande.

      Hon skrev ju endå ett flertal gånger förra veckan i stil med ”sista helgen med magen” osv. Så om hon inte dragit sig ur igångsättningen borde det väll vara dags idag? Men dom har väll haft försoningssex nu så då kanske både läkarna och GabJoss tänkte om och kände att det inte behövdes. 😉

        Hahah, undrar hur den journalanteckningen ser ut. Jag vill höra hur det diskuteras i fikarummet på sjukhuset.

    Grymt jobbat med detta Camilla! Tack för att du orkar belysa och uppmärksamma skiten i influencer-världen. Ingen annan verkar orka ta kampen!

      Det var väl Aftonbladet som lyfte detta?

        Okej! Trodde det var Camilla som drev den här bloggen?

    Mycket bra!

    Har en tanke kring det här med
    ledarskapsstil. Helt öppna berättelser från anställda som många tycker är lite tokroliga…

    Biancas båda tidigare assistenter, Lovisa och Lucas Feola, berättar helt öppet i poddar om hur hennes humör och känslostyrda sätt påverkar hela arbetsklimatet – inte bara med hennes assistenter utan också i konferensrum med anställda på CAIA.

    I en podd beskriver Lovisa och Lucas hur Biancas energi styr alla runtomkring henne. Är hon på gott humör, glad, sprudlande och engagerad, ska alla spegla det. Men när hon är sur, irriterad och låg ska alla ta hänsyn till det. Ett mönster som visas tydligt i Wahlgrens värld.

    Lovisa nämner att när Bianca har mens känns det som att hela teamet också ”måste ha mens”. De berättar flera exempel på Biancas beteende, som att skälla ut folk, komma bakis till möten…om hon ens dyker upp – att hon förväntar att alla andra ska sköta allt åt henne. Ja, det finns hur mycket som helst.

    Hennes fd assistent Julia mådde väldigt dåligt av att ha Bianca som chef.

      I vilken podd? Lucas har aldrig varit hennes assistent. Julia slutade för att hon inte pallade tempot. Har vänner som jobbar/har jobbat på Caia som tycker det är en bra arbetsplats och de har mycket roligt tillsammans. Bianca är inte chef/arbetsledare där.

        Bland annat finns ett avsnitt av podden ”Säger man A får man säga B” från den 21 januari 2019, där Lovisa och Lucas delar sina erfarenheter.

        Du har nog rätt i att Lucas inte officiellt var Biancas assistent, men anställdes av henne och hade för en tid arbetsuppgifter som närmast kan beskrivas som assistentliknande innan hans roll blev mer ”tydlig” inom bolaget Ani Who AB.

        Samtidigt som det säkert finns många som tycker att Bianca är rolig och snäll, har både Lovisa, Lucas och även Alice beskrivit hur hennes hennes humör och livsstil styr arbetsmiljön.

        En tidigare chef på Caia har i en intervju uttryckt att det finns en problematik kring Biancas inflytande över företaget, trots att hon inte formellt är chef. Medarbetarna, som till stor del består av rätt unga tjejer, tenderar att bli ja-sägare till Bianca, vilket känns trovärdigt.

        Bianca har själv berättat att hon inte var en bra chef åt Julia med motivering att hon kom in i en tid när hon hade det dåligt med sin fd pojkvän. Det var bland annat svårt att få henne att befinna sig där hon skulle, vilket spräckte de schema hennes assistent lagt upp. Jag kan förstå att Julia kände sig stressad och hur stressen uppstod.

    Hoppas att någon kommer granska Gabbi på Sweed snart, liknande storys som Matilda Djerf ? Utger sig för att vara så gulliiiiii på Instagram men……. ?

      Många som säger detta faktiskt, hur är hon egentligen då?

    HISSA Andrea Hedenstedts Instagram stories, den enda influencern som uttryckt sig om Matilda Djerf väldigt öppet och ärligt!!!! Hatten av??

    Bra artikel!
    Att C.B tar upp hur manliga VD bete sig, rättfärdigar väl inte M.D beteende mot sina kvinnliga anställda.
    C.D ignorerar totalt många av de anställdas uppfattning om sin arbetsplats, man ska inte behöva vara rädd
    för att gå till sitt arbete, det kallar jag kvinnohat och kvinnoförtryck. Att någon skriver om detta förskräckliga
    beteende hos en chef som uppför sig som ett svin kan omöjligt kallas kvinnohat.
    C.D inlägg är onyanserat som helt saknar djup och verkar helt virrigt.
    Bra skrivet Camilla och toppen att lyfter upp det i ljuset – En stor Eloge till Dig?

      Tyvärr vanligt att försöka förflytta fokus på exakt det sättet, om ståndpunkten redan har tagits.

      C.B. har redan bestämt sig för att M.D. ska stöttas och hon blir därmed defensiv och avfärdande och ger ett minst sagt löjeväckande exempel.

      C.B. motsätter sig inte risig behandling på arbetsplatser, utan hon lägger fokus på ”men de får ju vara dumma”, likt ett småbarn som propsar på ”men det var inte bara jag”.

        Så är det, men samtidigt drar C.B ner sitt namn och varumärke i smutsen?‍♀️

      Tror dessutom inte heller att manliga VD:ar utger sig för- och tjänar pengar på att vara sockersöta gullgulliga människor, som sen bryter ner andra totalt.

    För er som fortfarande inte verkar tro att allt detta som kommit upp om henne stämmer, så har det pratats om M i flera år nu. Jag känner flera som känner någon som jobbat där som intygat om allt detta. Men bara nu vågade folk äntligen berätta det för allmänheten. Jag klistrar in en kommentar någon själv klistrade in från det ursprungliga inlägget lite försent så folk kanske ej hann se, men denna kommentar skrevs i ett öppet kommentarsfält, tänker att fler bör se.

    ”Jag jobbade där bara i 4 månader och var tvungen att säga upp mig. Idag har en video laddats upp på youtube om mina fd kollegor som beskrev hur hemskt det var att jobba för henne.

    Jag vill dela min story här lite för att liksom ”venta”. Det började med småsaker som senare blev nästan daglig psykisk mobbning. Tex, jag kör ej bil, så hon frågade hur jag står ut med smutsen i kollektivtrafiken och om jag byter kläder ofta pga det (hon har bakteriefobi). Hon har kommenterat min vikt, ”om du tappade 5-7 kg skulle du passa i Djerf avenue kläder mer”. Hon har frågat varför jag har gått på så många dejter och fortfarande inte hittat nån (insuerade att nåt är fel på mig). Hon har kallat flera modeller feta framför mig och kollegor, fastän hennes märke är ”inklusiv”. En dag kom jag in med mitt hår lite stökigt i en tofs, då påpekade hon att jag borde jobba i en livsmedelsbutik där dom inte bryr sig om stil och trender.

    Sånt här var det några gånger i veckan. Jag är så trött på att folk som är lite snygga alltid går på sån power trip och är helt hemska inuti. Jag hoppas mycket på att hon kommer bli bojkottad och att hon inte säljer kläder mer. That’s all, bye for now!”

      Det är inte de fysiska attributen som avgör beteendet.

      Din analys blir felaktig, när du drar slutsatsen att ”snyggheten” avgör beteendet. Du hittar gott om sådana här individer oavsett deras utseendes rankning inom samhällsnormerna (”ful” kontra snygg”).

    Snyggt, Camilla! En krönika som är några hack högre upp än debutkrönikan i Aftonbladet. Kul!

    Du belyser en viktig aspekt som är rätt sorglig, att de unga tjejerna vill jobba på M.D.s företag. Det blir sorgligt, eftersom de snarare borde bli inspirerade till den egna förmågan att driva bolag (på egen hand eller med vänner).

    Tack för läsningen! (Du ska dock högre upp i nivå och du kan ta dig dit utan tvekan.)

    ”Reaktionerna i världen efter Djerf-skandalen”, amerikanska Glamour, belgiska HLN, tyska Stern, norska Dagbladet, polska Fakt och brittiska Daily Mail. Se länkar till tidningarna här:

    https://www.expressen.se/noje/reaktionerna-varlden-over-om-matilda-djerf/

    Det går bra nu, för fröken Djerf. Men du förtjänar det.

      Heja tjejerna som startade det här, och heja alla som sprider det.
      Bort med människor som tror dom är bättre än andra.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *